سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ / ۱۲:۵۶
کد مطلب: 21317
۰

سوء تغذیه سلولی موجب "کاهش هوش" در کودکان می‌شود

سوء تغذیه سلولی موجب "کاهش هوش" در کودکان می‌شود
کوروش جعفریان متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هوش یک فاکتوری است که تغییرهای گوناگونی در آن نقش دارند، بدون شک موثر‌ترین فاکتور ژنتیک است کسی که استعداد بالایی داشته باشد عوامل دیگری نمی‌تواند به کاهش و افزایش سطح هوش تاثیر بگذارد.

وی خاطر نشان کرد: عوامل محیطی در کنار ژنتیک و بحث عمده تغذیه از دیگر عوامل موثر در هوش هستند که تغذیه در دوران جنینی، نوزادی، کودکی فرد را از لحاظ هوشی در سطح بالاتری قرار می‌دهد. جعفریان با اشاره به اینکه اولین رکن تغذیه، سالم بودن آن است، تصریح کرد: ۵۰ درصد افراد در دوران زندگیشان دچار سو تغذیه می‌شوند که خوشبختانه امروزه سو تغذیه با بالا رفتن سطح بهداشت، دسترسی به مواد غذایی و آموزش کمتر دیده می‌شود.

وی گفت: بعضی از کودکان جامعه ما سو تغذیه سلولی دارند که این مسئله روی هوش آن‌ها تاثیر بسزایی دارد بیماری‌های مزمن نیز در بروز سو تغذیه سلولی سلامت عمومی و هوش افراد موثر است.

وی با اشاره به اینکه شیوع سو تغذیه سلولی را جدی بگیرید، افزود: امروزه اشکال خفیف و پنهان سو تغذیه که قابل شناسایی نیستند و خود فرد و اطرافیان از وجود آن بی‌خبرند با این وجود کمبود آهن و ید در دوران جنینی موجب عقب ماندگی فرد می‌شود که خوشبختانه با غنی سازی تا حدودی بر کمبود آن غلبه کرده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: ویتامین b۱۲ سطح قند خون و یک خواب در خوب خون سازی، تمرکز هوش فرد و هوشیاری و سلامت جسمی و روانی موثر است. جعفریان در پایان اذعان داشت: تغذیه سالم یعنی مصرف همه گروه‌های غذایی در برنامه غذایی در این میان گاهی اوقات کمبود پیش می‌آید چه بهتر است که افراد با یک متخصص تغذیه مشورت کنند که مکمل‌های سرخود و اشتباهی مصرف نکنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...