چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ / ۰۱:۱۸
کد مطلب: 18834
۰

بهترین نور برای شادابی روح و جان چه رنگی است

یافته های جدید دانشمندان حاکی از آن است که استفاده از نور قرمز در شب باعث شادابی و کاربرد نور آبی و سفید باعث ناراحتی روحی می شود.
به گزارش مهر، گروهی از پژوهشگران آمریکایی پس از تحقیقاتی که پیرامون رفتار تعدادی همستر در شب انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ نوری که در محیط مورد استفاده قرار گرفت بر خلق و خو و روحیه این جانوران تاثیر قابل ملاحظه ای داشت.
بر اساس این مطالعه استفاده از نور آبی در شب بدترین تاثیر را بر روحیه همسترها باقی می‌گذاشت و آنها را گرفتار افسردگی می‌کرد و پس از آن، نور به رنگ سفید، نامطلوب‌ترین رنگ بود. در مقابل، روشن کردن محیط اطراف با نور قرمز باعث آسایش و شادابی این جانوران می‌‌شد هر چند همسترهایی که در تاریکی مطلق قرار گرفتند روحیه‌ای بهتر داشتند.
این تحقیقات به بررسی سلول‌های حساس به نور در شبکیه چشم نیز پرداخت. این سلول‌ها نقشی در بینایی ایفا نمی‌کنند اما علایمی را به آن قسمت از مغز می‌فرستند که وظیفه آن، تنظیم ساعت زیستی یا طبیعی بدن است. این ساعت تعیین کننده زمان احساس خواب و بیداری در انسان هم هست.
دست اندرکاران در این پژوهش نتیجه گرفتند که این سلول‌ها همچنین علایمی را به بخش‌هایی از مغز ارسال می‌کنند که با روحیه و احساسات سروکار دارد.
به اعتقاد آنان، ممکن است دریافت نور سفید و آبی در طول شب به مغز علایمی را بدهد که قاعدتا باید در طول روز دریافت کند و این باعث فشار روحی و احساس ناخرسندی می‌شود. دلیل این است که سلول‌های حساس به نور در شبکه بیش از هر رنگی، تحت تاثیر طول موج نور آبی قرار می‌گیرند در حالیکه کمترین حساسیت را به نور قرمز دارند. یکی از نویسندگان مقاله منتشر شده در ژورنال عصب‌شناسی گفته است که تقریبا در کلیه آزمایش‌ها، همسترهایی که شب را در تاریکی مطلق به سر بردند بهترین روحیه را داشتند و پس از آنها، همسترهایی بودند که در محیطی با نور قرمز قرار گرفتند.
برای اندازه گیری شادابی روحی همسترها، پژوهشگران از آب قند استفاده کردند زیرا یکی از نشانه‌های خرسندی همستر، نوشیدن آب قند است. در مقایسه با همسترهای که در نور سفید قرار گرفتند، همسترهایی که در نور قرمز بودند به دفعات بیشتری سراغ آب قند می‌رفتند. اگرچه نتیجه به دست آمده از تحقیقات در مورد حیوانات همیشه به همان شکل قابل استفاده برای انسان نیست، اما به گفته پژوهشگران، نتیجه تحقیقات اخیر به خصوص برای کسانی که ناگزیر از شب‌کاری هستند می تواند مفید باشد.
اگرچه کار در تاریکی مطلق امکانپذیر نیست، اما شاید این افراد با کاهش شدت و میزان نور آبی و سفید، همچنین محدود کردن زمان استفاده از تلویزیون و کامپیوتر، بتوانند بهداشت روانی خود را بهتر رعایت کنند.
یکی از اعضای این گروه پژوهشی همچنین توصیه کرده است که کسانی که شب‌ها در اتاق خواب یا حمام خود ار روشنایی استفاده کنند، بهتر است به جای نور سفید، نوری با رنگ متمایل به قرمز را به کار ببرند. نتایج این تحقیقات در نشریه عصب‌شناسی منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!