جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 18 Sep 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ / ۲۲:۲۵
کد مطلب: 18954
۰
عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی ایران اعلام کرد

تأثیر مثبت موسیقی و شعرخوانی ریتمیک در درمان لکنت

اتابک وثوقی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: با مشاهده اولین نشانه و بروز اولین علائم ناروانی گفتار اعم از مکث، تکرار هجا و قسمتی از کلمه، کشیدن غیرعادی بعضی از واژه‌ها و حروف، تقلا برای گفتار، تنفس غیرمعمول حین گفتار باید به گفتار درمان مراجعه کرد.
عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی ایران گفت: در ارتباط با فرد دارای لکنت باید به این نکته توجه کرد که از به کار بردن اصطلاحاتی مانند فرد لکنتی یا فرد مبتلا به لکنت پرهیز کنیم و اینگونه بیان کنیم که فرد دارای لکنت یا دارای ناروانی است چرا که خود فرد مهمتر از مشکلش است و این عارضه را نباید جزئی از شخصیت فرد به حساب آورد چرا که از نظر اخلاق پزشکی درست نیست.
آسیب‌شناس گفتار و زبان ادامه داد: در برخورد با فرد دارای لکنت باید چند اصل را رعایت کرد یکی اینکه نباید برای شروع کلام به وی فشار آورد و ثانیا" از بازخورد منفی و تذکرات شدید، تشویق برای درست صحبت کردن، تنبیه برای اشتباه صحبت کردن و مهیا کردن کلمه- موقعی که فرد گیر کرده است پرهیز کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی ایران ادامه داد: قطع کردن گفتار و از دست دادن سررشته مطلب وقتی که فرد دارای لکنت، گیر کرده است؛ همچنین ابراز نگرانی در صورت و تغییر مسیر دادن جهت نگاه یا حالت بدن هنگامی که فرد دچار ناروانی شده است نباید اعمال شود همچنین از تند تند صحبت کردن و افکار و گفتار پریشان نیز باید خودداری کرد.
وی ادامه داد: در رژیم غذایی و برنامه روزانه فرد دارای لکنت باید دقت و نظم کافی را اعمال کرد چرا که مطالعات نشان داده طبع سرد برای افراد دچار لکنت مشکل‌ساز می شود بنابراین مشاوره با متخصص تغذیه در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.
عضو هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی ایران افزود: در مواجهه با این دسته از افراد باید از گفتار شمرده و آهنگین استفاده کرد همچنین استفاده از موسیقی در درمان و شعرخوانی ریتمیک و شمرده نیز کمک‌کننده خواهد بود.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام برای درمان و رفتار با کودکان و افراد دارای لکنت ارجاع به گفتار درمان و گرفتن مشاوره‌های تخصصی است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع سبک های دلبستگی در کودکان
۵ دلیل طلاق، از خیانت تا ازدواج برای فراموشی
چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
اندازه دور ران پا نشانه چیست؟
روانشناسی و نماز
آبریزش بینی هم از علائم کروناست!
تمام مصاحبه‌ها برای پذیرش دکتری مجازی شد
درمان موثر افسردگی با بررسی امواج مغزی هنگام خواب
روانشناسان ملزم به ثبت شماره پروانه در بیو اینستاگرام هستند
چند نکته برای دریافت بهترین نتیجه از مشاوره خانواده
نقش افسردگی و  اختلالات روانی در افزایش خطر خودکشی
تحقیر شدن در کودکی چیست و چه عواقبی دارد؟
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای