چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 22 Sep 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲ / ۲۱:۱۵
کد مطلب: 19840
۲

مصرف روزانه یک پاکت سیگار معادل 200 بار تشویق برای ادامه مصرف

دکتر نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: از عوامل موثر در کشیدن سیگار می توان به مشخصه‌های فردی و اجتماعی شخص، محیط کار و منزل، گروه‌های کاری، سطح تحصیلی و توانایی فرد در مقابله با مسائل و مشکلات اشاره کرد.
وی افزود: هیجانات، افکار و فعالیت‌های روزمره‌‌،می تواند فرد را به کشیدن سیگار ترغیب ‌کند. وقتی این عامل‌ها با وابستگی فیزیکی به «نیکوتین» که البته عامل قدرتمندی نیز است، ترکیب شوند، روند اعتیاد، تقویت می‌گردد. بر مبنای تعریف، اعتیاد سه معیار اجبار برای مصرف ، اثرات روان‌گردان و رفتارهای مداوم جست‌وجو و مصرف دارد.
دهقان تصریح کرد: همان طور که می دانید، سیگار هر سه معیار را دارا می‌باشد. فردی که روزانه یک پاکت سیگار مصرف می‌کند، با توجه به این‌که هر سیگار شامل حدود ۱۰پک می‌باشد، روزانه ۲۰۰بار برای ادامه‌ی مصرف سیگار، تشویق و ترغیب می‌شود. این مسأله، می تواند یکی از علل اعتیاد بسیار شدید به سیگار و مشکلات فراوان هنگام ترک آن باشد. اعتیاد به سیگار، می‌تواند یکی از اولین علائم اختلال‌های رفتاری محسوب شود. به این‌ ترتیب که فرد را در معرض دیگر رفتارهای سوء‌بهداشتی و مغایر با سلامت قرارمی‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: ضمنا نتیجه پژوهش های به عمل آمده نشان می دهد که احساس افسردگی و تنش های فکری در سیگاری‌ها بیش‌تر از غیر سیگاری هاست.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۱۵ روش تقویت روحیه و انرژی مثبت در زندگی
زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...