شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ / ۱۸:۴۱
کد مطلب: 23858
۰

فیسبوک اعتماد به نفس دختران و زنان را کاهش می دهد!

فیسبوک اعتماد به نفس دختران و زنان را کاهش می دهد!
به گزارش ایرنا از شبکه خبری بی بی سی ، براساس این پژوهش هر چقدر که زنان و دختران به تصاویر زنان دیگر روی شبکه های اجتماعی دقت کنند و اهمیت بدهند، به مرور برداشت منفی از خصوصیات ظاهری خود در آنها تشدید خواهد شد.

این پژوهش همچنین نشان داده که برای اکثر زنان مقایسه خود با تصویر دوستان و آشنایان از مقایسه با تصویر ستاره ها و افراد سرشناس مهمتر و تاثیر گذارتر است. این اولین پژوهشی است که به طور مشخص در مورد رابطه میان سپری کردن وقت روی شبکه های اجتماعی و تصور و برداشت منفی از خصوصیات ظاهری افراد انجام می شود.

در مورد این موضوع شکی وجود ندارد که تمام رسانه های جمعی و به خصوص رسانه های دیجیتال مثل شبکه های اجتماعی روی درک و احساس افراد از مشخصات ظاهری آنها تاثیر می گذارد. ولی در مورد جزییات و اشکال این تاثیر گذاری هنوز شناخت و اطلاعات دقیقی در دست نیست. براساس این گزارش زنان و دختران جوان به نسبت مردها وقت بیشتری را در شبکه های اجتماعی صرف کرده و عکس های بیشتری از خود را روی این رسانه ها منتشر می کنند.


پژوهشگران دانشگاه های اوهایو و آیوا در آمریکا و دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند در مطالعات خود رفتار حدود 900 دانشجوی دختر در آمریکا را بررسی کردند. در این نظرسنجی ها از آنان در مورد نحوه استفاده از فیسبوک، مشخصات تغدیه و میزان ورزش و توجه آنها به مشخصات ظاهری خود سئوالاتی پرسیده شد.

ˈظاهری غیرواقعی ˈپژوهشگران دراین مطالعات که نتایج آن در یک کنفرانس علمی در شهر سیاتل ارائه شده است، متوجه شدند که بین نارسایی های تغذیه و نحوه کاربری از شبکه های اجتماعی ارتباط مستقیمی وجود ندارد. اما آنها دریافتند که بین مدت زمانی که دختران روی شبکه های اجتماعی صرف می کنند با مقایسه منفی ظاهر خود با سایر افراد یک ارتباط مستقیم وجود دارد.

پتیا اکلر از پژوهشگران دانشگاه گلاسکو به بی بی سی گفت:ˈصرف اوقات زیاد روی شبکه فیسبوک ضرورتا با مشکلات و بیماریهای مربوط به تغذیه ارتباطی ندارد ولی ارتباط آن با تصور منفی افراد از مشخصات ظاهری خود را می توان به خوبی دید.ˈ
وی افزود: ˈتوجه بیش از حد به مشخصات ظاهری روی شبکه های اجتماعی می تواند از یک چنین حساسیت ها و مقایسه هایی با تصاویر رسانه های جمعی قدیمی خطرناک تر باشد. به گفته وی ،افراد خود را در شبکه های اجتماعی با دوستان وآشنایان مقایسه می کنند و نه با ستاره ها و افراد سرشناس که هیچ ارتباطی با آنها ندارند. با وجودیکه مقایسه کردن خود با دوستان و آشنایان درست به اندازه مقایسه خود با ستاره های مشهور یک نیاز وعادت غیر واقعی است اما به خاطر وجود آشنایی با این افراد تاثیر منفی آن به مراتب بیشتر از رسانه های قدیمی است.ˈ

سخنگوی بنیاد خیریه ˈبیتˈ که در زمینه مقابله با اختلال و بیماری های تغذیه در میان جوانان انگلیسی فعالیت می کند گفت : مشخصات ظاهری و اندام افراد یک بخش مهم از احساس هویت آنها است و به خصوص در مورد جوانان نباید آن را خودنمایی های پوچ و بیهوده تلقی کرد. به گفته وی توجه و نگرانی در مورد وزن و شکل اندام افراد اکنون به یکی از موضوعات مهم در فرهنگ روزمره مردم در سراسر جهان بدل شده است.
وی افزود : در سنین نوجوانی و جوانی که بدن و مشخصات ظاهری افراد در حال تغییر است، توجه به اندام، ظاهر و نحوه لباس پوشیدن ستاره های مشهور به یک فشار فرهنگی و روحی - روانی جدی تبدیل شده است. جوانان مرتب خود را با این نمادهای تبلیغاتی مقایسه کرده و هرگونه تفاوت در ظاهر خود را یک ضعف و کاستی بزرگ تلقی می کنند و از آن رنج می برند.
فیسبوک شبکه ای اجتماعی است که در 4 فوریه 2004 توسط جوانی به نام مارک زاکربرگ به وجود آمد. تمام فعالیت های این شبکه در یک صفحه مجازی که کاربران اینترنتی از سراسر دنیا دارد، اجرا می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
قلب فقط کارش خونرسانی نیست؛ رزق و روزیتون رو هم میرسونه! خوش قلب باشید