پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ / ۲۳:۱۸
کد مطلب: 22165
۰
رحمانی فضلی:

6 میلیون نفر در کشور متاثر از مواد مخدر هستند

 

«عبدالرضا رحمانی فضلی» روز یکشنبه در همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر و فرماندهان انتظامی سراسر کشور گفت: 63درصد از معتادان کشور متاهل هستند.

وی ادامه داد: این موضوع سبب شده مسیر ناهنجاری، بزهکاری و آسیب ها اجتماعی در دور تثبیت شده، قرار گیرد.

وزیر کشور گفت: این افراد در حالت فوت و ممات هستند و در یک دوره سالانه، 20 درصد فوت می کنند و 20 درصد به افراد معتاد جامعه افزوده می شوند که امکان دارد فرزندان اقوام و یا دوستان ما باشند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: پس باید به صورت جدی با موضوع مواد مخدر مقابله کرد تا آمار معتادان را کاهش داده و افراد جدید به حوزه مواد مخدر اضافه نشوند.

** آگاهی مسوولان نسبت به موضوع مواد مخدر پایین است

وزیر کشور گفت: متاسفانه اکنون سطح آگاهی مسوولان کشور نسبت به موضوع مواد مخدر پایین است و اگر در این زمینه اطلاعاتی دارند، فهم و درک موضوعی و کاملی نیست.

رحمانی فضلی که سمت دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر را نیز برعهده دارد، افزود: علاوه بر جایگاه موضوع مواد مخدر در جمهوری اسلامی ایران، باید اثرات مواد مخدر در حوزه ها علمی، فرهنگی و اجتماعی مورد ارزیابی قرار گیرد تا تاثیر مواد مخدر در این حوزه ها مشخص شود.

وی درک و فهم بهتر نسبت به مواد مخدر، جایگاه مواد مخدر و اثرات آن بر فرهنگ جامعه را سه مقوله مهم در حوزه مواد مخدر عنوان کرد و گفت: اگر درک عمیقی از مواد مخدر داشته باشیم، آن وقت می توانیم جایگاه خود را در این حوزه بشناسیم.

وزیر کشور ادامه داد: در ستاد مبارزه با مواد مخدر، رویکردهای دقیقی را مبنای کار قرار دادیم که رویکرد اجتماعی محور، یعنی حضور همه افراد جامعه در مبارزه با مواد مخدر از جمله آن است.

رحمانی فضلی همچنین یکی از رویکردهای اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر را داشتن یک برنامه منسجم علمی و پیشگیرانه و مبتنی بر اطلاعات و عملیات ها اطلاعاتی عنوان کرد.

وزیر کشور با بیان اینکه باید با یک روش علمی در رفتار خود بازنگری انجام دهیم، گفت: داشتن یک تئوری و روش علمی برای مقابله با مواد مخدر، نیازی ضروریست.

وی گفت: نگاه سیستمی به مواد مخدر، کسب اطلاعات ورودی مواد مخدر، مسیرها و محل های توزیع، بانک اطلاعات مناسب از وارد کنندگان و شبکه ها مهم توزیع، ابزار و عناصر لازم مانند نیرو شناسایی مصرف کنندگان، برخورد درست قانونی، اراده ملی برای مبارزه با مواد مخدر و مجموعه تجهیزات و اسلحه، اکنون وجود دارد، اما نمی دانیم اشکال کار کجاست که به نقطه مطلوب نمی رسیم.

وزیر کشور افزود: رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری، قوه قضاییه به عنوان پیشرو مبارزه با امر مواد مخدر و مجلس شورای اسلامی، نیروی انتظامی و ما به عنوان نمایندگان اراده ملی تلاشی جدی برای مبارزه با مواد مخدر داریم، اما ظاهرا کمبودهایی در این زمینه وجود دارد که این مشکل همچنان برطرف نشده است.

وی ادامه داد: در صورتیکه نگاه سیستمی نتواند جوابگو باشد باید روی ساختار موضوع مواد مخدر کار شود و اینکه آیا عناصر و اجزا در ارتباط با هم نظیر نیروی انتظامی، قوه قضائیه، نیروهای انسانی و برخوردهای قانونی در حوزه موادمخدر با هم جور هستند یا نه؟

وزیر کشور تصریح کرد، اگر مشکلات ساختاری وجود داشته باشد و حل نشود، باید روی مقوله کارآمدی و کارکردی موضوع مواد مخدر کار شود.

رحمانی فضلی افزود: ممکن است برخی عناصر و نیروها در حوزه کارکردی نقش خود را به خوبی ایفا نکنند و به جای رابطه با درون با عوامل بیرونی بیشتر ارتباط داشته و یا نیرو انگیزه لازم را ندارد.

وی اضافه کرد: باید یک روش و نگاه عمیق علمی، تمام فرایند مواد مخدر را مورد بازنگری قرار دهد تا به نقاط بهتر و شرایط مطلوب تری برسیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه منابع ما به دلیل خوب هزینه نشدن، محدود است، ادامه داد: مشکل منابع درآمدی نداریم، زیرا وقتی سه هزار پروژه با هم اجرا می کنیم، باید 25 سال برای بهره برداری آنها صبر کنیم.

وی افزود: اگر بتوانیم مدیریت مناسب مبتنی بر نگاه سیستمی، توجه به ساختار و نوع کارکرد در حوزه مواد مخدر را به اجرا برسانیم، آنوقت می توانیم با اولویت بخشی نیازها، برنامه های دقیقی صورت دهیم.

** توانمندی های نظام برای مبارزه با موادمخدر بسیار بالا است

وزیر کشور گفت: توانمندی های نظام مقدس جمهوری اسلامی برای مبارزه با موضوع موادمخدر خیلی بالاتر از این است که نتوانیم موضوع را کنترل کنیم.

وی اضافه کرد: از هر نظر برای مبارزه با موا دمخدر مشکل نداریم اما نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش بیشتری صورت گیرد.

رحمانی فضلی تصریح کرد، خوشبختانه در حوزه درمان، پیشگیری و صیانت از افراد معتاد، اتفاقات خوبی صورت گرفته و باید فعالیت های جدی برای رفع این مشکل صورت گیرد.

** شناسایی و مبارزه با بنیان های اقتصادی قاچاقچیان

وزیر کشور گفت: برای شناسایی و مبارزه با بنیان های اقتصادی قاچاقچیان، در ستاد مبارزه با موادمخدر براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست های اجرایی و عملیاتی خوبی انجام شده است.

رحمانی فضلی با تاکید بر اهمیت این موضوع، افزود: بطور قطع خلاءهایی در این زمینه وجود دارد و باید نسبت به شناسایی دقیق توانمندی اقتصادی، منابع مالی، املاک و دارایی بنیان های قاچاقچیان اقدام شود.

** بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر 12 تا 13 درصد رشد دارد

وزیر کشور گفت: آمارها نشان دهنده توجه جدی به مقوله مواد مخدر است بطوریکه با اقدامات موثر در این زمینه، حتی بودجه ستاد مبارزه با موادمخدر 12 تا 13 درصد رشد دارد.

وی تصریح کرد، از آنجا که دولت عنایت ویژه ای به حوزه مبارزه با موادمخدر دارد و اقدامات خوبی در راستای مبارزه با آن در کشور صورت گرفته، به همین منظور از تلاش تمامی نیروهای پلیس در این حوزه تقدیر و تشکر می شود.


منبع: ایرنا

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين