پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۳ / ۱۱:۴۸
کد مطلب: 23792
۰
با موافقت نمایندگان؛

مجوز مجلس به نمایندگان برای بکارگیری اعضای هیات علمی به عنوان مشاور

به گزارش ایسنا، طرح استفساریه تبصره ماده 76 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس با 170 رای موافق، 14 رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید. موضوع استفساریه این بود که آیا منظور از کارکنان یا کارشناسان دستگاه‌های مشمول ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مصرح در تبصره ماده 76 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شامل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیز می‌باشد یا خیر؟

در پاسخ به این استفساریه آمده است که منظور از کارکنان یا کارشناسان دستگاه‌های مشمول ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری موضوع تبصره ماده 76 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شامل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و کلیه افرادی که از دستگاه‌های مذکور حقوق دریافت می‌کنند نیز می‌باشد. تبصره ماده 76 آیین‌نامه مربوط به این موضوع است که در هر دوره مجلس نمایندگان می‌توانند حداکثر پنج نفر از کارکنان یا کارشناسان دستگاه‌های مشمول ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری شامل تمامی دستگاه‌های اجرایی را برای بکارگیری در دفتر ارتباطات مردمی جهت امور مشاوره‌ای، اداری و خدماتی از دستگاه ذیربط درخواست کند.

نمایندگان با این مصوبه ابهام موجود در آیین‌نامه را اینگونه رفع کردند که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی باید در صورت درخواست نمایندگان برای بکارگیری در دفتر ارتباطات مردمی داده شود. در جریان بررسی این طرح علیرضا خسروی نماینده سمنان به عنوان مخالف، گفت: آیین‌نامه داخلی قانون اساسی مجلس است بنابراین نباید تغییرات پی در پی در آن ایجاد شود. این رویکرد ممکن است به مجلس ضربه وارد کند.

وی افزود: ما باید کاری کنیم که بین مراکز علمی و پژوهشی فاصله نیفتد اما این اتفاق با این استفساریه رخ می‌دهد. به گفته خسروی، بعد از تصویب ماده 76 قانون آیین‌نامه در مورد بکارگیری حداکثر پنج کارشناس یا کارکنان دستگاه‌های اجرایی، کلا 200 نفر به کار گرفته شده است که باید این اشکال برطرف شود.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان نیز به عنوان موافق این طرح گفت: هدف از تصویب ماده 76 آیین‌نامه استفاده از نظرات کارشناسی نیروهای متخصص بود چون اگر نمایندگان افراد دانشمند و آگاه وجود داشته باشد می‌توان از نظرات کارشناسی آنها استفاده کرد که این برای مجلس بسیار خوب است.
وی افزود: علیرغم وجود این ماده هنگامی که نمایندگان درخواست بکارگیری کارشناسان را از دستگاه‌های مربوطه مطرح می‌کردند آنها حاضر نمی‌شدند که اعضای هیات علمی خود را در اختیار نمایندگان قرار دهند به همین دلیل این استفساریه مطرح شد تا در صورت تصویب، نمایندگان نیز از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها برای مشورت استفاده کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.