دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - 21 Jun 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۲ / ۰۹:۰۸
کد مطلب: 19108
۰
تیمی بین‌المللی به سرپرستی دانشمند ایرانی تاکید کرد:

آزمون‌های جدید برای تشخیص اثرات سلامتی و محیطی نانومواد

تیمی از متخصصان بین‌المللی به همراه دانشمند ایرانی بر این باورند که استراتژی‌های آزمایشی جایگزین (ATSs) که به حیوانات متکی نیستند باید با موجی از نانومواد جدید سازگار شوند.
به ایسنا، تینا بهادری، مدیر برنامه ملی ایمنی شیمیایی برای توسعه پایدار در آژانس حفاظت محیطی (EPA) امریکا به همراه آندره نل و دیگر همکارانش معتقدند بسیاری از نانومواد مهندسی‌شده جدید (ENMs) در نتیجه پیشرفت علم نانو و فناوری نانو در آزمایشگاه‌ها، کارخانه‌ها و محصولات مصرفی در حال ظهور هستند. این حوزه‌ها شامل موادی هستند که به اندازه‌ای کوچک‌اند که صدها عدد از آن‌ها در درون یک نقطه جا می‌گیرند.
این مواد دارای مشخصه‌هایی هستند که بسیار متفاوت از ذرات بزرگ‌تر همان ماده هستند. آزمایش‌ بر روی موش‌های آزمایشگاهی و دیگر حیوانات شیوه‌ای استاندارد برای بررسی مواد جدید با هدف بررسی اثرات محیطی و بهداشتی هستند.
به این دلیل که چنین آزمایش‌هایی هزینه‌بر بوده و نیازمند فعالیت و زمان هستند، شرکت‌کنندگان در این کارگاه این موضوع را بررسی کردند که آیا ATSs می‌توانند نقش بزرگ‌تری در بررسی ایمنی ENM داشته باشند، یا خیر. آن‌ها در پایان به این نتیجه رسیدند که غربالگری سلولی سریع، مدلبندی رایانه‌یی و دیگر ATSs می‌توانند رویکردهای سریع، مقرون‌به‌صرفه و قابل‌اعتمادی را برای جمع‌آوری انواع خاص اطلاعات در خصوص اثرات محیطی و بهداشتی داشته باشند.
پس از بحث، فهرستی کوتاهی از دیدگاه‌های مشترک دانشمندان حاضر در خصوص این موضوع تهیه شد. این فهرست شامل دیدگاهی کلی در این رابطه بود که رویکردهای ATS برای نانومواد مهندسی‌شده می‌توانند در تحلیل ایمنی شیمیایی بسیار مفید باشند.
جزئیات اعلامیه کارگاه این دانشمندان در مجله ACS Nano منتشر می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

استرس بالا احتمال "سندرم قلب شکسته" را افزایش می دهد
طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "