جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - 8 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۲ / ۱۵:۳۶
کد مطلب: 19341
۱۹
۸۸
اين ۵ علامت را جدي بگيريد

علايم احتمالي تومور مغزي

Brain tumor
علايم احتمالي تومور مغزي
تومور مغزی یک تودهٔ غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. منشأ تومور شاید از بافت‌مغز باشد یا از محل دیگری به مغز منتشر شود یا اصطلاحاً متاستاز ایجاد شود.
 
تومورهای اولیه مغز سرطان هایی هستند که در مغز سرچشمه می‌گیرند. تومور مغزي در هر سني ممکن است بروز کند. اين تومورها در مواردي خطرناک و مهلک است.

گستردگي
شیوع تومورهای مغزی در سنین مختلف متفاوت است و در کودکان و سنین بالای 55 سال بیشتر از نوع بدخیم است. در حالی که در سنین میان این دو، شیوع تومور خوش خیم و بدخیم نسبتاً یکسان است.

هنگامی‌که سلول‌های طبیعی، پیر و یا آسیب‌دیده می‌شوند، از بین می‌روند و سلول‌های جدیدی جای آنها را می‌گیرند. برخی اوقات، این فرآیند اشتباه پیش می‌رود و سلول‌های جدید هنگامی‌که بدن به آنها نیازی ندارد، تشکیل می‌شوند و سلول‌های پیر و یا آسیب‌ دیده عادی از بین نمی‌روند. تولید سلول‌های اضافی اغلب تشکیل توده‌ای از بافت را می‌دهد، که به آن رشد زائد و یا تومور اطلاق می‌شود.

تومورهایی که از خود مغز شروع می‌شوند، تومورهای مغزی اولیه نام دارند. سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان کلیه، ملانوم و دیگر انواع سرطان معمولا به مغز گسترش می‌یابند، یعنی متاستاز دارند. زمانی‌که این امر اتفاق می‌افتد، به این تومورها، تومورهای مغزی متاستاتیک یا ثانویه نامیده می‌شوند.

تومور خوش خیم یا بدخیم؟
تومورهای مغزی به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نیستند. معمولا تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند.
 

سلول‌های تومورهای خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. تومورهای مغزی بدخیم که سرطان مغزی نیز نامیده‌ می‌شود، حاوی سلول‌های سرطانی هستند. تومورهای بدخیم احتمال دارد سریع‌تر رشد و تجمع کرده و یا به بافت‌های مغزی مجاور حمله کنند. البته باید گفت خوش خیم یا بدخیم بودن تومور، به تنهایی در تعیین پیش آگهی و آینده بیماری کافی نیست و محل تومور هم حائز اهمیت است، چون حتی یک تومور خوش خیم، اگر در محلی مهم و حیاتی قرار گرفته باشد، می‌تواند از نظر سیر بالینی بدخیم در نظر گرفته شود و به مرگ زودرس بیمار منجر شود.

تومورهای مغزی، تمامی تومورهای داخل جمجمه و یا تومورهای درون کانال مرکزی نخاع را دربرمی گیرند. این تومورها، از طریق تقسیم سلولی کنترل نشده و غیر طبیعی ایجاد می‌شوند، و به طور معمول یا در خود مغز (شامل: نورونها، سلول‌های گلیال (آستروسیت‌ها، اولیگودندروسیت‌ها، سلول‌های اپندیمال، سلولهای تولید کننده میلین شوان)، بافت لنفاوی، عروق خونی)، و یا در اعصاب جمجمه‌ای، پرده مغزی (مننژ)، جمجمه، هیپوفیز و غده صنوبری ایجاد می‌شوند.
 
همچنین این تومورها می‌توانند حاصل گسترش بدخیمی‌هایی باشند که در درجه نخست سایر ارگان‌ها را درگیر کرده بوده‌اند، که در این حالت بدان متاستاز تومور گفته می‌شود.

هرچند هرگونه تومور مغزی به خاطر ماهیت تهاجمی و منتشرشوندهٔ خود در فضای محدود جمجمه‌ای، به طور ذاتی، جدی و تهدیدکننده زندگی به‌شمار می‌رود اما تومورهای مغزی (حتی انواع بدخیم آنها) همواره کشنده و مرگبار به شمار نمی‌آیند. تومورهای مغزی یا تومورهای داخل جمجمه‌ای می‌توانند ماهیت سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) داشته باشند؛ با این حال، تعریف نئوپلاسم بدخیم یا خوش خیم در مغز، متفاوت از تعاریفی است که بطور معمول در دیگر انواع تومورهای سرطانی یا غیر سرطانی درگیرکنندهٔ سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میزان تهدیدکنندگی یک تومور، بستگی به ترکیبی از مجموعه عوامل مختلف، همچون: نوع تومور، محل و اندازه تومور و نحوهٔ گسترش و توسعه آن است. از آنجا که مغز به طور کامل توسط جمجمه پوشانیده شده‌است، تشخیص سریع و زودرس تومور مغزی، تنها در صورتیکه ابزار پاراکلینیکی و وسایل تشخیصی مناسبی که وضعیت حفره داخل جمجمه را به خوبی مشخص می‌سازند،
در دسترس باشند و به سرعت به کار گرفته شوند. اما بطور معمول، تشخیص تومور مغزی، در مراحل پیشرفته بیماری و هنگامی رخ می‌دهد که وجود تومور موجب بروز علائم و نشانه‌های غیر قابل توضیحی در بیمار شده‌است.

 

انواع تومورهای اولیة مغز
هنگامی‌که بیش‌تر سلول‌های طبیعی، پیر و یا آسیب‌دیده می‌شوند، از بین مي‌روند و سلول‌های جدیدي جای آنها را می‌گیرند. برخی اوقات، این فرآیند اشتباه پیش می‌رود؛ سلول‌های جدید در هنگامی‌که بدن به آنها نیاز ندارد تشکیل مي‌شوند و سلول‌های پیر و یا آسیب‌ دیده عادی ازبین نمی‌روند.

توليد سلول‌های اضافی اغلب تشکیل توده‌ای از بافت را می‌دهد، که به آن رشد زائد و یا تومور اطلاق می‌شود؛ تومورهای اولیة مغز می‌توانند خوش‌خیم و یا بدخیم باشند. تومورهای خوش‌خیم مغزی دارای سلول‌های سرطانی نيستند.


•معمولاً تومورهای خوش‌خیم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد می‌کنند.
•تومورهای مغزی خوش‌خیم معمولاً دارای مرز و یا لبة مشخصی هستند. سلول‌های تومورهای خوش‌خیم به ندرت بافت‌های اطراف خود را مورد هجوم قرار می‌دهند و در دیگر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. به هرحال، تومورهای خوش‌خیم می‌توانند با فشار بر نقاط حساس مغز باعث مشکلات جدی در سلامتي شوند.
•برخلاف تومورهای خوش‌خیم بیش‌تر قسمت‌های ديگر بدن، برخي اوقات تومورهای مغزی خوش‌خیم زندگی فرد را تهدید مي‌كنند. تومورهای مغزی بدخیم (که سرطان مغزی نیز نامیده‌ می‌شود) حاوی سلول‌های سرطانی هستند:
•تومورهای مغزی بدخیم عموماً جدی‌تر و اغلب تهدیدی برای زندگی محسوب می‌شوند.
•احتمال دارد سریع‌تر رشد و تجمع کرده یا به بافت‌های مغزی مجاور حمله كنند.
•سلول‌های سرطانی ممکن است از تومورهای مغزی بدخیم بیرون آيند و در دیگر قسمت‌های مغز و یا نخاع گسترش یابند، ولي به‌ندرت در دیگر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند.

علائم بیماری علائم تومور مغزی بستگی به اندازه تومور و محل آن دارد. علائم هنگامی‌ بروز مي‌كنند که تومور بر عصب‌های یک قسمت از مغز فشار آوردند و یا به آن صدمه بزنند. علاوه بر این، علائم ممکن است هنگامی آشكار شوند که تومور، مانع جریان مایع در داخل یا اطراف مغز، و یا تجمع مایع موجب تورم مغز شود.
موارد زیر رایج‌ترین علائم تومورهای مغزی هستند:
•سردردها (که معمولاً در اوايل صبح شدیدتر هستند)
•حالت تهوع و استفراغ
•تغییرات در صحبت، بینایی و شنوایی
•مشکلات در تعادل و راه‌ رفتن
•تغییرات در خلق، شخصیت، و توانایی تمرکز
•مشکلات در حافظه
•انقباض ماهیچه‌ای (صرع یا تشنج)
•خواب‌رفتگی و یا سوزش در بازوها و پاها

اغلب اوقات، این علائم به‌علت وجود تومور مغزی نيستند و برخی دیگر از مشکلات سلامت نیز مي‌توانند باعث بروز این علائم شوند. اگر شما دارای هر يك از این علائم هستيد، بایستی با پزشک خود مشورت کنید تا این مشکلات تشخیص داده شده درمان شوند.

علايم تومور بر حسب قرار گرفتن در قسمت خاصي از مغز متغير است، اما در بيشتر افراد حداقل يک علامت شايع بروز مي کند. در صورتي که دچار علايمي شده ايد که در ادامه مطلب به آن اشاره مي شود، حتماً به پزشک مراجعه کنيد زيرا حتي تومورهاي خوش خيم و غيرسرطاني در صورت درمان نشدن مي تواند علايم خطرناکي را در پي داشته باشد.

سردردهاي مکرر
سردرد معمولي را مي توان با مصرف دارو درمان کرد اما سردردهايي که به علت تومور مغزي ناگهاني آغاز مي شود با مصرف مسکن آرام نخواهد شد. اين سردرد ها معمولا همراه با تهوع مي باشد وگاهي با علائمي مانند فلج اندام همراه است اگر چه بيشتر افراد در مقاطعي از زندگي دچار سردرد مي شوند اما سردردهاي ناشي از تومور مغزي به مرور زمان شديدتر مي شود.

تغييرات در رفتار
اگر نزديکان شما متوجه تغييراتي در رفتار و نحوه برخورد شما شده اند در اين زمينه با پزشک خود مشورت کنيد زيرا تومورهايي که در قسمت جلوي مغز ايجاد مي شود، در عملکرد طبيعي اين منطقه از مغز اختلال ايجاد مي کند و در نتيجه رفتار فرد تغيير مي کند.
 

تغييرات در بينايي و شنوايي
تاري ديد ناگهاني يا
کاهش شديد شنوايي، هر دو از علايم تومور مغزي است. البته بيماري هاي متعددي از جمله ديابت با تغيير بينايي ارتباط دارد. بنابراين در صورت بروز اين علايم لازم است به پزشک مراجعه کنيد.

از دست دادن توانايي حرکتي
اگر به طور ناگهاني قدرت کامل يا بخشي از قدرت حرکتي دست و پاي خود را از دست داده ايد، بايد به پزشک مراجعه کنيد.
 
حالت تهوع و استفراغ
اين ۲ علامت ممکن است از علايم تومور مغزي باشد. اغلب افراد اوايل صبح دچار اين حالت مي شوند. تشخيص علت اين حالت ضروري است.
تشخیص بیماری اگر شما دارای علائمی هستيد که از احتمال وجود تومور مغزی خبر می‌دهد، پزشک بایستی یک معاینه فیزیکی از شما به‌عمل آورد و سؤالاتی دربارة سابقة بيماري‌هاي شخصي و خانوادگیتان بپرسد.
 
راه های تشخیص تومور مغزی
1- معاینه دستگاه عصبی: پزشک بینایی، شنوایی، هوشیاری، قدرت عضلات، هماهنگی و رفلکس‌های شما را بررسی می‌کند. همچنین چشم‌هایتان را جهت بررسی تورمی که در اثر فشار یک تومور بر عصبی که چشم را به مغز متصل می‌نماید به‌وجود می‌آید، مورد معاینه قرار می‌دهد.

2- ام‌آر‌آی (MRI): دستگاه بزرگی مجهز به آهنربای قوی که به کامپیوتر متصل است، جهت عکس‌برداری دقیق از نواحی مختلف سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی اوقات رنگ مخصوصی (ماده حاجب) هم به داخل رگ‌های خونی در بازو یا دست شما تزریق می‌شود، تا کمک کند تفاوت‌های بافت‌های مغز بیش‌تر نشان داده ‌شوند. این عکس‌ها می‌توانند نواحی غیرعادی، از قبیل تومور را نشان دهند.

3- سی‌تی‌اسکن (CT Scan): دستگاه اشعه ایکس، متصل به کامپیوتر، یک‌سری عکس‌های دقیق از سر شما می‌گیرد. گاهی ماده حاجب نیز به داخل رگ‌های بازو یا دست شما تزریق می‌شود. ماده حاجب باعث می‌شود که نواحی غیرعادی راحت‌تر دیده‌شوند.

4- آنژیوگرام (Angiogaram): مواد رنگی که به داخل جریان خون تزریق می‌شود موجب می‌شود که رگ‌های خونی مغز در اشعه ایکس نشان داده شوند. اگر تومور در مغز وجود داشته‌باشد، اشعه ایکس تومور و یا رگ‌های خونی که آن تومور را تغذیه می‌کنند نشان می‌دهد.

5- نمونه‌برداری از مایع مغزی نخاعی: پزشک از مایع مغزی نخاعی شما (مایعی که فضا‌های داخل و اطراف مغز و نخاع را پر می‌کند) نمونه‌برداری می‌کند. این فرآیند با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک از یک سوزن بلند نازک، جهت برداشتن مایع از داخل قسمت پایینی ستون فقرات، استفاده می‌کند. شما بایستی برای چندین ساعت بعداز نمونه‌برداری به پشت دراز بکشید تا دچار سردرد نشوید. این مایع جهت کشف سلول‌های سرطانی و یا دیگر علائم بیماری، در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

6- نمونه‌برداری از بافت مغز: جهت بررسی وجود سلول‌های تومور، از بافت مغز نمونه برداری یا بیوپسی می شود. آسیب‌شناس جهت کشف سلول‌های سرطانی، به بررسی سلول‌های غیرعادی زیر میکروسکوپ می‌پردازد. نمونه‌برداری می‌تواند سرطان، تغییر بافت منجر به سرطان و یا دیگر شرایط غیرعادی را نشان دهد. این روش تنها راه مطمئن جهت تشخیص تومور مغزی، اطلاع از درجه آن وبرنامه‌ریزی درمان است.


سرطان‌هایی که از قسمت‌های دیگر بدن شروع شده و به مغز گسترش می‌یابند.
تومورهای ثانویه (متاستاتیک) مغز ، تومورهایی هستند که از سرطانی ناشی می‌شوند که از جاهای دیگر بدن شروع شده و سپس به مغز گسترش یافته اند.

تومورهای ثانویه مغز اغلب در افرادی رخ می دهد که سابقه سرطان دارند، اما در موارد نادر تومور متاستاتیک مغز ممکن است اولین نشانه سرطان باشد که از جاهای دیگر بدن شروع شده است. در بزرگسالان تومورهای ثانویه مغز بسیار شایع‌تر از تومورهای اولیه مغز می باشند. هر سرطانی می تواند به مغز گسترش یابد ، اما انواع متداول آن عبارتند از:
– سرطان پستان
– سرطان روده بزرگ
– سرطان کلیه
– ملانوم
 
راه های درمان تومور مغزی
- جراحی
- پرتودرمانی
- شیمی‌درمانی
بسیاری از بیماران ترکیبی از این درمان‌ها را دریافت می‌کنند.منابع:
مۆسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
روزنامه هموطن سلام
ایسنا
- دکتر عباس امیر جمشیدی ، جراح مغز و اعصاب
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فاطمه عباسی
ممنون از راهنمایی هاتون مصمم شدم برای علایمی که امکان دارد نشانه این بیماری باشد به پزشک مراجعه کنم
Iran, Islamic Republic of
راه درمان کنترل اعصابه و هر چی میکشیم از استرس و اضطراب باور کنید این دو تا باعث بروز تمام این علایم مثل سر درد و بی اشتهایی و ... میشه اعصابتون کنترل کنید خواهشا هیچیتون نیست
مممم
مدت یکماه ونیم عملکردم تومور مغزی سمت چپ خوشخیم بود ولی سردردودرد جای عمل سرگیجه هست این اثرات تاکی ادامه دارد لطفا جواب دهید متشکوم
برای نامزدم دعا کنید فقط ۲۰ سالشه و احتمال زندا بودنش تا سال دیگه ۱۰٪
تومورش بدخیمه و چون جای بدیه هیچ کاری نمیشه کرد
خیلی حساس تومورش
خیلی براش دعا کنید
ندا
عزیزم ایشاله که هرچه زودتر خوب میشه....
مهسان
عزیزم ایشاا... حالش خوب میشه ..حتما واسش دعا می کنیم :)
ارزوی قلبی من سلامتی تمام بیماران براش دعا میکنم
مهدی
Romania
عزیزم الان میخوام نماز بخونم، اگه خدا لایق بدونه و دعاهامو بشنوه کلی دعا میکنم
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
راه درمان کنترل اعصابه و هر چی میکشیم از استرس و اضطراب باور کنید این دو تا باعث بروز تمام این علایم مثل سر درد و بی اشتهایی و ... میشه اعصابتون کنترل کنید خواهشا هیچیتون نیست
لیلا
تورو خدا برای مریض منم دعا کنید اونم تومور بدخیم داره ولی هنوز معلوم نیس میشه عملش کرد یانه
ض
راه درمانی وجود داره؟
ا.ک
Iran, Islamic Republic of
نه بابای من هم تومور داشت.باهمه امکانات ولی.....................................................................................................................
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم که خداوند به حق ابروی حضرت زهرا شفاش بده
ایناز
Germany
ایشالله خوب میشه خداواسه همه چی درمان گذاشته ولی نمیدونم چرااین درد درمانش خیلی کمه .منم یکی رودوستدارم احتمال تومورداره ولی میترسم خداخودش کمک کنه
Iran, Islamic Republic of
خداون بهترینه پناه دهندگانه
انشالا که خوب میشه 🙏
سبحان
Iran, Islamic Republic of
سلام.من 3روزه كه سرم نميدونم يه حالتي مثل گيجي ميشه مثل اينكه محيط اطرافم تكون ميخوره وحتي ديروز وقتي راه ميرفتم اين حالت بهم دست داد و موقع راه رفتن منحرف ميشدم.و چند ماه پيش فكر كنم به خاطر سرماخوردگي شديدا سرفه ميكردم اما تا الان به صورت خفيف ادامه داره و چشم سمت چپم هم يكم تار شده.اغت اوقات هم حالو رمق ندارم احساس كسل بودن ميكنم اما اصلا سردرد ندارم احتمال داره تومرو داشته باشم؟
حامد
ميتونه ام اس باشه حتما به پزشک مراجعه کن
United States
سلام عموم بیمار برایش دعا کنید
افشین
Iran, Islamic Republic of
یکی از همشهریانمون تو شهر اردبیل که مخترع هم هستن تونستن علت ایجاد تومورهای سرطانی رو کشف کنن و قادر به درمان این بیماری هستن و با چند روش فوق العاده ساده و بودن هزینه رشد این تومورها از بین رفته و شرو به کوچک شدن و در نهایت اب شدن تومور میشه.
جهت ارتباط با این مخترع غزیز با کانال تلگرامی @vahidnavaee در تماس باشین
goodboyali4@gmail.com
Iran, Islamic Republic of
سلا م امکان داره از استرس باشه من سه ماه این جوری بودم
سبحان
Iran, Islamic Republic of
البته زماني كه اون حالتي كه مثل سرگيجه هس بهم دست ميده يكمي احساس تهوع ميكنم البته نه زياد يكم
سلدا
سلام . خواستگاری دارم که ده سال پیش به علت تومور مغزی جراحی شده و الان خدارو شکر خوبه .میخواستم لطف کنین راهنماییم کنین که امکان برگشت دوباره تومور با افزایش سن وجود داره؟ متشکرم
Iran, Islamic Republic of
اره خواهر منم تومور داشت پانزده سال حالش خوب بود دوسالی تومورش تهاجمی شده ودکترا جوابش کردن
amir
چند وقته یه برامدگی رو نیم کره ی راست سرم حس میکنم،خطرناکه؟
نگین
من خیلی میترسم چند ماهیه که وقتی می خوابم و بعدش بلند میشم چشمام دیگه هیچ جا رو نمیبینه و گاهی هم پاهام خواب میره یعنی من تومور دارم؟ من فقط 14 سالمه
گنجشک
من سردردهای شدید ناگهانی دارم که بامصرف مسکن آروم نمیشه قبلا که سردردمیشدم بامسکن واستراحت آروم میشدم وبه دکترم که مراجعه کردم ونوارمغزو سی تی اسکن انجام دادم مشکل خاصی نداشتم حدود یکسال ونیم پیش ولی الان دست وپام بی حس میشه ولرزش ضعیفی رو تواین نواحی حس میکنم سردردامم با تهوع خفیف همراهه وتمرکزم خیلی کم شده وبی حوصله شدم وتغییرات رفتاری داشتم وبقیه از تقلای بیش ازحدم درخواب وکشیدن دندونام روهم شکایت میکنن سمت راست سرم قسمت جلویی اکثر اوقات دردمیگیره حتی بدون داشتن یه فشار روانی با اینکه این علائم وداشتم ولی به خاطر اینکه سال گذشته دکتر سلامتیموتاییدکرد دیگه پیگیری نکردم نمره چشمامم طی 6ماه ازصفر به یک ونیم رسیدن به نظرشما لازمه من به دکتر مراجعه کنم؟یعنی میشه از سال گذشته تا الان بیمارشده باشم؟دکتر علت سردردامو سال گذشته فشار روانی واسترس اعلام کرد.من 18سالمه ممنونم ازشما
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
خدا همه مریضها رو شفا عنایت کنه خودتونم نذر و صدقه بدید تا خوب شید دوستان پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید و خودتون رو اذیت نکنید چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره اگه داشته باشید راه درمان بدلیل زود فهمیدن بازتره اگه نداشته باشید که خدارو شکرکنید و بندگیش کنید اگه نرید ترس و اضطرابش شما رو بدتر مریض میکنه اونم مریضی روحی و افسردگی که ازجسمی خیلی خیلی بدتره در پناه حق:)
Iran, Islamic Republic of
موافقم باهات داداش ابوالفضل
بابا زندگی معجزست درضمن ترو خدا خجالت چیه مگه بچن مث من باشین سنگ پا
پروو
ینی دکتر و همه رو از رو میبرم والا
مگه فضاست که غریبی میکنید خیلی مسائل مشکلات برا همه پیش میاد و خیلی پیشامدها هم که یه هو میاد همینجوری یه هو هم غیب میشه روحیه خوب توکل به خدا تنها راه خلاص شدن از این بیماریه جایه خجالت دنبال راه حل باشیدبا آرزویه موفقیت براهمتون
Iran, Islamic Republic of
سلام،آیا شما پریمتری انجام دادین؟ام آر ای یا آزمایش مایع مغزی نخاعی یا خون ؟پیش متخصص چشم برو وازش بخواه معاینه کاملی روی شبکیه وعصب بینایی انجام بده !اگر مشکل وجود داشته باشه شمارو برای سنجش میدان بینایی و تست های فشار چشمی میفرستند من تجربه کردم چون خودم تومور مغزیم یه سال اول خیلی شکنجه شدم ولی الان برام عادیه!امیدوارم مثل خودم به حالت عادی زندگی برگردی !
Iran, Islamic Republic of
اصلا شما تو این سن زیر 20 تو این سایت‌ها دنبال چی میگردید
برید ورزش کنید بابا
هیچی تون نمیشه
علی
سلام خواهش میکنم کمکم کنید یکی از بستگانم که دختره و17 سالشه زیر چشماش کبود شده و سردرد تقریبا شدیدی داره رفته دکتر آزمایش خون داده و از سرش عکس گرفتنو گفتن سرطان داره:-(به نظرتون خوب میشه؟سرطانش چیه؟خوشخیمه یا بدخیم؟البته دو هفته پیش یه بار رفته بود بیمارستان چون همه ی بدنش درد میکرده و چشاش تار میدیده ازش آزمایش خون گرفتن گفتن هیچیش نیست حالا اینطوری شده
خواهش میکنم کمکم کنید ممنونم از لطفتون
نگار
Iran, Islamic Republic of
سلام من نزدیک به دوساله که بعداز ضربه خوردن توب هندبال باسرعت زیاد به سرم دچار سرددردهایی شدم به مورور زمان با مسکن خوب نمیشه همراه با حالت تهوع سر گیجه چشام تار میشن چند ماهی خون دماغ هم میشم از شدت درد حتی درس خوندن بیشتر ا2ساعت یا کاربا گوشی وکامبیوتر برام سخته دکتر متخصص داخلی گفته احتمالا میگرنه وی دارو مصرف کردم هیچ فایده ای نداشت خواهش میکنم شما کمکم کنید جوابمو بدین ؟

------------
سلام . تشريف ببرين پيش دكتر مغز و اعصاب . يا سي تي اسكن مغزي مي نويسند كه خيالتون راحت بشه .
مریم
Iran, Islamic Republic of
سلام.ببخشید من چند ساله ک سردرد دارم و وقتی سرم درد میگیره یه طرفه سرم کاملا درد میگیره یعنی اول سردرد بعدش یطرفه چشمم درد میگیره بعدم بینیم ک اگ نفس بکشم میسوزه بعدم عصب دندونام ک ب تازگی شروع شده
abolfazl
Iran, Islamic Republic of
خدا همه مریضها رو شفا عنایت کنه خودتونم نذر و انفاق کنید تا خوب شید دوستان پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید و خودتون رو اذیت نکنید چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره اگه داشته باشید راه درمان بدلیل زود فهمیدن بازتره اگه نداشته باشید که خدارو شکرکنید و بندگیش کنید اگه نرید ترس و اضطرابش شما رو بدتر مریض میکنه اونم مریضی روحی و افسردگی که ازجسمی خیلی خیلی بدتره در پناه حق:)
لیلی
Iran, Islamic Republic of
اگر چند ساله
نمیتونه مربوط به تونور باشه بیشتر عصبی یا میگرنی میتونه باشه
GRM
Iran, Islamic Republic of
هر بلائی کز تو آید رحمتی است
هر که را رنجی دهی آن راحتی است
زان به تاریکی گذاری بنده را
تا ببیند آن رخ تابنده را
تیشه زان بر هر رگ و بندم زنند
تا که با مهر تو پیوندم زنند...
شعر از پروین اعتصامی

اگر صد سال مانی وَر یکی روز بباید رفت از این کاخ دل‌افروز. گنجوی
Iran, Islamic Republic of
آفرین عالی بود👷
Iran, Islamic Republic of
سلام من 3 روزه که درد شدیدی تو ناحیه ی بالا وسمت چپ سرم احساس میکنم به نطر تون این چی میتونه باشه و ایا مشکلم جدیه و باید به پزک مراجعه کنم یا بعد چن روز خوب میشم لطفا راهنماییم کنید ممنون
زهرا
Romania
سلام عزیزم من هم دقیقا مثل توام دکتر چی بهت گفت توروخدا جوابم بده
لیلی
Iran, Islamic Republic of
سردرد های مربوط به تومور معمولا سرتاسریه و مثلا ی قسمتو الزاما درگیر نمیکنه
اگر ادامه داشت یا علایم دیگه ای اضافه شد پزشک مراجعه کنین
Shiva
Iran, Islamic Republic of
من حدودا یک ماهه که این شکلم گاهی پشت سرمم پشت گوشمم وشقیقم همون سمت چپ درد میگیره و ب گوشمم میزنه تورو خدا راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام دوستان انشا الله خدا همه بیمارارو شفا بده.
دوست من تومورخوشخیم داره خیلی جوونه تروخدا دعاش کنید خواهش میکنم دعا کنید مرسی.
سوگند
Romania
داداش من تومور مغزی داره و فوق العاده ادم عصبیه.وقتی هم عصبی میشه خون دماغ میشه.چن شبه بیهوش میشه و به دکتر میرسونیمش.دکترا گفتن تومورش داره خوب میشه و به خاطر داروهاشه که اینجوری میشه.توروخدا براش دعوا کنید هیچیش نشه.اخه نفس منه.فقط18سالشه.
بهنام
Romania
سلام خسته نباشيد ببخشيد چند روزي دچار سردرد شده ام و در ناحيه پشت سر درد احساس ميكنم و احساس سوزش در گردن و پشت سر داوم و كنار گوش چپم وجود دو تا غده ميبينم بر روي صورتم كه نميدانم جوش است يا نه لطفا راهنمايي كنيد
افسانه
Iran, Islamic Republic of
وای.من از شدت ترس میلرزم...دوست ندارم بشنوم تومور دارم.اما 3 روزه ک سردردم خوب نمیشه حتی با خوردن پروفن..فقط 2 یا 3 ساعت از روزو ک از ساعت حدود 6 عصرشرو میشه دردم آروم میشه.ی بار 1 جز قرآن خوندم همین دقع ک آروم شد.امروزم بعد کلاس پیانو آروم شد.ک البته ممکنه هردوتاش موثر باشه..تهوع هم دارم..از چندسال پیش داشتم.مخصوصا صبح ک پا میشدم.ی بار دکتر ی پودرایی داد گفت ماله صفراست.ولی حل نشد...دو هفته اس کگردنم یکم ورم کرده.دست میزنم خیلی درد داره.آب دهنم ک قورت میدم درد میکنه.همه عضلات پشت گردنم تا زیر بغل مثل آنفولانزا درد میکنه..دندونامم تیر میکشه.شقیقه هامو اصلن دست میزنم تیر میکشه.حس میکنم سرمو گذاشتن لای دستگاه دارن میچلونن...کمکم کنین.راهنماییم کنین لطفا..اشکم درومده هم از درد هماز ترس
ستاتيرا
Romania
شما مشكلتون به خاطر غدد لنفاويه
رضا احمدی
Iran, Islamic Republic of
باسلام و خسته نباشید . مادربزرگ من (85ساله)چند روز است که به دلیل تومور مغزی در بیمارستان بستری است. بدلیل وابستگی زیادی که به او داریم و نمی خواهیم او را از دست بدهیم به دنبال یک متخصص باتجربه هستم.آیا به نظر شما امکان دسترسی به پروفسور سمیعی وجود دارد؟ امیدوارم زمانی که جواب پیام شما را در یافت میکنم ، مادربزرگم هنوز زنده باشد.
Iran, Islamic Republic of
سلام من نزدیک 3 هفته اس ک سردرد شدیدی دارم با مسکنم سردردم خوب نمیشه کار هر روزم شده هنوزم ب پزشکم مراجعه نکردم خیلی میترسم باید چیکار کنم اینارو خوندم ترسیدم
بچه پُروو
Iran, Islamic Republic of
بی خیال بابا ترس چی از هرچی میترسی برو تو دلش گاهی شجاعت خودش میتونه درمونگر باشه
زهرا
Romania
سلام دکتر من چندروزه نیم کره ی جپ سرم دردمیکنه ایا احتمال این هست که تومور مغزی باشه البته من چندروزی هست که دندونم درد میکنه فکرکنم عفونت کرده باشه اما این سردردمکررسمته چپم فکرمنو بخودش مشغول کرده دکتر تورو خدا جوابم بدید منتظرم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
منم یه مدته اینجوری شدم چیکار کنم؟
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
من سر درد شدید دارم و کسل شدم یه مدتی میشه چشامم که ضعیفه ولی ضعیف تر شده اعصابمم دیگه هیچی رو نمیکشه آیا من تومور دارم؟
فایزه
Iran, Islamic Republic of
سلام من مدتیه سردردهای خیلی شدیدی دارم وطی دو سال چشمام خیلی ضعیف،شدن در حد 4نمره وپدربزرگم تومور داشته وسه مرتبه جراحی انجام داده من حالت تهوع و سرگیجه ندارم ام مدتیه از لحاظ شخصیتی و اخلاقی پوچ و افسرده شدم
Iran, Islamic Republic of
لام اصلا نترسید اگه این علایم رو دارید خیلی با اعتماد بنفس قضیه رو با یکی از اعضای خانواده یا دوست درمیون بذارید و با هم به پزشک مراجعه کنید گفتن به یکی باور کنید بار سنگینی رو از دوشتون برمیداره با هر شرایطی هر شرایطی به یکی بگید اصلا کاری نداره اگه دفترچه بیمه دارید بردارید برید تامین اجتماعی اگرم نه نزدیکترین پزشک بهتون بعدم خود پزشک راهنمایتون میکنه. خدا شفا بدهلام اصلا نترسید اگه این علایم رو دارید خیلی با اعتماد بنفس قضیه رو با یکی از اعضای خانواده یا دوست درمیون بذارید و با هم به پزشک مراجعه کنید گفتن به یکی باور کنید بار سنگینی رو از دوشتون برمیداره با هر شرایطی هر شرایطی به یکی بگید اصلا کاری نداره اگه دفترچه بیمه دارید بردارید برید تامین اجتماعی اگرم نه نزدیکترین پزشک بهتون بعدم خود پزشک راهنمایتون میکنه. خدا شفا بده
ثنابالش زر
Iran, Islamic Republic of
سلام من سرم حدود5ماهه خیلی دردداره.احساس میکنم سمت چپ سرم یه چیزی هست هی فشارش میدم.نمیتونم کامل به صورت کسی نگاه کنم احساس میکنم سرم به بدنم سنگینی میکنه.بایکی صحبت میکنم اصلانمیفهم چی میگه وچی شد.سمت چپ گیجگاهم دردداره.خودمم اعصابم خیلی ضعیف شده.به نظرتون چی میتونه باشه
ابولی
Iran, Islamic Republic of
سلام اصلا نترسید اگه این علایم رو دارید خیلی با اعتماد بنفس قضیه رو با یکی از اعضای خانواده یا دوست درمیون بذارید و با هم به پزشک مراجعه کنید گفتن به یکی باور کنید بار سنگینی رو از دوشتون برمیداره با هر شرایطی هر شرایطی به یکی بگید چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره اگه داشته باشید راه درمان بدلیل زود فهمیدن بازتره اگه نداشته باشید که خدارو شکرکنید و بندگیش کنید اگه نرید ترس و اضطرابش شما رو بدتر مریض میکنه اونم مریضی روحی و افسردگی که ازجسمی خیلی خیلی بدتره در پناه حق:) صدقه بپردازید که در روایات متواتر بر آن تاکید شده است ودر روایت است که بیمار را شفا می دهد وبلا را دفع می کند
ارم
Romania
راه درمان کنترل اعصابه و هر چی میکشیم از استرس و اضطراب باور کنید این دو تا باعث بروز تمام این علایم مثل سر درد و بی اشتهایی و ... میشه اعصابتون کنترل کنید خواهشا هیچیتون نیست
کشکولی
Iran, Islamic Republic of
باسلام من دختری16ساله هستم،دوهفتس که ناگهانی سردردشدیدوبدون وقفه گرفته ام که گاهی وقتهامخصوصاصبح هاافزایش میابد،بعضی اوقات همراه باسرگیجه وحالت تهوع،به نظرشمانشانه چیست?باتشکر.
شهرزاد
Iran, Islamic Republic of
سلام
من 17 سالمه ... بیشتر از یه ماهه سردردهایی دارم که با مسکن آروم نمیشه.گاهی اوقاتم خیلی شدید میشه.یه وقتایی هم پاهام بی حس میشه.ماهیچه ی پشت پامم می گیره.
چندماه هم هست که احساس پوچی میکنم و حوصله ی انجام هیچ کاری رو ندارم.
در این یک ماه هم فقط دلم خواسته بخوابم... هرچقدر می خوابم سیر نمیشم... از خواب که بیدار میشم سردردام خیلی شدیده و سرم گیج میره و چشمام هم سیاهی میره.فکر میکردم به خاطر کم خونی باشه ولی آزمایشم نشون داد که من هموی خونم نرماله.
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید :)
رامین فولادی
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت تمام دوستان داداش من سرطان ریه داره حالا وارد مغزش شده.. تومرهای ریز پرتو درمانی کرد بهتر شده چشمشاش خیلی اذیت میشدن ...امیدتون به خدا باشه دوستان .....اب میوه طبیعی یادتون نره مخصوص سیب با اب هویج ولبو ...
ملیکا
Iran, Islamic Republic of
ببخشید امکان داره کسی بیشتر این علایم را داشته باشه و مبتلا به تومر مغزی نباشه؟؟؟
نرجس
Iran, Islamic Republic of
چندروز ک قسمت راست نیمکره ی مغزم درد میکنه البته خفیف بااحساس سوزن سوزن شدن دست و پا و خواب رفتن دست و پام.تیا میتونه علایم تومور باشه؟
یاسی
Iran, Islamic Republic of
سلام. پدر من تومار مغزی خوش خیم داشتند الان از ماه رمضان سر گیجه ی خیلی کم ویکم حالت تهوع داشتند. ممنون میشم بگین از چیه این عواملا . احتما لا مال سلول سازی مغز نیست؟
Iran, Islamic Republic of
بیشتر توضیح بده آجی
هانیه
Iran, Islamic Republic of
سلام. من مدت دو هفته هس سرگیجه دارم(چشمام سیاهی نمیره فقط سرگیجه). جدیدا هم شدیدا کم خاب شدم . چشمم درد میکنه . میتونه اینا به تومور مغزی ربط داشته باشه؟؟
ata
Romania
سلام دکترخسته نباشید وقتی بلند میشم سرم گیج میشود
با سلام مریز تومرمخزی وقتی یک ترفش فلج. تاچند وقت زنده می ماند
Asal
Iran, Islamic Republic of
خوب
Germany
با سلام
حدود ۱سال و نیم قبل دچار سر درد هایی شدیدتر از حالت مواقع عادی شدم ، تعادل خود را از دست دادم به طوری که روی یک چهار پایه کوچک هم احساس عدم تعادل داشتم در حالیکه قبلا در جاهای بلند به راحتی کار می کردم. کاهش وزنی حدود ۱۰ کیلو گرم طی چند ماه داشتم با اینکه در تغذیه ام تغییری نداده بودم . گاهی اوقات برای چند لحظه بینایی ام را از دست می دادم به طوریکه جلوی چشمانم فقط یک صفحه سیاه میدیدم و سر درد بسیار شدیدی در این چند لحظه داشتم. دچار اختلال خواب شدم و حافظه ام به طور قابل توجهی افت کرد . توضیح اینکه شرایط کاری سخت و پر استرس با ساعات طولانی داشتم .
از ابتدای سال جاری شرایط کاری ام را تغییر دادم و سعی کردم استرس کمتری داشته باشم و کمتر به مغزم فشار بیاوریم و ورزش را شروع کردم . چند بار هم به روانپزشک مراجعه کردم. اوضاع تا حدود ۱ ماه پیش رو به بهبود بود و آثار توضیح داده شده فوق خیلی کمتر شده بود ولی طی ۱ ماه گذشته دوباره احساس می کنم به حالت قبل برگشته .
لطفا بفرمایید چه کار باید بکنم؟ آیا نشانه تومور مغزی است ؟
تشکر
سعید
Iran, Islamic Republic of
سلام حدود یه سه ماهه صف وقتی از خواب بیدار میشم بد جوری سرم درد میکنه به نظرتون ممکنه منم خدای نکرده تومور داشته باشم؟؟؟؟؟
مهران
Iran, Islamic Republic of
سلام من خانمم سرطان سینه داشت الان متاستاز داده به مغز و من مقصر این بیماری میداند متاصفانه خانوداه ایشان هم همینتور اگر کسی اطلاعی داره راهنمای کنه ممنون
Iran, Islamic Republic of
چرا چه ربطی به شما داره
المیرا
Iran, Islamic Republic of
سلام ببخشید چند تا سوال دارم ؟ من همسرم وقتی که خیلی عصبانی میشه یه حاتی مثل تشنج میشه تشنج هم نمیشه گفت در حقیقت انگار کل بدنش میگیره نمیتونه تکون بخوره فقط به دندوناش فشار میاره و به یه جا نگاه میکنه تا چند ثانیه بعدش ولی سریع خوب میشه و سر درد میگیره . الن هم چند تا تیک پیدا کرده مثا پرش صورت و پلک اما اونم همیشه نیست هر وقت که از چیزی ناراحت میشه . من خیلی نگرانم دکتر هم بردم هر چی گفتم ازش ام ار ای یا سی تی اسکن بگیرین گفتن لازم نیست چون تو حالت عادی اینجوری نمیشه فقط وقتی عصبی میشه بهش فشار میاد این به دلیل عصبی بودن و به هیچ وجه نباید عصبی بشه آِیا از نظر شما مشکلی پیش نمیاد
مادر
Iran, Islamic Republic of
خب شما همسرتونو درك كنيد و سر هرچيزي باهاش بحث نكنيد و ازش تعريف و تمجيد كنيد تا عصباني نشه حالش خوب ميشه . زن و شوهر مخصوصا زن بايد خيلي مواظب گفتار و كردارش باشه . مردا مثل بچه هستن و دوست دارن زنشون بپذيرتشون و زن نبايد به خانواده مرد توهين كنه يا هي مقايسه كنه
Iran, Islamic Republic of
نخیر فقط از ناراحتیه
المیرا
Iran, Islamic Republic of
خواهش میکنم جواب بدین من خیلی نگرانم امکانش هست مریضی بدی داشته باشن ؟
مهشید
Iran, Islamic Republic of
سلام من مهشیدم و تقریبا 14 و15 ساله هستم . سابقه 5 بار تشنّج شدید دارم و سردرد های غیر معمولی میگیرم . مواقع استرس یا عصبانیت تاری دید میگیرم . حافظه ام دچار مشکل شده و خیلی چیزهارو زود فراموش میکنم .حوصله انجام دادن هیچ کاری رو ندارم و همیشه سرم سنگینه . وقتی حتی اگه برای یه لحظه کوچولو هم (یه ذره) استرس بگیرم به کل تمرکزمو از دست میدم و دیگه نمیدونم دارم چیکار میکنم .به نظر خیلیها اخلاقمم عوض شده و... . اول صبها ( همیشه همینطوریه ) تعادلی ندارم و نمیدونم و نمیفهمم دارم چیکار میکنم ؛ طی همین موضوع چندین بار در اثر لرزش دستها و پاهام وسایل از دستم افتادن و خورد و خاکشیر شدن . معمولا پاهامم زود خواب میره . رفتم پیش متخصص اما فقط بهم یه قرص داد و گفت روزی یکی ، طی دوسال باید مصرف کنی و بعد بیای پیش من دوباره ازت ام آر ای بگیرم .ضمنا چهار پنج باری هم ازم نوار مغز گرفته شده ، دوبار ام آر ای و یک بار هم سی تی اسکن شدم . من الان کم کم دارم مطمئن میشم به این که تومور دارم . من از هیچی خبر ندارم . فقط تا وقتی قرص رو میخورم حالم خوبه و اگه یک روز فراموشش کنم دوباره تشنج شدید میکنمو .... قرصی که مصرف میکنم خارجیه و الان دیگه به خاطر تحریم پیدا نمیشه و مجبورم ایرانی شو مصرف کنم
لطفا زودتربهم جواب بدین اوضاعم وخیمه و زندگیم مختل شده.
مهردادمحمدی عبده وند
Iran, Islamic Republic of
مبتلا به تومور مغزی ک تقریبا این ۵ ساله وخارج از مغزه تو کاسه سرمه وبعداز۳ ساله یه عکس گرفتمه میگه بیشتر نشده در نظر شماها چطورتوموری هست فقط تشنج میکنه ب دست پای راستم
مهرداد محمدی عبده وند
Iran, Islamic Republic of
تقریبا این پنج سال مبتلا به بیمارییه تومور مغزی شده ام ک داخل عقل نیست ودر کاسه سرخودم است ک بعداز سه سال است ک رفتم یه عکس دیگه گرفته ام ک جواب عکس هم می گوید بیشتر نشده است همان ک بوده همان است بعد از سه سال نظرشما چییه درباره این فقط تشنج میکند
Negar
Iran, Islamic Republic of
با سلام من 17 سالمه حدود دوساله پیش ضربه شدیدی از ناحیه وسط سر تو تکواندو خوردم از اون وقتت دردایه مکرر دارم چشمام گاهی تار میبینه و اون ناحیه ای ضربه خورده تقریبا بی حسه و کوچیکترین ضربه تیر میکشه میخواستم بدونم باید چیکار کنم عوامل جدیه؟
الینا
Iran, Islamic Republic of
ضربه به سر باعث اوت کردن ی تومور میشه. قبل هیچ علائمی از سردرد نبود توروخدا جواب بدین . بعد ازضربه سردرد سروع شده و ی سیتی اسکن گرفتهدشده و گفتن میگرنه میتونه تومور باشه؟؟
Mobinslk
Iran, Islamic Republic of
سلام
من وقتی یه قسمت از جمجمه سرمو فشار زیاد میدم درد میگیره ولی بقیه قسمت ها اینجوری نیس؟ مشکلی هست؟
س.ص
Iran, Islamic Republic of
سلام خدا همه بیماران را شفا بده نمی دونم چرا این درد لعنتی دامن همه را گرفته داداشم فقط 40 سالش فرهنگی مظلومتر از اون پیدا نمی شه ولی یه ساله تومور داره گفتن درمان نداره پس چرا این همه می گن علم پیشرفت کرده کو مردم دارن از این درد عذاب می کشن هیچ نوعی از این مریضی ها هم درمان نمی شه فقط خدا .خدا .خدا .
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
سلام
میتونید به آقای قنبری( دکتر نباتی ) مراجعه کنید. اسم ایشونو تو گوگل سرچ کنید.
انشاالله حال برادرتون خوب میشه. خیلیها با دعای ایشون خوب شدن.
زهره
Iran, Islamic Republic of
سلام من یه هفته هس که احساس میکنم یه حشره زیر پوست سرم مدام در حال راه رفتن اس و سوزش سر دارم و شبها انگار حشره یه ناحیه سرم را از داخل نیش میزند به نظرت امکان داره حشره ای از بینی وارد مغزم شده باشد سرم شبها بد جوری درد میکنه و نمیتونم بخوابم و روزها حالت تهوع دارم خواهش میکنم کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
سلام میخواستم بگم من سرم خیلی نکن میخوره دلیش چه
زهرا
Iran, Islamic Republic of
سلام وقت بخیر
چند وقته خواهر من میگفت استرس داره و خوابای بدی میبینه
و ما زیاد جدی نگرفتیم
جدیدا میگه یکدفعه ای میگه سرم درد میکنه انگار یک چیزی تو سرم داره تکون میخوره و بعدش که میخوابه دوباره کابوس میبینه و دست و پاش خشک میشن و همینجور هزیون میگه و خودشم متوجه نمیشه که چه اتفاقی واسش افتاده
دکتر روان پزشک بردیم چندتا دارو بهش دادن ولی تاثیری نداشته
به نظرتون نیازه که دکتر و مغز و اعصاب ببریمش یا مشکلش روحی و روانی هست؟
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .