دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 13 Jul 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۰۰:۱۸
کد مطلب: 24131
۰

پول کثیف، حاوی 3000 نوع باکتری است

این باور در همه افراد وجود دارد که اسکناس و سکه جزء آلوده ترین اشیا هستند ولی مطالعات زیست شناسان دانشگاه نیویورک نشان می دهد که موضوع از این پیچیده تر است و پروتئین DNA بسیاری از میکروب های مقاوم در برابر دارو از جمله سیاه زخم و دیفتری، توسط پول منتقل می شود.

در این گزارش آمده است که اسکناس، سکه و قبوضی که مدام بین افراد رد و بدل می شوند، حاوی 3000 نوع باکتری هستند. چندی پیش در خارج از کشور گزارشی مبنی بر مشاهده اثر داروی های مخدر مانند کوکایین در اسکناس منتشر شد.

در این گزارش آمده است که میکروب های اسکناس از طریق دهان و اندام جنسی وارد بدن می شوند و باعث می شوند که ژن های مقام در برابر آنتی بیوتیک در جوامع گسترش پیدا کنند. این مطالعه که «پروژه پول کثیف» نام دارد، 80 صورتحساب و اسکناس بانک منهتن را مورد توالی ژنوم قرار داده است. شایع ترین میکروب موجود روی این اوراق، عامل اصلی بروز آکنه بود. بسیاری از میکروب های دیگر برای بدن و پوست بی ضرر بودند.

بسیاری از این میکروب ها توسط دهان به پول منتقل می شوند؛ چراکه برخی از افراد به هنگام شمردن پول، انگشتان خود را با آب دهان خیس می کنند. یکی دیگر از باکتری های منتقل شده توسط پول، باکتری سیاه زخم است. این باکتری معمولا در خاک وجود دارد و اغلب توسط کشاورزان و افرادی که با خاک سروکار دارند وارد پول می شود.

در ادامه این گزارش آمده است که از بین تمام میکروب های موجود در پول، فقط برخی تا این اندازه خطرناک هستند که با رعایت اصول بهداشتی می توان از آن اجتناب کرد. یکی از راه های جلوگیری از گسترش انواع میکروب ها توسط پول، تغییر مواد استفاده شده در ساخت آن است که در دستور کار بسیاری از کشورها از جمله کانادا وجود دارد؛ قرار است از این پس پول رایج این کشور روی ورقه های انعطاف پذیر فیلم پلیمری، چاپ شود.

متخصصان به افراد توصیه می کنند که با چند راهکار ساده، مانع از انتقال میکروب های پول شوند که مهترین آن شستن دست پس از استفاده از این اوراق است. در ادامه توصیه شده است که پول از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.(ایرنا)
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بررسی دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.