سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ / ۲۱:۳۷
کد مطلب: 17976
۰

افزایش هوش هیجانی فرزندان با اظهار همدردی والدین

یک متخصص روانشناسی بالینی با بیان اینکه کودکان نیاز دارند تا احساسات خود را برای والدین بازگو کنند، گفت: ارائه آموزش‌های لازم از سوی والدین به فرزندان موجب ارتقای سطح هوش هیجانی در آنها می‌شود.

دکتر بهروز دولتشاهی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه هوش هیجانی مهارتی است که از بدو تولد در انسان وجود دارد و میزان آن در افراد مختلف، متفاوت است، گفت: توانایی شناخت و کنترل احساسات خود و دیگران مهارتی است که انسان علاوه بر استعداد ذاتی خود می‌تواند در طول زندگی و در موقعیت‌های گوناگون کسب کرده یا آن را افزایش دهد.

وی با تاکید بر این که ارائه آموزش‌های لازم از سوی والدین به فرزندان در ارتقای سطح هوش هیجانی آنها بسیار تاثیرگذار است، گفت: قابلیت‌های سرشتی کودکان از شناخت هیجانات و عواطف مختلف به تدریج در طول زمان و در محیط رشد می‌یابد. این که تا چه حد به کودک اجازه داده شود تا احساس شادمانی، عصبانیت یا ناراحتی خود را به زبان آورده و یا به تصویر بکشد نقش مهمی در افزایش سطح این مهارت دارد.

این متخصص روانشناس بالینی با اشاره به اینکه والدین الگوی فرزندان خود هستند، یادآور شد: آرام بودن پدر و مادر و انتقال این آرامش به کودک، تماس لمسی، کنترل حرکات و حتی تن صدا در برخورد با وی در کاهش اضطراب و افزایش توانایی اداره عواطف و احساسات کودک تاثیر ویژه‌ای دارد.

وی اظهار همدردی کردن با خردسالان به هنگام ناراحتی و خشم آنها را از جمله شیوه‌های موثر در یادگیری حس همدردی با دیگران توسط کودک عنوان کرد و گفت: کودکان نیاز دارند تا احساسات خود را برای والدین بازگو کنند. می توان با بیان جمله‌هایی همچون ناراحت به نظر می‌رسی؟ آیا دوست داری در خصوص موضوعی که ناراحتت کرده حرف بزنی؟ یا عبارات مشابه به آنها کمک کرد تا در خصوص عواطف خود آزادانه صحبت کنند.

دکتر دولتشاهی در پایان با اشاره به اینکه کودک از همان ابتدای تولد آرام بودن و توانایی بروز احساسات را از والدین می آموزد، تصریح کرد: سنین پیش از دبستان تا راهنمایی، بهترین سن برای کسب مهارت های کنترلی عواطف و هیجانات در ارتباط با دیگران و افزایش میزان هوش هیجانی در فرزندان، محسوب می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.