چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - 14 Apr 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ / ۰۱:۱۴
کد مطلب: 22136
۱

ارزیابی برنده جایزه نوبل‌ فیزیک از وضعیت علمی ایران

ارزیابی برنده جایزه نوبل‌ فیزیک از وضعیت علمی ایران
به گزارش باشگاه خبرنگاران،پروفسور لگت، برنده جایزه نوبل فیزیک در این نشست گفت: دانش علمی دانشجویان و اندیشمندان ایرانی که با وجود کمبودها تحقیقات بسیار خوبی را در زمینه‌‎های مختلف انجام می‌دهند مرا شگفت زده کرده است. همچنین سئوالات بسیار خوبی که در کنفرانس ابررسانایی توسط حاضرین در جلسه پرسیده شد، مرا تحت تاثیر قرار داد.

پروفسور لگت انجام دادن پژوهش‌های صادقانه و به دور از هر گونه جانب داری را از مسئولیت‌های دانشمندان دانست. علاوه بر این وی گفت: یک دانشمند باید به خوبی دیگران را آموزش داده و باید آنچه را انجام می‌دهد برای دیگران به وضوح توضیح دهد. وی با اشاره به تاثیر دانش در فرهنگ جامعه گفت: در 300 سال گذشته می‌توان گفت علم و دانشمندان نقش بسیار مهمی را در شناخت انسان از خود و جهان هستی داشته‌اند.

علاوه بر این علم تلاش کرده است ارتباط انسان با جهان هستی را توضیح دهد که این امر تا حد زیادی تصور انسان‌ها را از خود و محیط پیرامونشان تغییر داده است.
نقش پررنگ ایران باستان در توسعه علم جهانی، موضوعی بود که پروفسور پاول چو در این نشست خبری به آن اشاره و به دنبال آن اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز دوباره کشورمان بتواند به جایگاه خود در توسعه علم جهانی باز گردد. همچنین هر سه میهمان خارجی حاضر در نشست از شور و اشتیاق دانشجویان و اساتید ایرانی در دانشگاه شریف اظهار شگفتی کردند.

پروفسور چو به نقش برجسته علم در حداقل 200 سال اخیر اشاره کرد و گفت علم و فناوری تاثیر بسیار مهمی بر اقتصاد و سلامت مردم می‌گذارند. پروفسور پیکت نیز وضعیت آموزش در ایران را سطح بالا ارزیابی و اعلام کرد و گفت: حالا زمانی است که همکاری های بین‌المللی باید گسترش پیدا کند.

وی در این باره اضافه کرد: وضعیت آموزش در ایران به نظر بسیار خوب می رسد و دانشجویان ایرانی در توانمندی، چیزی کمتر از سایرین ندارند ولی لازم است این سطح علمی با انجام تحقیقات، پشتیبانی شود.
پیکت به سایه سنگین مسایل سیاسی بر روی روابط علمی آمریکا و ایران اشاره کرد و گفت: اندیشمندان دو کشور به خصوص در چند دهه اخیر شناخت کمی از یکدیگر دارند و چهره رسانه‌ای ایران و مسایل سیاسی باعث ایجاد دیدگاه‌های نادرستی شده و من در این سفر که با هدف شناخت بیشتر ایران انجام دادم، چهره متفاوتی از ایران را مشاهده کردم.

پروفسور پیکت همچنین ابراز امیدواری کرد که ارتباط بین دانشگاه‌های ایران و آمریکا بیشتر مد نظر قرار گیرد. وی در تبیین نقش علم و فرهنگ گفت: دانشمندان باید اطلاعاتی را تهیه کنند که به تصمیم سازان برای بهبود وضع جوامع انسانی کمک کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مراحل تحول روانی از دیدگاه پیاژه
چرا نباید از خواب‌های بدمان بترسیم؟
شعار و روز شمار هفته سلامت ۱۴۰۰ اعلام شد
افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
«قلدری مجازی» چیست و چطور باید با آن مواجه شد؟
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!