سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ / ۱۴:۵۷
کد مطلب: 18031
۰

کشف ارتباط شیوه سخن گفتن با ارتفاع محل زندگی!

محل زندگی انسان و ارتفاع آن ممکن است تاثیر بسیار بیشتری از تصورات پیشین بر چگونگی شکل‌گیری زبانها داشته باشد.
به گزارش ایسنا، زبانهای دارای صامت‌های فورانی که انفجارهای حلقوی صدا است، بیشتر در میان جوامع ارتفاعات بالا دیده می‌شود.

محققان دانشگاه میامی بر این باورند که دلیل این امر ممکن است این باشد که تلاش کمتری برای ادای صامتهای فورانی در هوای رقیق‌تر کوهستانی صورت می‌گیرد. تا چندی پیش بیش زبان‌شناسان بر این باور بودند که محیط بطور کلی بیشتر بر روی لغات تاثیر دارد تا صدا.
محققان آمریکایی دریافتند که 82 درصد زبانهای دارای صامتهای انفجاری در نواحی با فاصله 500 کیلومتری ارتفاعات بالا در تمام قاره‌ها قرار دارند. هرچه ارتفاع بالاتر می‌رود، احتمال وجود زبانهای دارای صامتهای انفجاری بیشتر می‌شود.

به گفته دانشمندان، این یافته‌ها شواهد قوی بر این هستند که جغرافیا می‌تواند بر واج‌شناسی تاثیر بگذارد. مناطق ارتفاع بالا به مناطقی گفته می‌شود که ارتفاعی بیشتر از 1500 متر بالای سطح دریا داشته باشند.
بیشتر مناطق مرتفع جهان در شش ناحیه از جمله کوردیلرا در آمریکای شمالی، کوهستان و فلات آند، فلات جنوب آفریقا، فلات شکاف شرق آفریقا،‌ ارتفاعات اتیوپی، رشته‌کوه قفقاز، فلات جاواختی و فلات تبت قرار دارند.

این محققان که پژوهش آنها در مجله Public Library of Science ONE منتشر شده، موقعیتهای حدود 600 زبان نماینده را که 92 مورد آنها صامتهای انفجاری داشتند، بررسی کردند. آنها از یک برنامه رایانه‌ای برای تطابق صداهای زبانی با مناطق خاص جغرافیایی استفاده کردند.

نتایج بدست آمده نمایشگر یک ارتباط قوی بین ارتفاع و زبانهای انفجاری در پنج مورد از مناطق مرتفع زمین یا نزدیکی آنها بود. صامتهای انفجاری با تولید بسته‌ای از هوا در گلو و سرکوب آن ایجاد می‌شود. از آنجایی که فشار هوا با بالا رفتن ارتفاع کمتر می شود، تلاش کمتری در سرکوب هواهای کمتر متراکم صورت می گیرد از این رو تولید این صداها در ارتفاعات بالاتر آسانتر است. تنها منطقه‌ای که صامتهای انفجاری در آنها دیده نمی‌شود، فلات تبت و مناطق اطراف آن بوده است.

دلیل این امر آن است که افراد ساکن این مناطق بطور منحصربفردی به شرایط مرتفع خو گرفته‌اند. پژوهشها نشان داده که مردم تبت با سرعت بیشتری از دیگر مردمان مناطق مرتفع تنفس کرده که تاثیر اکسیژن کم را کاهش می‌دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم