شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ / ۱۱:۲۸
کد مطلب: 18050
۰
۲

نقش هوش هيجاني در بهبود روابط زناشويي

نقش هوش هيجاني در بهبود روابط زناشويي
چند سال از زندگي مشترک تان مي گذرد؟
چه تعريفي از زندگي مشترک تان داريد؟ روابط خودتان را با همسرتان چطور ارزيابي مي کنيد؟
آيا احساس مي کنيد همسرتان آن طور که دوست داريد شما را درک نمي کند؟ احساس مي کنيد که زندگي تان هيجان و شور روزهاي اول را ندارد و ...

متأسفانه تنها شما نيستيد که به اين احساسات، افکار و حالات دچار شده ايد، بسياري از زوج هاي جوان، ميانسال و سالمند هم چنين تجربه اي دارند.
بخشي از اين مسائل به خاطر اين است که شما «مُهره هاي مارتان» را پنهان و يا گم کرده ايد؟ اصلا فراموش کرده ايد که شما مهره مار داريد.
به سحر فکر کنيد، سحرخانم را مي گويم، شوهرش برايش مي ميرد، مي دانم با خودتان مي گوييد مردم، شانس دارند. شوهر سحر با شوهر شما خيلي فرق دارد. او هميشه و همه جا حواسش به سحر است، ولي شوهر شما به مهماني که مي رويد همه حواسش به گفت وگوهاي مردانه است. در دلتان کمي هم به سحر حسادت مي کنيد، وقتي مي بينيد با محبت و واژه هاي لبريز از مهر همسرش را صدا مي زند، با خودتان مي گوييد: ببين چه زباني دارد؟ و ... آقا! با شما هستم، داشتيد به آقامحمود فکر مي کرديد؟ بين دوستان تان معروف است به زن ذليل. به او مي خنديد وقتي مي بينيد هر روز با وجود داشتن ۲تا بچه گوشي همراهش را بر مي دارد، از دفتر کار مي رود بيرون و در محوطه اداره چند دقيقه با خانمش صحبت مي کند و بر مي گردد. خوب است، فکر کنيد. مااصلا نمي خواهيم به شما بگوييم به سحر يا محمود فکر نکنيد. اتفاقا مي خواهيم بيشتر و البته با دقت بيشتري به آن ها فکر کنيد. حتما شما هم به اين نتيجه مي رسيد که آن ها مهره مار دارند.

يکي از انواع اين مهره ها که مي تواند شما را محبوب همسرتان کند، هوش هيجاني است، قيمت آن زياد است، چون کارکردهاي فوق العاده اي دارد و اثر آن افزايش محبت شما در دل همسرتان است.

کافي است اين مهره را هميشه همراه خودتان داشته باشيد. تعدادي از عناصر تشکيل دهنده اين مهره را امروز به شما معرفي مي کنيم، استفاده هر کدام از آن ها را به سليقه و انتخاب شما واگذار مي کنيم.
«ماير» و «سالووي» روان شناساني هستند که مهره مار (EI) يا همان هوش هيجاني را اين گونه تعريف مي کنند: «توانايي درک و فهم عواطف به منظور ارزيابي افکار و خلق و خو و تنظيم آن ها به گونه اي که موجب تعالي و رشد عقلاني - هيجاني شود.»

چه کساني از اين مهره مار استفاده مي کنند؟
کساني که مي توانند درک کنند که خود يا اطرافيان در يک لحظه خاص در چه حالت هيجاني به سر مي برند. دقيقا در همين لحظه است که اثر جادويي مهره مار بروز مي کند. اين درک و آگاهي بر قوه تشخيص اين افراد تأثير مي گذارد و آن ها قادر خواهند بود که عواطف و هيجاناتي مثل خشم، ترس، احساس گناه، احساس تنهايي و ... را از هم تشخيص دهند.

آثار ديگر اين مهره جادويي
با داشتن اين نيروي قدرتمند خواهيد توانست:
- با شناخت، تشخيص و دريافت حس واقعي و عواطف طرف مقابل در نظر او فردي باهوش، فهيم و دوست داشتني جلوه کنيد.
- راجع به عواطف خود يا طرف مقابل، استدلال کنيد. اين توانايي، چهره بسيار شاخص و قابل توجهي از شما خواهد ساخت.
- مهم تر از همه اين که مي توانيد عواطف تان را تنظيم و مديريت کنيد. لازم به توضيح نيست که در اين صورت چقدر قابل احترام و خاص در نظر ديگران جلوه مي کنيد.

اثر مهره مار بر روابط با همسر
پيشنهاد مي کنيم هرچه زودتر به جست و جوي مهره هاي تان برويد و اگر نداريد، حتما آن را تهيه کنيد! زيرا زندگي مشترک و رابطه زوجيت منبعي غني و سرشار از عواطف است، اگر شما بتوانيد در زمان هاي مختلف تشخيص دهيد همسرتان در چه حال و احساسي به سر مي برد، برگ برنده را يافته ايد. مي توانيد دقيقا روي همان انگشت بگذاريد و موانع ارتباطي تان را بشکنيد. براي مثال همسرتان (خانم يا آقا) در محل کار به خاطر برخي اشتباه ها نتوانسته است، ارتقا بيابد و اين فرصت نصيب همکار او شده است. کمي فکر کنيد. احتمالا ممکن است او چه احساسي داشته باشد؟ به مهره تان نگاه کنيد.
چه چيزي نشان مي دهد؟ بله، درست است اول بايد فکر کنيد اين اتفاق براي خودتان افتاده است. تأمل کنيد. به مسئله خوب نگاه کنيد. هم به افکار هم به احساسات توجه کنيد.
آفرين. شما داريد به اثر جادويي نزديک تر مي شويد. مهره در حال پررنگ تر شدن است. به يافته هاي تان توجه کنيد: «همسرتان دلخور و عصباني است، احساس مي کند حقش ضايع شده است»، هنوز ادامه بدهيد. او احساسات ديگري هم دارد... «حالا فکر مي کنيد او از دست خودش هم ناراحت است به خاطر اشتباهاتي که داشته است»، «او کمي هم به همکارش حسادت مي کند يا به حال او غبطه مي خورد»، «خودش را سرزنش مي کند»، «احساس مي کند تحقير شده است» فکر کنيد، ديگر چه احساساتي مي توانيد در او کشف کنيد... «نگران است نسبت به روابطش با همکارش در موقعيت جديد»، «احساس خسارت ديدن و پشيماني» و ... واي، اگر شما جاي او بوديد با اين همه فشار و احساس بد چه حالي داشتيد؟ چه نيازي داشتيد؟ به مهره تان نگاه کنيد... پررنگ تر شده، درست است، نياز عميقي داشتيد، کسي کاملا شما را درک کند،میگناirدست هاي تان را بگيرد و به شما بگويد «مي فهمم، چقدر برايت سخت است». پس اين کار را بکنيد. به همسرتان نگاه کنيد. به او بگوييد که احساسات و حال او را مي فهميد. بعضي از آن ها را به زبان بياوريد. او را مطمئن کنيد که در شرايط جديد کنارش هستيد و مي تواند روي کمک هاي فکري شما حساب کند.

شرط استفاده از مهره مار
فقط يک شرط دارد! تصميم بگيريد خودتان را به اين نيروي جادويي بسپاريد. به اين موضوع فکر نکنيد که همسرم پررو مي شود، خجالت مي کشم، ديگران چه مي گويند؟ ما که به شما گفتيم ديگران چه فکري مي کنند.

آثار استفاده از مهره EI در روابط زوجين
- همسرتان شما را فوق العاده، فهيم، بي نظير و هميشه قابل اتکا مي داند. به شما افتخار مي کند و حاضر نيست هيچ وقت شما را از دست بدهد.
- شيوه هاي ابراز محبت و عشق ورزي در رابطه شما جان مي گيرد و بسيار پررنگ مي شود و باعث مي شود انرژي رواني عجيبي پيدا کنيد.
- احساس شادي و نشاط زندگي تان را در بر مي گيرد.
- توان مديريت اختلافات و تعارضات در شما به طور چشمگيري افزايش مي يابد.
- بهتر مي توانيد نيازها و خلاءهاي زندگي مشترک تان را پيدا کنيد و پيش از اين که مشکل ساز شوند آن ها را رفع کنيد.

سايت تبيان نوشت: «پژوهشگران دريافته اند زوج هاي شاد در مقايسه با زوج هايي که رابطه زناشويي و عاطفي خوبي با هم ندارند، احساس همدلي بيشتري نسبت به هم نشان مي دهند و نسبت به احساسات يکديگر حساسيت بيشتري به خرج مي دهند. »

در همين زمينه سايت روان مشاور هم مطلبي منتشر کرده است که در آن آمده است: « به اعتقاد مشاوران خانواده راه دستيابي به ازدواجي موفق و يک زندگي خانوادگي سرشار از خوشبختي بسيار ساده و سرراست است: «بايد بداني چه موقع معذرت خواهي کني و هنگامي که همسرت کار مورد علاقه ات را انجام نداد به روي خودت نياوري.»»
در ادامه اين مطلب آمده است: «پژوهشگران دريافته اند که ارتباط باثبات و معناداري بين توانايي ابراز صحيح عواطف و شادي هاي زندگي و روابط زناشويي مطلوب وجود دارد. زوج هاي خرسند در مقايسه با زوج هايي که رابطه زناشويي و هيجاني خوبي با هم ندارند، احساس همدلي بيشتري به هم نشان مي دهند و نسبت به احساسات يکديگر حساسيت بيشتري به خرج مي دهند.

در مجموع و بر اساس يافته هاي مطالعات انجام شده، اگر زوجين از عواطف همسرانشان آگاه شوند و بتوانند عواطفشان را به صورتي واضح و آشکار به يکديگر اطلاع دهند و ابراز کنند، زندگي بهتري خواهند داشت. براي اين کار لازم است تا نسبت به علل، جوانب و پيامدهاي عواطف شان بر زندگي زناشويي شان آگاهي بيابند.»
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

e.s
Iran, Islamic Republic of
برای همه متاهل ها نیاز است بدانند. ممنون
لیلاعارفی
خیلی جالب بود.
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!