سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - 18 Jan 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۲ / ۲۱:۱۸
کد مطلب: 20228
۱

ردپاي سيگار و قليان بر تخريب بافت کلاژن

پوست صورت آينه تمام نماي سلامت و زيبايي فرد است وهمان طور که مي دانيم زيبايي و شادابي نقش مهمي در روحيه و اعتماد به نفس زنان و مردان دارد؛ از اين روست که تغييرات ناخواسته چهره بعد از سن بلوغ يا پيري صورت و پيشگيري و درمان آن موضوع مورد توجه مردم و متخصصان پوست، جراحي سر و گردن، جراحي پلاستيک صورت و شرکت هاي دارويي و بهداشتي و توليد کننده ابزارآلات پزشکي است.
پيري فرآيندي اجتناب ناپذير است که علت عمده آن کوتاه شدن تدريجي طول رشته هاي «دي ان اي» سلول هاي بدن در تقسيم هاي متوالي است. وقتي طول قسمت هاي انتهايي «دي ان اي» که «تلومر» ناميده مي شود به اندازه کافي کوتاه شد، سلول دچار تخريب و نابودي مي شود و به تبع آن بافت هاي حاوي اين سلول ها دچار فرسودگي و پيري خواهد شد.
نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد که تغيير عادت هاي غذايي و شيوه زندگي مي تواند اين فرآيند را به تاخير بيندازد. درباره اهميت داشتن پوست شاداب و نکات بهداشتي در اين زمينه، دکتر کيانوش ناهيد متخصص گوش، حلق و بيني و عضو انجمن جراحان زيبايي گوش با اشاره به اين که پيري زودرس پوست بيشتر در اثر عوامل محيطي ايجاد مي شود مي گويد: شايع ترين دليل پيري پوست، تخريب الياف کلاژن پوست به دليل فعاليت مواد شيميايي خاص ( آنزيم هاي متالوپروتئيناز) است که باعث ناصاف شدن سطح پوست، کاهش قابليت کشساني و افتادگي پوست مي شود.
موارد زيادي در بروز و تشديد اين فرآيند نقش دارد که مهم ترين آن عبارت است از:
سيگار: دود سيگار و قليان باعث افزايش فعاليت متالوپروتئيناز و تخريب الياف کلاژن مي شود و در عين حال با تنگ کردن عروق خوني، مانع از رسيدن مواد مغذي به پوست خواهد شد.
نور آفتاب: اشعه فرابنفش خورشيد باعث افزايش طولاني مدت فعاليت متالوپروتئيناز و تخريب الياف کلاژن مي شود. هرچه پوست روشن تر باشد، آسيب بيشتري از اين اشعه مي بيند، به طور مثال تابيدن ۵ دقيقه اشعه خورشيد به پوست روشن، باعث افزايش تخريب کلاژن تا حتي يک هفته پس از آن مي شود. سلول هاي ويژه پوستي مسئول بازسازي الياف کلاژن است ولي الياف جديد به مقدار، نظم و ترتيب الياف اوليه کلاژن نيست در نتيجه سطح پوست ناصاف مي شود. لکه هاي پوستي و کک و مک ناشي از نور خورشيد نيز ظاهر پير و فرسوده اي به سطح پوست مي دهد.

استرس مزمن: افزايش هورمون آدرنالين در زماني که فرد دچار استرس هاي روحي مي شود، به تنگي عروق پوستي و کاهش خون رساني به سلول هاي پوست منجر مي شود. در کنار اين عوامل اصلي، رژيم هاي غذايي ناصحيح و کاهش و افزايش وزن متناوب باعث از بين رفتن لايه هاي چربي زيرپوستي و افتادگي پوست مي شود. کم آبي مزمن بدن و خشکي پوست باعث چروک خوردگي پوست مي شود، رژيم غذايي پر از قند نيز پيري زودرس را به همراه دارد. استفاده نکردن از ويتامين ها و مکمل هاي مناسب غذايي که کاهش توانايي بدن را در مبارزه با مواد سمي حاصل از سوخت و ساز سلولي ( راديکال هاي آزاد) درپي دارد ، باعث تسريع فرآيند تخريب سلولي و کلاژن مي شود. استفاده زياد از مواد آرايشي و پاک نکردن صحيح و به موقع آن ها مي تواند باعث مسدود شدن منافذ پوستي، تحريک و آسيب لايه خارجي پوست شود. خواب ناکافي و نامنظم هم تاثير مخربي بر سلامت و شادابي پوست مي گذارد. قرار گرفتن مداوم در معرض حرارت مستقيم باعث تسريع افتادگي پوست مي شود.
وي در ادامه صحبت هاي خود به ارائه راهکارهايي براي داشتن پوست سالم و شاداب مي پردازد:
عوامل محيطي: پرهيز از مصرف سيگار و قليان و دوري از استشمام دود سيگار ( که توسط ديگران استعمال مي شود) ، دوري از نور آفتاب به ويژه بين ساعت ۱۰ تا ۱۵ و همچنين استفاده از لباس هاي آستين بلند و کلاه. استفاده از کرم ضد آفتاب حتي در هنگام حضور در منزل نيز توصيه مي شود چون بسياري از لامپ هاي مهتابي توليد کننده مقادير زيادي اشعه فرابنفش است. مراقبت کافي هنگام آشپزي براي دور بودن پوست صورت از گرماي ناشي از شعله گاز. پاکسازي پوست قبل از خواب براي زدودن آلودگي و پاک کردن مواد آرايشي.

تغيير عادت هاي روزمره: کاهش سطح استرس، انجام نرمش هاي آرام بخش و مديتيشن، انجام ورزش هاي سبک، بهبود عادت هاي غذايي و نوشيدن مقادير کافي آب و همچنين استفاده از ويتامين ها و مکمل هاي مناسب( به ويژه انواعي که راديکال هاي آزاد را غيرفعال مي کند). خواب کافي حداقل ۸ ساعت در شبانه روز، استفاده روزانه از کرم هاي مرطوب کننده پوست.اين جراح و متخصص گوش و حلق و بيني در ادامه مي افزايد: از آن جا که همه ما دوست داريم پوستي زيبا و شاداب داشته باشيم روش هاي درماني براي پيري پوست و جوان سازي آن وجود دارد که به دو روش کلي غيرجراحي ( کرم هاي درماني، لايه برداري، ليزر، تزريق ژل و بوتاکس...) و جراحي ( تزريق چربي، ليپوليز، ليفتينگ با جراحي يا نخ هاي ويژه، پروتز صورت، جراحي هاي آندوسکوپيک ،جراحي بيني، لب ها و پلک ها و...) تقسيم مي شود. در بسياري از موارد، بايد ترکيبي از روش هاي مختلف براي ترميم پوست و جوان سازي آن استفاده شود.

خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سبک های ارتباطی بین زوجین
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاورۀ راهیل
گول صفحات و جملات انگیزشی را نخورید
کاربرد نظریه های یادگیری در آموزش
چرا زن ها خیانت می کنند؟ ۸ دلیلی که بیشتر مردها نادیده می‌گیرند
بحران‌های روانشناختی
وقتی نوجوانتان دروغ می‌گوید چه کار کنید؟
ابعاد اجتماعی و روانشناختی شایعه
کتاب آسان­ آموز روانشناسی تربیتی
درمان بیش فعالی کودکان
سلامت روان و سطوح سه گانه پیشگیری
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين