جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ / ۲۳:۱۸
کد مطلب: 21125
۰
یک روانشناس:

شخصیت‌های ضداجتماعی با هوش کلامی دیگران را سر کار می‌گذارند

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: شخصیت ضداجتماعی، نوعی اختلاف شخصیت است که مشخصه اصلی آن، عدم پایبندی به حق و حقوق دیگران است.
وی افزود: این افراد هیجانی هستند و در نگاه اول گرم و صمیمی به نظر می‌رسند، اما معمولاً هیجانات سطحی دارند و نمی‌توان به عمق هیجان‌های آنها اعتماد کرد.
امیدی ادامه داد: مبتلایان به اختلاف شخصیت ضد اجتماعی معمولاً تحریک‌پذیر هستند و به سادگی از کوره در می‌روند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: این ویژگی موجب بروز رفتارهای حاکی از نزاع در این افراد می‌شود.
وی افزود: رفتاری که از مبتلایان به اختلاف شخصیت ضد اجتماعی دیده می‌شود، رفتارهای پرخطر مانند موتور‌سواری و رانندگی خطرناک است که نشان می‌دهد این افراد به سلامت جسمی خود اهمیت نمی‌دهند.
این روانشناس بالینی گفت: خصلت دیگر این افراد، سرکار گذاشتن دیگران است که به دلیل هوش کلامی بالای آنها است. امیدی اظهار داشت: حس همدلی در مبتلایان به اختلال شخصیت ضداجتماعی کم است و کمتر پشیمان می‌شوند و احساس گناه نمی‌کنند.
وی افزود: اختلال شخصیت ضداجتماعی مربوط به دوران بزرگسالی است و علائمی شبیه آنچه ذکر شد در صورتی که در کودک و نوجوان زیر 18 سال رخ دهد با عنوان اختلال «سلوک» نامیده می‌شود.
امیدی گفت: ممکن است اختلال سلوک بعد از نوجوانی هم ادامه داشته باشد و تبدیل به اختلال شخصیت شود.
وی اظهار داشت: اختلالات رشدی مانند «سلوک» و اختلال شخصیت ضداجتماعی در پسرها و آقایان بیشتر است چرا که وابسته به جنس است.
این متخصص بهداشت روانی تصریح کرد: در ابتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی ژنتیک، سابقه ضربه دوران کودکی، پدری که اختلال شخصیت دارد مهم است. خانواده‌های این کودکان متخاصم هستند و در حالی که خشم و خشونت را به کودکانشان نشان می دهند آنها را آزاد می‌گذارند. امیدی گفت: وقتی می‌گوییم اختلال شخصیت یعنی یک سازمان آسیب دیده که همه عناصر آن مانند شناخت، هیجان، رفتار و حتی فیزیولوژی فرد آسیب‌دیده است.
وی با بیان ارتباط اختلال شخصیت ضد اجتماعی با تماشای فیلم های خشونت آمیز تصریح کرد: شخصیت، بسیار پیچیده‌ است و دیدن یک فیلم نمی‌تواند به تنهایی موجب ایجاد شخصیت پرخاشگر و ضداجتماعی شود اما تماشای مداوم می تواند شخصیت پرخاشگرانه را تقویت کند.
امیدی گفت: همانطور که اشاره شد این افراد هوش کلامی خوبی دارند و حتی افراد تحصیلکرده را تحت تاثیر قرار می دهند. وی افزود: گاهی این افراد با ژست بدنی و هوش کلامی خود در محاکم قضایی آدم‌ها را چنان سر کار می‌گذارند که همه را به گریه می‌اندازند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شخصیت‌های ضداجتماعی به خاطر سر و زبان و رابطه هیجانی که برقرار می‌کنند در بین اطرافیانشان بسیار محبوب هستند. البته این روابط بی‌ثبات است. معمولاً رابطه با این افراد منجر به باختن مال یا جان می شود. همانطور که گفته شد این افراد حس پشیمانی ندارند و تنها به منافع خودشان فکر می‌کنند. وی خاطرنشان کرد:البته خصلت‌های ضداجتماعی در حد کم می‌تواند به سازگاری افراد کمک ‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
یک رابطه خوب زمانی است که کسی پذیرای گذشته، پشتیبان امروز و مشوق فردایتان باشد.