دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ / ۰۸:۱۵
کد مطلب: 19975
۰
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی خبرداد

کاهش شیب مصرف "شیشه" در نیمه نخست سال/ مصرف "هروئین" از کراک پیشی گرفت

کاهش شیب مصرف "شیشه" در نیمه نخست سال/ مصرف "هروئین" از کراک پیشی گرفت
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه مصرف «شیشه» همچنان در صدر موضوع تماس‌گیرندگان با خط ملی اعتیاد است، گفت: مصرف شیشه در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
فرید براتی سده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه میانگین تماس‌گیرندگان در باره موضوع "شیشه" با خط ملی اعتیاد 42.37 درصد بوده است، اظهار کرد: شیشه علاوه بر اینکه نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است، از ابتدای فروردین امسال نسبت به شهریور ماه نیز دچار کاهش شده، چرا که میانگین تماس‌گیرندگان شیشه در فروردین ماه سال جاری 48.43 درصد و در شهریور ماه 39.26 درصد رسیده است.

وی ادامه داد: 15.37 درصد تماس‌گیرندگان در ارتباط با تریاک، 5.3 درصد در ارتباط با هروئین، 2.22 درصد در ارتباط با کراک و 1.75 درصد در ارتباط با حشیش با خط ملی اعتیاد تماس گرفته‌اند. مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از افزایش روند مصرف هروئین نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و گفت: این در حالی است که هروئین در سال‌های گذشته پس از کراک رتبه چهارم را داشت، اما در شش ماهه اول سال جاری جای خود را با کراک تغییر و به رتبه سوم رسیده است.

براتی سده در مورد میزان مصرف‌ مواد مخدر توسط زنان و مردان نیز خاطر نشان کرد: 6.52 درصد مصرف‌کنندگان زن و 93.48 درصد مصرف‌کنندگان مرد بوده‌اند. وی علاوه بر این در مورد استان‌هایی که بیشترین و کمترین تماس را با خط ملی اعتیاد داشته‌اند نیز، گفت: تهران، اصفهان، البرز، همدان و فارس به ترتیب بیشترین تماس را با خط ملی اعتیاد و کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خراسان شمالی، قم و زنجان نیز به ترتیب کمترین تماس‌ها را با این خط در شش ماهه اول سال جاری برقرار کرده‌اند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری 76 هزار و 978 مورد تماس با خط ملی اعتیاد برقرار شده است، اظهار کرد: از این تعداد تماس به 72 هزار و 364 هزار تماس پاسخ داده شده که نشان‌دهنده نرخ پاسخ‌دهی 95 درصدی به تماس‌ها بوده است.

وی همچنین با بیان اینکه 72.7 درصد تماس‌گیرندگان زن و 23.3 تماس‌گیرندگان مرد بوده‌اند، خاطر نشان کرد: 12.47 درصد تماس‌گیرندگان خودشان مصرف‌کننده بوده‌اند و 87.53 درصد تماس‌گیرندگان غیر مصرف‌کننده بوده و در ارتباط با کسانی که مواد مخدر مصرف می‌کردند، با خط ملی اعتیاد تماس گرفته‌اند.

براتی سده افزود: 69.92 درصد تماس‌گیرندگان همسر، مادر یا خواهر معتادان بوده‌اند که از این میزان 31.71 درصد همسران مصرف‌کنندگان، 27.73 درصد مادران مصرف‌کنندگان و 10.48 درصد خواهران مصرف‌کنندگان بوده‌اند.
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در پایان از افزایش تماس‌های مربوط به پیشگیری در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت‌های مشابه سال قبل خبر داد و این موضوع را اتفاقی مثبت در این زمینه دانست.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.