چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - 5 Oct 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ / ۱۲:۳۸
کد مطلب: 20370
۰

آموزش موسیقی در کودکی چه تاثیری بر شنوایی دوران پیری دارد؟

محققان دانشگاه نورث وسترن دریافته‌اند بزرگسالانی که طی دوران کودکی برای دوران کوتاه مدتی تحت آموزش موسیقی بوده‌اند و ساز خود را به طور منظم و حتی پس از دهه‌ها ننواخته‌اند، در مقایسه با افرادی که تا به حال ساز ننواخته‌اند واکنش‌های سریع مغزی را نسبت به آواهای گفتاری از خود نشان می‌دهند؛ این یافته نشان می‌دهد که کلاس‌های موسیقی تاثیر مثبت و طولانی مدتی را بر پردازش صداها دارد.

ايسنا: با بالا رفتن سن افراد، تغییراتی در مغز اتفاق می‌افتد که اغلب بر شنوایی تاثیرگذار است. برای مثال مطالعه بر مغز افراد پیر نشان می‌دهد که پاسخ کندتری را نسبت به تغییرات سریع صداها دارند و همین امر موجب مشکل بودن درک گفتار برایشان می‌شود.
محققان دریافته‌اند که هرچه تعداد سال‌هایی که افراد ساز می‌نوازند بیشتر باشد، مغز نیز پاسخ‌های سریعتری را به صداهای گفتاری از خود نشان می‌دهد. طی این تحقیق 44 بزرگسال سالم 55 تا 76 ساله به هجاهای ترکیبی گفتاری گوش دادند و در همین حین نیز فعالیت الکتریکی در بخش شنیداری مغز بررسی شد.
پژوهشگران متوجه شدند افرادی که بین چهار تا 14 سال تحت تعلیم موسیقی در دوران کودکی خود بودند و در حالی که 40 سال از آخرین نوازندگی شرکت کنندگان می‌گذشت، سریعترین پاسخ‌های مغزی را به صداهای گفتاری از خود نشان دادند.
به گفته محققان، این نتایج مؤید این است که فواید فعالیت‌های مفید مغزی نظیر نوازندگی که در کودکی انجام می‌شوند، تاثیرات بلندمدتی را حتی تا پیری بر جای می‌گذارند.
یافته‌های این پژوهش در مجله "Neuroscience" منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!