کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مشاهده فعالیت مغزی پس از مرگ

زنده بودن مغز پس از یک کمای بسیار عمیق

31 شهريور 1392 ساعت 23:27


نتایج تحقیقات جدید که روی مغز گربه ها انجام شده نشان می دهد که بخشهایی از مغز این حیوان پس از مرگ و نمایش خط ممتد در دستگاه خوانش فعالیت مغز هنوز فعال است.
به گزارش مهر، این تحقیقات پس از آن صورت گرفت که پزشکان رومانیایی متوجه فعالیت عجیب دستگاه موج نگار مغزی (EEG) در بیماری که تحت درمان داروی ضد تشنج به کما فرورفته بود شدند.

محققان در دانشگاه مونترال 26 گربه را به بیهوشی عمیق برده و فعالیت مغز آنها را پس از آن که دستگاه خط ممتد را نمایش داد، در مناطق قشر بالایی مغز و هیپوکامپ بررسی کردند. نمایش خط ممتد توسط دستگاه موج نگار مغزی به معنای خاموش بودن قشای مغز است.
نتایج این تحقیقات تکرار مجدد مشاهده ای بود که به صورت اتفاقی روی بیمار انسان صورت گرفته بود. نتایج این تحقیقات می تواند بحثهای پزشکی را درباره اعلام مرگ انسان دوباره زنده کند. برخی کشورها در این رابطه قوانین خاص خود را دارند، برای مثال در آمریکا خواندن دو خط ممتد در فاصله زمانی 24 ساعته ضروری است از سوی دیگر آزمایشهای دیگری هم از عملکرد مغزی گرفته می شود.

محققان اظهار داشتند که نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد که مغز می تواند پس از یک کمای بسیار عمیق زنده بماند به این معنا که این حالت می تواند برخی از عملکردهای مغز را زنده نگاه دارد. دانشمندان به طور پیوسته فعالیتهای مغز را در آستانه مرگ بررسی کرده اند.
شواهد افزایش شدید فعالیتها پس از حمله قلبی نشان دهنده یک توضیح عصبی برای داستان بیمارانی است که از تجربه های نزدیک مرگ نجات یافته و احساس ترک بدن و خاطراتی شبیه خواب و رویا را تجربه کرده اند.


کد مطلب: 19532

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/19532/مشاهده-فعالیت-مغزی-مرگ

میگنا
  https://www.migna.ir