جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - 28 Jan 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۲ / ۲۰:۴۵
کد مطلب: 18471
۱

بیماران کلیوی از روزه داری خودداری کنند

عضو کمیته پزشکی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان با اشاره به اینکه تغذیه سالم، ورزش مناسب و نداشتن استرس در جامعه، از عوامل مهم در کاهش بیماری‌های کلیوی در بین افراد است، گفت: بیماران کلیوی از گرفتن روزه خودداری کنند.
به گزارش ایسنا، "ناصرالدین کریمی" با تاکید بر اینکه بیماران دیالیزی و پیوندی به دلیل نیاز بدنشان به مایعات، از گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان خودداری کرده تا دچار هزینه‌ها و مرارت‌های ناشی از روزه گرفتن نشوند، افزود: افرادی که دارای کلیه‌های سنگ‌ساز هستند، باید هر دو ساعت یک‌بار، به میزان یک لیوان آب مصرف کنند و روزه گرفتن این افراد مغایر با تغذیه مناسب است.
وی، فقر غذایی و فرهنگی را از عوامل مهم بروز بیماری‌های کلیوی دانست تصریح کرد: عدم آگاهی از عفونت‌های ادراری، فشارخون به دنبال بیماری‌های دیگر، عوارض دارویی، دیابت و سنگ‌ها نیز در به وجود آمدن بیماری‌های کلیوی موثرند، لذا خودداری از خوردن برخی از غذاها می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی، مفید واقع شود، از این رو استفاده از نمک، فست‌فودها، غذاهای پرچرب و خوردن گوشت و احشای داخلی حیوانات و شیرینی‌ها به میزان زیاد، بیماری‌های کلیوی را تسریع می‌بخشد و نوشیدن مایعات و خوردن میوه‌ها به میزان لازم، سلامتی کلیه‌ها را به همراه دارد.
کریمی در ادامه، بیماران کلیوی را مستعد عفونت‌های مجدد دانست و تاکید کرد: به هم خوردن اوره، تغییرات فشارخون و افزایش وزن در کمین بیماران کلیوی است. از طرفی، آگاه‌سازی افراد در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی لازم است، به همین خاطر اطلاع‌رسانی به موقع باید در دستور کار مراکز بهداشتی و درمانی، دانشگاه علوم‌پزشکی، انجمن حمایت از بیماران کلیوی، بهزیستی، صدا و سیما، جراید و رسانه‌های عمومی قرار گیرد. این متخصص با یادآوری اینکه رعایت مسایل ایمنی در مورد حجامت بیماران کلیوی، مهم است، خاطرنشان کرد: خون‌گیری از رگ، روش مناسبی برای حجامت بیماران کلیوی که نیاز به حجامت دارند، می‌باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

6 خطای ذهنی بزرگ که مانع تصمیم گیری درست می شوند
نظریه اریک برن
۱۰ مهارتی که کودکان برای شغل آینده‌شان به آن نیاز دارند
معرفی  کتاب “جادوی عشق به خویشتن” اثر دکتر مهوش معاذی نژاد
مشاوره پیش از ازدواج و باورهای نادرست
گزارشی از جزئیات تعرفه‌های مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی در تهران و چالش بیمه‌ها
دختران از کجا به کجا فرار میکنند ؟!
چرا خاطراتمان را فراموش می‌کنیم؟
متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود