جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۲ / ۱۳:۵۱
کد مطلب: 18183
۱

شایع‌ترین اختلال در دختران

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در جریان زندگی روزمره با والدینی مواجه می شویم که به دلایلی مانند بیش فعالی، کنجکاوی قادر به نگهداری کودک در یک محل نیستند و باید دائم در جستجوی او باشند اما گاهی عکس قضیه رخ داده و با کودکان برخورد می نمائیم که وابستگی افراطی آنان به اطرافیان و بخصوص والدین علت اصلی شکایت والدین از آنان است که حتی این امر منجر به بروز مشکلات و اختلالی می شود که این گزارش به آن اشاره می نماییم.

ابراهیمی مقدم در این باره گفت: ویژگی اصلی اختتامیه اضطراب ، جدایی وابستگی زیاد و غیر معمول به والدین، محیطی خاص افراد و اشیایی است که کودک در صورت جدایی از آن دچار اضطراب مفرط، رعب و وحشت می شود.

وی گفت: برای بیشتر کودکان تصور حضور درجایی که مادر در آن نیست با میزانی از اضطراب همراه است که کودک توانایی کنترل و مدیریت آن را دارد اما کودک دارای اختلال اضطراب جدایی فاقد این توانایی است.

ابراهیمی مقدم تصریح کرد: این افراد به لحاظ اضطرابی که ناشی از گم کردن والدین برای همیشه و یار و رویارویی با حوادث و بیماری هایی که ممکن است برای خود و والدینشان رخ دهد قادر به تحمل تنهایی در خانه، مدرسه و یا محیط های نا آشنا نیستند.

وی تاکید کرد: این کودکان معمولا هنگام جدایی از سر درد، تهوع و تپش قلب شکایت دارند که البته این اختلال درمیان دختران شایع تر است. ابراهیمی مقدم اظهار داشت: اختلال اضطراب جدایی شایعترین اختلال دوران کودکی و نوجوانی محسوب شده و بیش از 10 درصد این گروه سنی درمقطعی از رشد به این اختلال دچار می شوند.

وی گفت: اختلال اضطراب جدایی، اضطراب فراگیر و جمعیت هراسی در کودکان و نوجوانان بسیار به هم مرتبط اند به دلیل اینکه در اکثر کودکان در اثر ابتلا به یک اختلال احتمال وجود اختلال دیگر نیز است. ابراهیمی مقدم در پایان اضطراب مفرط و از لحاظ رشدی نامتناسب با جدایی از خانه یا افرادی که کودک به آنها دلبستگی دارد به مدت حداقل 4 هفته و از سوئی شروع قبل از 18 سالگی را از ملاکهای تشخیص اختلال اضطراب جدایی دانست و افزود: این اختلال سبب ناراحتی قابل ملاحظه ای بالینی با تخریب در عملکرد اجتماعی، تحصیلی، شغلی یا سایر زمینه های مهم کارکردی می شود.
گفتنی است، باید دانست که وابستگی کودک به والدین و اضطراب ناشی از این اختلال مانع از کنجکاوی و اکتشاف محیط توسط کودک می شود و از سوئی کودک هرگز نمی تواند مانند همسالانش از شادی کودکی بهره برده و چگونگی ارتباط صحیح را بیاموزد و همین امر سبب مشکلاتی درآینده کودک می شود
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.