چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۶:۴۷
کد مطلب: 24297
۰
رئیس انجمن علمی قلب ایران:

افراد باهوش بیشتر از خود مراقبت می‌کنند

افراد یافته‌های پزشکی را بخوانند
مسعود قاسمی در گفت‌وگو با فارس، با تأکید بر نقش فرد در جامعه در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی اظهار داشت: پیشگیری جزو وظایف افراد و جامعه است؛ جامعه شامل والدین، مربیان مدرسه و مسئولان وزارت بهداشت که استراتژی سلامت را تدوین می‌کنند، است.

وی افزود: به تدریج که فرد بزرگتر شده، بحث خودمراقبتی مطرح می‌شود؛ خودمراقبتی طیف وسیعی را در بر می‌گیرد و به نوع استراحت، تغذیه و تحرک بدنی مربوط می‌شود.

رئیس انجمن علمی قلب ایران گفت: خودمراقبتی بر اساس معیارهای اجتماعی افراد، هوش و میزان تفاوتی که برای خود و جامعه قائل می‌شوند، تعریف می‌شود. یکی از تعاریف هوش، قدرت سازگاری با محیط است و وقتی فرد با خودمراقبتی خود را در برابر آسیب‌های محیط محافظت می‌کند، از این ویژگی در جهت سلامت خود گام برمی‌دارد.

وی با اشاره به اهمیت تاریخچه خانوادگی در ابتلا به امراض قلبی و عروقی تصریح کرد: چنانچه فرد در خانواده خود فرد یا افرادی را دارد که دچار نارسایی قلبی شده‌اند، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشد؛ مجموع اطلاعاتی که در خانواده و محیط زندگی وجود دارد در میزان احتمال ابتلا به این امراض موثر است.

قاسمی افزود: همچنین منطقه جغرافیایی نقش مهمی در ابتلا به برخی امراض دارد، مثلا ساکنان آسیای شرق دور، 7 برابر دیگر مناطق دچار سکته‌های مغزی می‌شوند. دانستن این اطلاعات می‌تواند به فرد کمک کند تا از سلامتی خود بیشتر مراقبت نماید.

رئیس انجمن علمی قلب ایران گفت: میزان مراجعه افراد به منابع پزشکی و اخبار مربوط به آن نوعی خودمراقبتی محسوب می‌شود هر چند که این بخشی از ماجرا است و قسمت اصلی اجرای این دانسته‌ها است. وی افزود: گاهی افراد یافته‌ها را از جامعه می‌گیرند اما آنها را اجرا نمی‌کنند؛ بخشی از اجرایی شدن یافته‌های علمی به عهده فرد و بخشی نیز به عهده متولیان سلامت کشور است از طرفی بخشی نیز قابل تغییر نسبی است.

قاسمی ادامه داد: مثلا موقع آلودگی هوا، افراد باید از تردد در هوای آلوده تا حد امکان بپرهیزند یا چنانچه باشگاه ورزشی اطراف منزل وجود ندارد روزی 30 دقیقه پیاده‌روی کنند.

رئیس انجمن علمی قلب ایران اظهار داشت: خودمراقبتی در پیشگیری ثانویه هم اهمیت دارد؛ متأسفانه برخی مبتلایان به بیماری‌های قلبی یا عروقی بعد از سکته یا عمل جراحی سیگار کشیدن را ادامه می‌دهند؛ حذف عوامل خطرساز بعد از درمان نیز نوعی خودمراقبتی است.
وی خاطر نشان کرد: مجموعه عوامل داخلی مانند خود فرد و خارجی مانند محیط بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند بنابراین افراد باید نسبت به دانستن آسیب‌ها مطلع باشند چرا که خودمراقبتی در کاهش ابتلا به بیماری‌ها موثر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.