سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - 15 Jun 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۲ / ۲۲:۳۶
کد مطلب: 19375
۰
۱

چند دانستنی جالب پزشکی

جايگزين يک واحد خون - حدود ۶هفته
با از دست دادن يا اهداي خون، حدود ۲۴ساعت طول مي کشد تا قسمت آبکي خون (پلاسما) جايگزين شود. اما جايگزيني گلبول هاي قرمز که حاوي اکسيژن است حدود ۴ تا ۶هفته طول مي کشد. سلول هاي کليوي به افت ميزان اکسيژن در خون حساس است، از اين رو شروع به ترشح پروتئيني به نام «اريتروپيتين» مي کند که به مغز استخوان راه مي يابد تا توليد ياخته هاي بنيادي لازم را براي ساخت سلول هاي خون تحريک کند. به طور طبيعي ذخيره آهن مردان براي توليد گلبول قرمز از زنان بيشتر است.

ساعت هوشمند بدن شما
عوامل زيادي در تعيين زمان شروع يا پايان فعاليت هاي بدن تأثير مي گذارد. به عنوان مثال نتايج بررسي هاي اخير موسسه علوم سلامت محيط در آمريکا نشان مي دهد، اگرچه پزشکان تاريخ مشخصي را براي زايمان مادران باردار تعيين مي کنند اما اين زمان کاملا دقيق نيست. بدن هر فردي مانند يک سيستم هوشمند عمل مي کند.در اين مطلب به نقل از «نيوزويک»، به مدت زماني که لازم است يک فعاليت بيولوژيکي تأثير خود را بر بدن بگذارد، اشاره شده است.

هاضمه: ۲۴ساعت
هر لقمه غذا در عرض ۳ثانيه قورت داده مي شود اما ممکن است تا يک روز کامل دفع نشود. به محض رسيدن غذا به معده، اسيد معده آن را به ذرات ريز تبديل مي کند. اين روند به ازاي مصرف ۳ تا ۴کالري در هر دقيقه طي مي شود. هرچه ميزان چربي بالاتر باشد، خرد شدن آن سخت تر است. پس از معده، غذا وارد روده کوچک مي شود تا بيشتر شکسته و ماده مغذي آن جذب خون شود. قبل از ورود به کولون پس از ۲ تا ۳ساعت، آب و نمک آن استخراج مي شود. سپس ماده غذايي مسير کولون را طي مي کند، اين مراحل حدود ۲۴ساعت طول مي کشد. روند هضم در زنان نسبت به مردان کندتر است زيرا هورمون هاي گوارشي ضعيف تر است. با افزايش سن فعاليت سيستم هاضمه کند مي شود. از طرفي مصرف داروهايي مانند داروي فشارخون و ضدافسردگي باعث کندي عملکرد روده ها مي شود. اضطراب نيز روند هاضمه را کند مي کند زيرا با بروز آن مصرف کالري افزايش مي يابد. اما برخي بيماري ها مانند سندروم بي قراري روده و بيش فعالي تيروئيد، روند هاضمه را سرعت مي بخشد.

التيام زخم عميق - حدود ۲سال
 ۲سال طول مي کشد تا بافت زخم عميق مانند رد جراحي کاملا بهبود پيدا کند، هرچند که روند بهبود، طي چند ثانيه اول آسيب ديدن بافت آغاز مي شود، در عرض کمتر از يک ثانيه، رگ هاي خون به سمت زخم سفت مي شود تا جريان خون کاهش پيدا کند. پلاکت ها نيز آزاد مي شود تا روند لخته شدن خون انجام شود. مواد مختلف از جمله کلسيم، ويتامين K و پروتئيني به نام فيبرينوژن بافتي تور مانند ايجاد مي کند تا پلاکت را محکم نگه دارد، سپس پوست روي زخم ايجاد مي شود. ۳هفته بعد بافت اسکار به وجود مي آيد و طي ۲سال يا بيشتر اين بافت اسکار قوي تر مي شود و ظاهر کمرنگ پيدا مي کند.
برخي عوامل از جمله بيماري ديابت، مصرف دارو مانند کورتيکواستيروئيد، پروفن و آسپرين پلاکت را ضعيف مي کند و مانع از التيام يافتن زخم مي شود. ويتامين C نقش مهمي در بهبود زخم دارد. سن و بيماري هايي که باعث کاهش اکسيژن در خون مي شود مانند آپنه خواب ممکن است روند بهبود زخم را کُند کند.

بالا رفتن وزن - ۳ساعت
۳ساعت طول مي کشد تا چربي غذاي مصرف شده به دور کمر برسد. چربي غذايي، پس از يک ساعت مصرف غذا وارد خون مي شود و پس از ۳ساعت به بافت هاي چربي دور کمر راه پيدا مي کند. ۳ساعت بعد از مصرف يک وعده غذا حاوي ۳۰گرم چربي مانند لازانياي تهيه شده با گوشت گاو، ۲ تا ۳قاشق مرباخوري چربي در بافت دور کمر راه پيدا مي کند. اين يک ذخيره موقت است و به عنوان منبع انرژي از آن استفاده مي شود مگر اين که مصرف غذا زياد باشد. در اين صورت چربي دور کمر مي ماند و وزن فرد افزايش مي يابد.

جايگزين يک واحد خون - حدود ۶هفته
با از دست دادن يا اهداي خون، حدود ۲۴ساعت طول مي کشد تا قسمت آبکي خون (پلاسما) جايگزين شود. اما جايگزيني گلبول هاي قرمز که حاوي اکسيژن است حدود ۴ تا ۶هفته طول مي کشد. سلول هاي کليوي به افت ميزان اکسيژن در خون حساس است، از اين رو شروع به ترشح پروتئيني به نام «اريتروپيتين» مي کند که به مغز استخوان راه مي يابد تا توليد ياخته هاي بنيادي لازم را براي ساخت سلول هاي خون تحريک کند. به طور طبيعي ذخيره آهن مردان براي توليد گلبول قرمز از زنان بيشتر است.

رشد ناخن - ۲ تا ۴ميلي متر در ماه
محققان آمريکايي دريافته اند، در حال حاضر هر ماه ناخن ها 3.55ميلي متر رشد مي کند، در حالي که در سال ۱۹۳۸ ماهانه ۳ميلي متر رشد مي کرد. علت اين امر برنامه غذايي سرشار از پروتئين است که مصرف آن رواج يافته است. ناخن انگشت ميانه که بيشتر از آن استفاده مي شود، گردش خون بهتري دارد. در حالي که ناخن انگشت کوچک کندترين رشد را دارد. به علت وجود هورمون ها، ناخن مردان زودتر از زنان رشد مي کند.

ادرار کردن - يک ساعت
 به طور ميانگين، يک ساعت طول مي کشد تا مايعات از طريق روده و معده جذب خون شود و سپس از طريق کليه ها تصفيه و به مثانه منتقل شود. مصرف قهوه باعث تحريک مثانه مي شود و فرد به طور مکرر نياز به دستشويي پيدا مي کند. مثانه هر فرد عادي بايد قابليت ذخيره ۳۰۰ميلي ليتر مايعات را داشته باشد. بنابراين به طور معمول نياز به دستشويي رفتن هر ۳ تا ۴ساعت است. اما برخي بيماري ها دفعات تخليه ادرار را افزايش مي دهد از جمله بزرگ شدن پروستات خوش خيم. براي هر مرد و زن سالم تخليه مثانه ۲۰ تا۳۰ثانيه طول مي کشد. دفع ادرار کم و تکرر ادرار مي تواند علايم مثانه پرکار باشد.

رشد مغز - ۲۵سال
۳ يا ۴ سال اول زندگي، سال هاي حياتي براي مغز است. پس از ۴سال به تدريج مغز، قدرت اتصال شبکه هاي عصبي را از دست مي دهد. در سن بلوغ، مغز تقريبا شکل گرفته است به جز قسمت مهمي در پشت پيشاني که در ۲۵سالگي به تکامل مي رسد. اين قسمت از مغز مربوط به برنامه ريزي است.

بلوغ - ۳ تا ۸سال
به طور معمول بلوغ دختران بين ۹ تا ۱۲سالگي رخ مي دهد که اين دوره بين ۳ تا ۵سال به طول مي انجامد. دوره بلوغ با رشد حداکثري قد به اتمام مي رسد که در دختران ۲سال پس از آغاز دوره قاعدگي است. به بيان ديگر آغاز دوره قاعدگي، نشان دهنده کافي بودن استروژن در بدن براي جوش خوردن استخوان هاست. با جوش خوردن استخوان ها، ديگر افزايش قد امکان پذير نيست.
در پسران سن بلوغ بين ۱۰ تا ۱۳سال است. از نشانه هاي بلوغ در پسران افزايش حجم بيضه ها، قد کشيدن و کلفت شدن صداست. بلوغ ديررس، دختران را در معرض خطر پوکي استخوان قرار مي دهد. استروژن براي سلامت استخوان لازم است و بلوغ نيز زمان مهمي براي رشد استخوان است.

رشد ريه - ۱۸ تا ۲۲سال

ظرفيت ريه ها در نوجواني به اوج مي رسد و پس از آن افت مي کند. ريه همزمان با تمام اعضاي بدن رشد مي کند. برخي عوامل مانند استعمال دخانيات توسط والدين يا زن باردار، زايمان زودرس، پايين بودن وزن هنگام به دنيا آمدن، عفونت مکرر ريه، آسم در دوران کودکي مي تواند روي عملکرد ريه تأثير بگذارد.

يائسگي - ۲ تا ۱۰سال
سن متوسط شروع يائسگي ۵۱سالگي است اگرچه از ۴۰ تا ۵۵سالگي هم ممکن است شروع شود. گاهي زنان در ۵۵سالگي نيز قاعده مي شوند که جاي نگراني ندارد. يائسگي ديرتر از آن مي تواند خطر سرطان سينه را افزايش دهد زيرا فرد در طول زندگي در معرض استروژن بيشتري قرار گرفته است. بعضي از محققان معتقدند ،زني که در ۵۵سالگي يائسه مي شود نسبت به زني که در ۴۵سالگي يائسه مي شود، ۳۰درصد بيشتر در معرض خطر سرطان سينه قرار مي گيرد.
نتايج بررسي محققان انگليسي در سال ۲۰۱۱ نشان داد، آمار يائسگي زودرس قبل از ۴۰سالگي و حتي کمتر از آن در حال افزايش است. با شروع شدن يائسگي، اغلب زنان به مدت ۲سال دچار علايم مربوط به آن مانند گرگرفتگي مي شوند در حالي که تعداد چشمگيري تا زمان متوقف شدن قاعدگي متوجه تغييرات جسمي خود نمي شوند.
در بعضي زنان گرگرفتگي به مدت ۱۰سال ادامه دارد و هرچه در زمان يائسگي سن پايين تر باشد، ميزان استروژن سريع تر افت مي کند و فرد علايم مربوط را بيشتر تجربه مي کند.


خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

رضا
خوب بود
پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
اروین یالوم؛ پادشاه داستان‌های روان‌درمانی
تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.