جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۳ / ۱۷:۱۳
کد مطلب: 23502
۰

کارکنان مشاغل پر استرس چه کار کنند؟!

علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان در صدای مشاور سلامت درباره بر راه های پیشگیری از کاهش استرس شغلی از جمله حرفه خبرنگاری، اظهار داشت: میزان کم اضطراب باعث افزایش کارایی افراد در کار، افزایش حافظه و یادگیری می‌شود. اما اگر این میزان از حد مجاز بگذرد و طولانی شود، به شکل بیماری‌های جسمی مانند مشکلات تنفسی و گوارشی خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: اضطراب منتشر (دائمی)، هراس، افسردگی و وسواس از جمله اختلالات روانی هستند که نتیجه استرس های طولانی مدت است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: استرس می‌تواند در ارتباط با روابط بین فردی باشد و بر عملکرد افراد تأثیر منفی گذاشته، موجب گوشه‌گیری آنها شود. وی ادامه داد: برخی مشاغل مانند خبرنگاری و پزشکی، استرس‌های ویژه‌ای دارند که بسته به نوع کار، عملکرد فرد را در مدت کوتاهی مختل می‌کنند.

وی افزود: این استرس‌ها به راحتی می‌تواند توسط فرد به همکاران و ارباب رجوعان منتقل شود. استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: بهترین روش مقابله با استرس ناشی از کار این است که خود فرد از میزان استرس وارده در آن شغل آگاه باشد. دانستن و انتظار داشتن تنش در محیط کاری به فرد کمک می‌کند تا استرس موجود را تحمل کند. باغبانیان گفت: مدیریت مجموعه نیز به نوبه خود می‌تواند از میزان استرس کارمندانش بکاهد. مدیر می‌تواند با دادن اطلاعات لازم به کارمندان مخصوصاً آنهایی که تازه وارد هستند، احساس آرامش را به آنها بدهد. وقتی فردی احساس کند در کنارش نیرویی است که وقتی با مشکل مواجه شد از او حمایت می‌کند، استرس‌اش پایین می‌آید.

وی ادامه داد: یاد و نام خدا بهترین آرامبخش است که می‌تواند از میزان استرس بکاهد. باغبانیان اظهار داشت: نکته‌ای که افراد باید بدانند این است که اضطراب و استرس بیش از حد نه تنها کمکی به حل موضوع نمی‌کند بلکه به مشکلات فرد خواهد افزود و سلامت روان او را دچار مشکل می‌کند. باید سعی کنیم به جای استرس بالا با توکل به خدا و اراده مصمم به تدریج جلو برویم. وی ادامه داد: فرد پس از خروج از محل کار باید افکار استرس‌زا را در محیط کاری اش بگذارد و مشکلات شغلی را همراه خود به خانواده و جامعه منتقل نکند. به اصطلاح استرس را نباید در کوله‌پشتی خود گذاشت.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: زندگی در زمان نیز از استرس می کاهد و موجب لذت فرد از فعالیت مورد نظر می‌شود. وقتی کاری را انجام می‌دهیم باید فکرمان در همان جهت باشد. مثلاً موقع غذا خوردن باید فقط به غذا فکر کنیم. وی افزود: مثالی است که می گوید برخی دانش‌آموزان به خاطر شنبه، روز جمعه شان را تلخ می‌کنند.

باغبانیان اظهار داشت: راهکار دیگری که می‌تواند در کاهش استرس ناشی از شغل موثر باشد، این است که در محل کار، با فواصل مشخص مثلاً هر 2 ساعت، یک فنجان چای بنوشیم. همچنین آرام‌سازی عضلانی و ذهنی یا نرمش‌های معمولی نیز می‌تواند استرس را کاهش دهد.

وی ادامه داد: خواندن دو لطیفه، حل جدول و شنیدن یک موسیقی، تغییر دکوراسیون، خواندن قرآن و شنیدن ادعیه به فرد آرامش می‌دهد. استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: بعد از محیط کار باید با پناه بردن به طبیعت و بودن در کنار خانواده، خود را برای روزهای دیگر آماده کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه فردی استرس و اضطراب زیادی داشته باشد و این امر موجب علائمی چون اختلال خواب و خشکی دهان شود باید برای درمان به روانپزشک و روانشناس مراجعه کند. وی افزود: گاهی استرس ربطی به محل کار ندارد و نگرانی خود فرد موجب مشکلاتی برای او می‌شود. باغبانیان گفت: برخی افراد به دلیل ژنتیکی با هر گونه تغییر و جابجایی دچار استرس شدیدی می‌شوند. اما این تفکر که فرد مورد تمسخر همکارانش قرار بگیرد نیز بر استرس او می‌افزاید.

این متخصص بهداشت روانی اظهار داشت: شلوغی در محل کار و صدای زنگ تلفن موجب بالا رفتن استرس می‌شود. وی افزود: کار با کامپیوتر برای برخی نگران کننده است چرا که آنها فکر می‌کنند از این طریق بینایی‌شان آسیب می بیند. این تفکر به شغل فرد ارتباطی ندارد و مربوط به ژنتیک و افکار فرد است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در حال حاضر شیوع اضطراب بین 15 تا 20 درصد در جامعه است و اگر محیطی باشد که استرس زیادی ایجاد کند شیوع آن را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: بهتر است مدیران مجموعه‌ها با در نظر گرفتن روانشناسانی هر از گاهی میزان استرس پرسنل خود را بسنجند تا در صورت نیاز آنها را برای درمان به متخصصان بهداشت روانی هدایت کنند. وی افزود: هر چیزی که برای انسان قابل تحمل نباشد مانند نور شدید و صدای بلند، اضطراب فرد را تشدید می‌کند. همچنین آلودگی هوا از دیگر عوامل ایجاد کننده اضطراب است.

باغبانیان گفت: اگر صدای زنگ تلفن محل کار و تلفن‌های همراه با نوایی آرام‌بخش و صوت قرآن همراه باشد از استرس افراد می‌کاهد.
وی افزود: در کشورهای دیگر، افراد تصاویری از طبیعت و خانواده‌شان همراه خود دارند که در فواصل کاری، آنها را می‌بینند و به این وسیله استرس خود را کاهش می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: یکی از استرس‌های بانوان شاغل مربوط به همسر و فرزندانشان است. اگر مدیران زمان‌های خاصی را برای تماس آنها با خانواده‌شان در نظر بگیرند و صدای آنها را بشنوند ،در کاهش میزان استرس مؤثر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.