سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ / ۲۰:۳۷
کد مطلب: 22853
۰

عامل اصلی گرایش به اعتیاد

عامل اصلی گرایش به اعتیاد
خبرگزاری فارس: رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه گفت: افسردگی امروز مشکل بنیادی ما در گرایش به اعتیاد است و ستاد مبارزه با مواد مخدر باید نقشه خلقی جامعه ما را ترسیم کند.

احمد برجعلی در دومین کنگره ملی روانشناسی اجتماعی ایران، در نشست آسیب‌های اجتماعی، خانواده، جوانان و اعتیاد گفت: گزارشی که اخیراً رئیس بهزیستی استان البرز ارائه داده نشان می‌دهد که 51 درصد ازدواج‌های این استان به طلاق منجر شده است.
وی افزود: متأسفانه منابع حمایتی ما که خانواده ها هستند در مدیریت خود و فرزندانشان دچار مشکلات زیادی بوده و نقش مرکزی در بعد عاطفی و هیجانی خود را از دست داده‌اند.
وی ادامه داد: نقطه آغاز آسیب‌های اجتماعی، خانواده است. در خصوص طرح‌واره‌های اولیه باوری وجود دارد که می‌گوید تغییر انسان به دلیل آموزش‌های اولیه توسط خانواده سخت است که در اینجا نقش خانواده مشخص می‌شود. بر این اساس باید بر خانواده‌ها بیشتر کار کنیم.

رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه تصریح کرد: نمی‌توان گفت همه 51 درصد طلاق زوج‌های استان البرز به خاطر فقر بوده است قطعاً مسائل زیادی در طلاق آنها نقش داشته که بخش زیادی از آن، فرهنگی است. وی افزود: اگر فرزندان ما در خانواده‌ای گرم تربیت شوند بسیاری از مشکلات به وجود نمی‌آید. وی در پاسخ به سوالی درباره آموزش فرزندپروری به خانواده ها گفت: وقتی فرد مختل است، نظام خانواده نیز مختل می‌شود، ما فکر می‌کنیم مشکل ما آموزش است در حالی که ما مشکل کوچینگ و تربیت داریم. کوچینگ مستلزم مشاهده شدن و مشاهده کردن است، دانشجویان باید مشاهده‌گر باشند، متاسفانه ما آمارها را از طریق روزنامه‌ها متوجه می‌شویم.
وی خاطرنشان کرد: کار فرزندپروری غیر از بودجه انسانهای مجری می‌خواهد. مثل خط مقدم جبهه که افراد با تجربه جوانان را آماده خط مقدم می‌کردند، افسردگی امروز مشکل بنیادی ما در گرایش به اعتیاد است، ما خلق مان افسرده است چون انتظارمان از توانمندی‌هایمان زیاد است، ستاد مبارزه با مواد مخدر باید نقشه خلقی جامعه ما را ترسیم کند، ما باید خانواده‌هایمان را توانمند کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
اعتماد به نفس ضرورتاً تضمین کننده موفقیت نیست ولی عدم اعتماد به نفس مطمئناً باعث شکست می‌شود./ آلبرت بندورا