دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۰:۱۸
کد مطلب: 22082
۰
پژوهشگران کشور بررسی کردند:

تأثیر اعتیاد مردان بر خشونت جسمی و جنسی علیه همسران

به گزارش  ایسنا، به گفته محققان، مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند بر رفتارهای فردی اجتماعی افراد اثر گذاشته و سلامت روح و روان را به خطر اندازد.
همچنین سوء‌رفتار و خشونت، از جمله عوارض مهم در مصرف‌کنندگان مواد مخدر و الکل به شمار می‌شود. صاحبنطران سوءرفتار ناشی از مصرف مواد را استفاده عمدی از قدرت جسمی علیه خود یا اشخاص دیگر، علیه یک گروه یا اجتماعی دانسته‌اند که باعث آسیب جسمی،‌ تکاملی،‌ روانی،‌ ضعف ، محرومیت و حتی مرگ می‌شود. با توجه به مشکل روزافزون تاثیر مصرف مواد مخدر و الکل در بروز سوءرفتار، پژوهشگران کشور به بررسی ارتباط بین اعتیاد مردان و انجام سوءرفتار در همسران آنها پرداخته‌اند.

این پژوهش توسط کتایون اسماعیلی و با همکاری ملیحه غریبی و غلامرضا ثناگوی محرز از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بر روی 308 نفر از مراجعان به درمانگاه‌های شهر زاهدان انجام شده است.
نمونه‌های پژوهش به شکل تصادفی از بین زنان همسردار مراجعه‌کننده به درمانگاه‌ها انتخاب شده‌اند. نتایج مصاحبه با نمونه‌ها در این پژوهش و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده نشان داد: 91 درصد زنان دارای همسران معتاد، توسط آنها مورد سوءرفتار جسمی، روحی و جنسی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این یافته‌ها، از بین این مردان، افرادی که سیگار،‌ الکل و مواد مخدر استفاده می‌کردند، بیشتر به همسران خود آسیب رسانده‌اند؛ بطوری که صد در صد مردان خشن،‌ از الکل و 95.5 درصد آنها از مواد مخدر استفاده کرده بودند. بر همین اساس این نتایج حاکی از ارتباط معنی‌دار مصرف سیگار و خشونت عاطفی و خشونت جسمی دارد. همچنین طبق این نتایج، ارتباط معنی‌دار آماری بین مصرف مواد مخدر و خشونت جسمی وجود دارد.

پژوهش حاضر با توجه به نتایج به دست آمده پیشنهاد کرده است تا تلاش بیشتری در زمینه آموزش عوارض اعتیاد در خانواده و جامعه صورت گیرد و از هر نوع وسیله‌ای برای این آموزشها استفاده شود.
 همچنین طبق پیشنهاد ارائه شده در این پژوهش می‌توان از وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون ،‌روزنامه، مجلات، بوردهای تبلیغاتی،‌ تبلیغات روی وسایل نقل و انتقال موتوری و غیره استفاده کرد. همچنین غربالگری گروه‌های در معرض خطر و مشاوره با معتادان و خانواده‌ آنها می‌تواند از عوارض این خشونت‌ها بکاهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند