دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۲ / ۲۲:۵۶
کد مطلب: 20582
۱

هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود

هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود
فارس:  محمدمهدی گویا امروز در نشست خبری روز جهانی ایدز اظهار داشت: شعار امسال سازمان ملل به پیشگیری و کنترل HIV است که به جوانان تعلق دارد. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: هدف اطلاع‌رسانی برای نوجوانان و جوانان این است تا آنها با آگاهی لازم در مورد HIV و پیامدهای ناشی از آن بتوانند از خود حفاظت کنند. گویا به آخرین آمار 2012 اشاره داشت و گفت: در این آمار آمده است که حدود 2 میلیون نفر از مجموع 35 میلیون و 300 نفری که با HIV زندگی می‌کنند، نوجوان و جوان 10 تا 19 ساله هستند که این آمار خود گویای توجه جدی به این رده سنی است.
وی اظهار داشت: مهمترین دلیل توجه به این قشر این است که این افراد بلافاصله از کودکی وارد سن بلوغ می‌شوند و بسیار احساساتی هستند که به سلامت خود کمتر توجه دارند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: آگاهی نوجوانان و جوانان 10 تا 19 ساله نسبت به رفتارهای پرخطر و همچنین اطلاع به عفونت HIV بسیار کم است و همچنین در مورد اعتیاد و راه‌های اطلاع به آن نیز کم می‌دانند. همچنین آگاهی ندارند که HIV می‌تواند از طریق تماس جنسی انتقال پیدا کند. وی افزود: همچنین این افراد اگر مبتلا به بیماری مزمن باشند، به آن بهای کمتری داده و از تبعیض و انگ ناشی از عفونت HIV به شدت نگران هستند و به سادگی تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار نمی‌گیرند و حتی احتمال مراجعه‌شان بسیار کم است.

گویا تصریح کرد: این مسئله آسیب‌پذیر شدن جامعه و آسیب‌پذیر بودن این قشر را بیش از پیش نمایان می‌سازد که این از ویژگی‌های نوجوانان در تمام سطح دنیاست. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به جنبه‌های مثبت این گروه سنی اشاره داشت و گفت: ‌این افراد به آموزش و اطلاع‌رسانی اهمیت می‌دهند و از دسترسی به اطلاعات، تغییر رفتار و آموزش استقبال می‌‌کنند و می‌توانند پیام‌آوران خوبی به همسالان خود در پیشگیری از عفونت HIV در جامعه باشند. وی تصریح کرد: در دنیا مشخص شده که فردی که مبتلا به عفوت HIV است اگر هر چه زودتر ابتلا به عفونتش مشخص شود و تحت مراقبت قرار گیرد و به موقع درمان را شروع کند، هم عمر طولانی‌تری خواهد داشت و هم می‌تواند به مراقبت از خانواده و همسر خود کمک کند، چرا که از انتقال به این بیماری به دیگران کاسته می‌شود که این یک اقدام پیشگیری بسیار مهم محسوب می‌شود.

گویا ادامه داد: صاحب‌نظران معتقدند که اگر فردی که به HIV مبتلاست به موقع دسترسی به مراکز بهداشتی داشته باشد و خود وی توانایی پذیرش توسعه‌های بهداشتی و امکانات لازم را داشته باشد تا 50 درصد در کاهش موارد ابتلا به عفونت در جامعه مؤثر است و یکی از برنامه‌های جدی ما این است که امکانات درمانی را از نظر کیفی و کمی گسترش دهیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به پیشگیری از ابتلا به HIV در کودکان پرداخت و تشریح کرد: پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک یکی از اولویت‌های مبارزه با ایدز در سراسر جهان است چرا که مادری که مبتلا به عفونت HIV است اگر در ابتدای بارداری متوجه آن شود و دارو مصرف کند و در ادامه یک زایمان مراقبت شده داشته باشد، و بعد از زایمان نیز از خدمات ویژه‌ای بهره‌مند باشد، احتمال انتقال ایدز از مادر به کودک به صفر نزدیک می‌شود، وی تصریح کرد: وزارت بهداشت برنامه پیشگیری از انتقال عفونت از مادر به کودک را تهیه کرده و در پروتکلی تدوین کرده است که در سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد و اگر به این نتیجه رسیدیم - حتی در کمتر از یکسال- این برنامه قابلیت اجرایی دارد، در سراسر کشور این برنامه را به اجرا می‌گذاریم. گویا به آمار ابتلا به HIV اشاره داشت و گفت: این آمار از 27 هزار نفر هم گذشت که 69 درصد موارد اطلاع ما از ابتلا به HIV به دلیل اعتیاد تزریقی و سوزن و سرنگ مشترک است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: ظرف دو سال گذشته و به خصوص طی سال گذشته میزان ابتلا به این عفونت از طریق تماس جنسی از مرز 30 درصد عبور کرد که این موضوع بسیار حساس و مهمی است. وی ادامه داد: این درصد ظرف 5 سال گذشته رو به افزایش بوده و از 10 درصد به 30 درصد رسیده است. آمار ما از بیمارانی که در بیماریابی به صورت فعال شرکت داشته‌اند و برآورد ما با مدل ریاضی آن است که باید بیش از 90 هزار نفر آلوده به عفونت باشند. گویا به برنامه استراتژیک کشوری اشاره داشت و گفت: در این برنامه وظایف آموزش و پرورش، زندان‌ها، وزارت کشور، بهزیستی و آموزش عالی تعریف شده است که برای آموزش گروه 10 تا 19 سال اقدام کنند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت به کیت‌های تشخیص اشاره داشت و گفت: کیت تشخیصی مسئله حساسی است که باید در مراکز بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد و این طور نباشد که افراد خودسرانه به تهیه آن و گرفتن آزمایش اقدام کنند، چرا که باید حتماً یک مامور بهداشتی یا پزشک آموزش دیده در هنگام آزمایش وجود داشته باشد و نوع کیت نیز اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد و باید کیتی باشد که تأییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد تا جواب درستی از HIV ارائه دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
كاغذ سفيد را هر چقدر هم تميز و زيبا باشد كسی قاب نمی‌گيرد، برای ماندگاری در ذهن‌ها بايد حرفی برای گفتن داشت