چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ / ۱۱:۲۵
کد مطلب: 22602
۰

چگونه "افسردگی" را در فرد تشخیص دهیم

همایون ابراهیمی مقدم روانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: علائم افسردگی در زنان و مردان با هم فرقی ندارد و از نشانه‌های آن این است که فرد به مدت ۲ هفته خلق افسرده دارد. در خلق افسرده علاقه و انگیزه کم می‌شود، اشتها ممکن است تغییر یابد، مشکل خواب در فرد ایجاد می‌شود و فعالیت‌های روز مره زندگی دچار اختلال شود.

وی افزود: شخص افسرده ممکن است در تنهایی گریه کند و در موارد شدید انگیزه زنده ماندن را هم از دست بدهد و تمایل به خودکشی پیدا کند. او ممکن است علائم اضطراب و دلشوره داشته باشد. ابراهیمی مقدم اظهار داشت: علت افسردگی معلوم نیست، اما عوامل مساعد کننده‌ای مثل هر بیماری دیگری دارد. مرگ عزیز، طلاق، ازدواج، از دست دادن شغل، ارتقای شغلی، فرزند دار شدن عوامل استرس زا می‌باشند و کسانی که مستعد بیماری افسردگی هستند را دچار می‌کند. وی بیان کرد: افسردگی بیماری است که هم عوامل روانی و هم عوامل بیولوژیک و هم عوامل اجتماعی در وقوع آن تاثیر گذار می‌باشد.

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: در درمان این بیماری هم می‌توان از دارو و هم از روش‌های غیر دارویی استفاده کرده که روش‌های غیر دارویی از طریق شناخت رفتار فرد انجام می‌گیرد و نکته قابل ذکر این است که داروهای افسردگی حتما باید با تجویز پزشک مصرف شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن