دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۲ / ۱۵:۵۰
کد مطلب: 19755
۰

به ظاهر افراد توجه نكنيد

دكتر مهدي دوايي، روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص علت هاي خود زشت پنداري گفت: يكي از ريشه هاي بيماري رواني اضطراب مزمن و طولاني مدت است كه موجب پيدايش بيماري هاي رواني مي شود به اين شكل كه شخص يك بلاتكليفي و ابهام در زندگي دارد كه در پي آن اضطراب بوجود مي آيد و منجر به آسيب هاي رواني مي شود.
*اضطراب ريشه اصلي ناكامي در رسيدن به خواسته ها
وي اظهار داشت: ريشه اضطراب ناكامي در رسيدن به خواسته ها است بعضي از ناكامي ها اضطراب زيادي به همراه دارد و يكي از ناكامي ها احساس حقارت است در اين صورت خود احساس مي كند از طرف ديگران تحقير مي شود و خودش نيز به خود بهايي نمي دهد.
وي در ادامه گفت: يكي از مهمترين احساس حقارت خود زشت پنداري است كه فرد از ظاهر خود ناراحت و كلافه است و احساس مي كند زيبا نيست. وي خاطرنشان كرد: اگر شخص هماني كه هست را نپذيرد و اطرافيان نيز او را در اين موضوع ياري ندهند وي دچار آسيب هاي رواني و اضطراب هاي زيادي مي شود.
وي عنوان كرد: ما بايد تصور از خودمان را بالا ببريم و اين را بدانيم كه اگر نواقصي در قيافه ظاهري مان داريم از اختيار ما خارج است و خداوند ما را اينگونه سرشته است و بايد توانائيهايمان را از طرق ديگر بالا ببريم تا از آسيب هاي رواني جلوگيري كنيم.

وي تصريح كرد: ما بايد توجه داشته باشيم تا شخص كمتر در معرض عدم امنيت از طرف ما قرار بگيرد و نبايد به مشكلات ظاهري يكديگر تلنگر بزنيم و كسي را مورد تمسخر قرار دهيم. اين روانشناس گفت: اگر در مدارس دانش آموزان يكديگر را مسخره كنند اين موضوع موجب افت تحصيلي، انگشت مكيدن، ناخن جويدن و پرخاشگري مي شود و زماني بدتر مي شود كه اين تمسخر در خانه و بين افراد خانواده صورت بگيرد. وي در پايان گفت: اين مشكلا طبيعتا در نوجواني و سنين بلوغ رواج دارد چون در اين سن هماهنگي اجزاي صورت زمان مي برد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
قلب فقط کارش خونرسانی نیست؛ رزق و روزیتون رو هم میرسونه! خوش قلب باشید