سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۶:۵۹
کد مطلب: 24299
۰

مغز سگها هورمون عشق ترشح می‌کند

به گزارش ایسنا، محققان دریافته‌اند که سگ‌ها در شرایط صمیمی، هورمون عشق موسوم به "اوکسی توسین" را از خود ترشح می‌کنند. طی این پژوهش، محققان نمونه‌های خونی یک سگ کوچک خانگی نژاد مختلط و یک بُز را که در یک پناهگاه حیوانات همبازی یکدیگر بودند، مورد بررسی قرار دادند.

این نمونه‌ها 15 دقیقه پس از بازی و جست وخیز این دو با یکدیگر به دست آمد. پس از آزمایش نمونه‌ها مشخص شد که افزایش 48 درصدی در اوکسی توسین سگ مشاهده شده است و این امر نشان می‌دهد که سگ کاملا جذب بُز شده و او را به عنوان دوست فرض می‌کند.

نکته جالب توجه‌تر این تحقیق اینجاست که اوکسی توسین بز، افزایش 210 درصدی داشته است؛ این افزایش سطح هورمون به معنای "عشق" تلقی می‌شود و در واقع بُز عاشق سگ شده است! در حقیقت این آزمایش نشان داد که حیوانات از گونه‌های مختلف هم می‌توانند در قبال یکدیگر عشق بورزند.

طی پژوهش جداگانه دیگری نیز محققان دریافتند که سگ به طور کلی "انسان دوست" است و مغز افرادی که حیوان خانگی نظیر سگ دارند، به حالت "دوستی" با حیوانات خانگی عادت داده می‌شود و در نتیجه اوکسی توسین افراد و سگ‌ها نیز هنگام بازی با آنها به مراتب افزایش می‌یابد.
علاوه براین، نتیجه این تحقیق نشان داد که هرچه تعداد داشتن حیوانات خانگی بیشتر باشد، اوکسی توسین و میزان علاقه بین سگ و صاحب بیشتر می‌شود، اما در مورد گربه این امر برعکس است؛ هرچه تعداد سال‌های داشتن حیوانات خانگی بیشتر شود، این علاقه کاسته می‌شود.
به گفته محققان از یافته‌های به دست آمده می‌توان چنین نتیجه گرفت که حیوانات خانگی بویژه سگ‌ها می‌توانند عاشق صاحبانشان شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
آشنایی با سبک های یادگیری
مغز تنها: تنهایی و گرسنگی در مغز شبیه به‌هم اتفاق می‌افتند؟
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد