يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - 10 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ / ۲۳:۴۰
کد مطلب: 19020
۰

اعلام تعرفه های موقت درمان اعتیاد

ابراهیم قدوسی با اشاره به جلسات برگزار شده با سازمان های مرتبط با درمان اعتیاد از جمله سازمان بهزیستی و همچنین اداره تعرفه گذاری وزارت بهداشت، گفت: به دنبال برگزاری این جلسات در نهایت توانستیم تعرفه های درمان اعتیاد را بر اساس ابلاغیه دولت در سال 92، به روز کنیم.
وی افزود: محاسبه بسته خدمات پیش از این صورت گرفته و تقریبا ثابت است. بر اساس بسته خدمات، تعرفه های مصوب دولت در سال 92 را جایگزین کردیم و به عنوان تعرفه موقت ابلاغ خواهد شد؛ چرا که تعرفه ها باید مصوبه شورای عالی بیمه خدمات درمانی را داشته باشد و هنوز بحث تصویب آن در شورای عالی بیمه خدمات درمانی نهایی نشده است.
به منظور تسریع امور، تعرفه ها را به عنوان تعرفه موقت ابلاغ کردیم. به گفته این کارشناس ارشد اداره اعتیاد وزارت بهداشت، تعرفه درمان «نگهدارنده با متادون» در بخش دولتی ماهانه 63 هزار و 200 تومان و در بخش خصوصی ماهانه 116 هزار و 400 تومان در نظر گرفته شد. همچنین «درمان نگهدارنده با تنتور اپیوم» بدون احتساب هزینه دارو در بخش دولتی ماهانه 88 هزار و 700 و در بخش خصوصی 131 هزار و 800 تومان لحاظ شد.

«درمان نگهدارنده با داروی بوپرونورفین» بدون احتساب هزینه دارو نیز در بخش دولتی 40 هزار و 700 تومان و در بخش خصوصی 62 هزار و 100 تومان محاسبه شد. وی افزود: «سم زدایی با بوپرونورفین» برای دوره هشت تا 21 روزه در بخش دولتی 83 هزار و 200 تومان و در بخش خصوصی 151 هزار و 500 تومان بدون احتساب هزینه دارو در نظر گرفته شد. «درمان مداخلات روانشناختی گروهی بر اساس الگوی ماتریکس» به ازای هر جلسه (تا یک ساعت) برای هر نفر در بخش دولتی 4000 تومان و در بخش خصوصی 8100 تومان محاسبه شد.

همچنین «مداخلات روانشناختی فردی بر مبنای الگوی ماتریکس» به ازای هر جلسه حداقل 45 دقیقه ای در بخش دولتی 11 هزار و 100 تومان و در بخش خصوصی 26 هزار و 700 تومان لحاظ شد.

این مسئول گفت: از آنجا که قیمت دارو متغیر است و ممکن است در طول سال تغییر کند، هزینه دارو طبق تعرفه ای که توسط سازمان غذا و دارو قیمت گذاری می شود، از بیمار گرفته خواهد شد. قدوسی ادامه داد: «درمان در مراکز اجتماع درمان مدار (TC های اقامتی)» ماهانه در بخش دولتی 584 هزار تومان و در بخش خصوصی 885 هزار تومان در نظر گرفته شد.

همچنین برای «مراکز اجتماع درمان مدار یا TC های غیر اقامتی» به ازای هر ماه در بخش خصوصی 549 هزار تومان تعیین شد. برای «مراکز اقامتی میان مدت درمان وابستگی به مواد» (مشهور به کمپ) به ازای هر ماه در بخش خصوصی 511 هزار تومان در نظر گرفته شد.

این کارشناس ارشد اداره اعتیاد وزارت بهداشت تاکید کرد: هیات امنای دانشگاه ها می توانند بر اساس سطح اقتصادی و اجتماعی استان خود این تعرفه ها را تعدیل کنند.
وی توضیح داد: تعرفه های ابلاغی، تعرفه سراسری است و حداکثر مبلغی که مراکز دولتی و خصوصی درمان اعتیاد می توانند از بیمار دریافت کنند، همین تعرفه هاست و اخذ وجوه تحت عناوینی مانند تشکیل پرونده، ویزیت، مداخلات روانشناسی، مددکاری و انجام آزمایش ادرار اکیدا ممنوع است و تمام این موارد در این پکیج محاسبه شده است.

قدوسی ادامه داد: چنانچه مراکز دولتی درمان اعتیاد از بودجه دولتی کمکی دریافت می کنند، حداکثر می توانند ماهانه فرانشیز 40 هزار تومانی از بیمار دریافت کنند. فرانشیز درمان نگهدارنده با متادون در مراکز گذری نیز ماهانه 40 هزار تومان تعیین شده است.( ایسنا)
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود