چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۲۲:۵۴
کد مطلب: 24307
۷
۵۱

مراقبت از بیمار سرطانی در لحظات پایانی

نویسنده: رامین خدا بخشی
مراقبت از بیمار سرطانی در لحظات پایانی
میگنا: وقتی تیم درمانی ادعا می کند که دیگر سرطان قابل کنترل نیست، آزمایش های پزشکی و درمان های سرطان متوقف می شوند، اما مراقبت از بیمار هم چنان ادامه می یابد. در این زمان مراقبت های بیمار روی فراهم آوردن آسایش برای او متمرکز است و بیمار دارو و درمان های مختلفی را برای کنترل درد و سایر علایم نظیر یبوست، حالت تهوع و تنگی نفس دریافت می کند. بعضی از بیماران در این حالت تمایل دارند که بیش تر در خانه بمانند، در حالی که بعضی دیگر ترجیح می دهند که به بیمارستان و سایر مراکز بروند.

زمان پایانی زندگی برای هر کس متفاوت است. در آن زمان هر فردی نیاز به اطلاعات و حمایت خاصی دارد. سؤالات و نگرانی های بیمار و اعضای خانواده ی او پیرامون روزهای آخر زندگی باید با تیم درمانی مورد بحث قرار گیرد. اطلاعاتی که در زیر ارائه می شود، می تواند به پاره ای از سؤالات بیمار، اعضای خانواده و مراقبان او در این خصوص پاسخ دهد.

 
1. تا کی زنده می مانم؟
بیمار و سایر اعضای خانواده ی او اغلب دوست دارند بدانند که بیمار تا چه مدت دیگر زنده است. این سؤال اساساً سؤالی است بسیار سخت، که نمی توان به راحتی به آن پاسخ داد. عواملی نظیر، محل قرار گرفتن سرطان و وجود سایر بیماری های همراه با آن چه که ممکن است در آینده رخ دهد، تأثیر می گذارد. اگر چه دکترها ممکن است بر اساس آن چه که در مورد بیمار می دانند، بتوانند زمانی را تخمین بزنند، اما برای این کار با تردید عمل می کنند. دکترها از این که در بیمار امیدی کاذب به وجود آورند یا امیدهای او را تخریب کنند در هراسند.

 
2. چه زمانی مراقب می تواند از متخصصان کمک بگیرد؟
در مراقبت های خانگی مراقب ممکن است به اطلاعات تخصصی نیاز داشته باشد، از این رو مراقب می تواند در موارد زیر با دکترها یا پرستاران بیمار تماس گیرد:
- بیمار به رغم داروهای تجویز شده برای کاهش دردهایش، هم چنان درد می کشد.
- بیمار آرزده به نظر می آید و ناله می کند.
- بیمار در تنفس مشکل دارد و به نظر نگران می آید.
- بیمار قادر به ادرار و خالی کردن مثانه نیست.
- بیمار غش می کند.
- بیمار بسیار افسرده است و راجع به خودکشی حرف می زند.
- مراقب برای دادن دارو به بیمار با مشکل روبه روست.
- مراقب به خاطر مراقبت های زیاد به شدت از پا در آمده، و یا به قدری خسته یا ترسیده است که دیگر تمایلی به ماندن با بیمار ندارد.
- در هر زمان دیگری که مراقب نمی داند که چگونه باید شرایط را اداره کند.

 
3. از چه راههایی مراقب می تواند برای بیمار آسایش به وجود آورد؟
هر کس نیازهای خاصی دارد، اما بسیاری از احساسات منفی بیماران در شرایط سخت و پایانی زندگی تقریباً یکسان اند. این عواطف شامل ترس از تنها ماندن یا ترس از سربار شدن هستند. آن ها همین طور از این که اعتبار شان پایین آید یا این که نتوانند خود را کنترل کنند، می ترسند.

بعضی از راه هایی که مراقبان می توانند با استفاده از آن ها برای بیمار آرامش فراهم آورند عبارتند از:
- همراه بیمار باشید، با او حرف بزنید، فیلم تماشا کنید، چیزی برای او بخوانید، یا فقط در کنار او باشید.
- به بیمار اجازه دهید تا ترس ها و نگرانی های خود را از مرگ ابراز کند، نظیر ابراز ترس های بیمار از این که خانواده و دوستان خود را ترک می کند. برای شنیدن آن ها آماده باشید.
- راجع به زندگی گذشته ی بیمار حرف بزنید.
- از یاد آوری جنبه های منفی اجتناب نکنید، چون بیش تر بیماران ترجیح می دهند که در حرف هایی که می زنند از دردهایشان نیز سخن بگویند
- به بیمار اطمینان خاطر دهید که اوامرش را در زندگی اجرا می کنید
- از او سوال کنید که آیا کاری هست که بتوانید برای او انجام دهید
- در زمانی که دوست دارد با خود تنها باشد او را تنها بگذارید

 
4. علایم نزدیک شدن مرگ کدامند؟ مراقب چه کارهایی برای راحتی بیمار می تواند انجام دهد؟
علایم و نشانه های خاصی می توانند به مراقب نشان دهند که مرگ در راه است. این نشانه ها به همراه توصیه هایی برای برخورد با آن ها در زیر ارائه شده است. باید به یاد داشته باشید که بیماران ممکن است همه ی این علایم و نشانه ها را با هم تجربه نکنند.

به علاوه، وجود یکی یا بیش تر از این علایم ضرورتاً به معنای آن نیست که بیمار در آستانه ی مرگ است. در عین حال یکی از اعضای تیم درمانی بیمار می تواند اطلاعاتی در خصوص علایمی که باید انتظار داشته باشند به مراقبان بدهد:

- چرت زدن ، افزایش خواب و پاسخ ندادن به محرک ها ( به دلیل تغییرات در سوخت و ساز بدن بیمار ).
مراقبان و اعضای خانواده می توانند برای زمان هایی که بیمار بیدار است، ملاقات یا مناسبت های خانوادگی را برنامه ریزی کنند. با بیمار به طور مستقیم حرف بزنید، مانند فردی که می شنود، حتی زمانی هم که به حرف های شما پاسخ نمی دهد. بیش تر بیماران حتی در زمانی که قادر به حرف زدن نیستند هنوز می توانند بشنوند. اگر بیمار پاسخ نمی دهد برای گرفتن پاسخ او را تکان ندهید.

- گیجی در مورد زمان، مکان و هویت افرادی که دوست شان دارد؛ بی قراری، دیدن افراد یا مکان هایی که وجود ندارند؛ چنگ زدن به تشک یا لباس ( در مواردی ناشی از تغییرات سوخت و ساز بدن بیمار است.)
به آرامی زمان، تاریخ و افرادی که پیرامون او هستند را اعلام کنید. اگر بیمار بی قرار است، در جهت فرو نشاندن بی قراری او تلاش نکنید. آرام باشید و به او اطمینان خاطر دهید. حرف زدن به آرامی ممکن است بیمار را در جهت یابی مجدد کمک کند.

-کاهش روابط اجتماعی و کناره گیری از دیگران (به دلیل پایین آمدن میزان اکسیژن مغز، کاهش فشارخون و آماده شدن روانی برای مرگ).
با بیمار به طور مستقیم حرف بزنید. به بیمار اجازه دهید تا بفهمد که شما به خاطر او آن جا هستید. بیمار ممکن است آگاه باشد و بتواند حرف های شما را بشنود، ولی ممکن است نتواند پاسخ دهد. متخصصان معتقدند که دادن اطمینان به بیمار، برای مثال گفتن:«خیالت راحت باشد»، برای او سودمند خواهد بود.
-کاهش نیاز به غذا و مایعات و از دست رفتن اشتها ( به دلیل نیاز کم بدن به ذخیره ی انرژی و کاهش توانایی بیمار در غذا خوردن به طریقی صحیح).

به بیمار اجازه دهید که هر وقت دوست داشت غذا بخورد و مایعات بنوشد. اگر بیمار قادر به بلع باشد، خوردن بستنی، آب و آبمیوه باعث خشنودی و تغییر ذایقه ی او می شود. دهان و لب های بیمار را با استفاده از چوبک های آغشته به گلیسیرین و مرطوب کننده های مخصوص لب مرطوب نگه دارید.

- از دست رفتن کنترل ادرار و مدفوع ( به دلیل شل شدن ماهیچه های ناحیه ی لگن)
تا جایی که امکان دارد بیمار را تمیز، خشک و در وضعیتی راحت قرار دهید. از زیر اندازهای یک بار مصرف روی تخت استفاده کنید و هر بار که کثیف شدند آن ها را تعویض کنید.

- تیره شدن رنگ یا کاهش میزان ادرار ( به دلیل کاهش عملکرد کلیه یا پایین آمدن مصرف مایعات).
مراقب می تواند برای جلوگیری کردن از مسدود شدن مجرای ادرار با یکی از اعضای تیم درمانی مشورت کند. به علاوه، یکی از متخصصان تیم درمانی می تواند در زمانی که مجرای ادرار بیمار به «میل زدن» احتیاج دارد طریقه ی استفاده از آن را به مراقب آموزش دهد.

- سرد شدن پوست در زمان لمس آن، به ویژه دست ها و پاها؛ پوست ممکن است کبود شود، به خصوص در طرفین بدن ( به دلیل کاهش گردش خون در بخش های انتهایی بدن).
استفاده از پتو می تواند بیمار را گرم نگه دارد. اگر پوست بیمار سرد است ولی بیمار خود احساس سرما نمی کند، مراقب باید آگاه باشد که با استفاده از پتوهای برقی یا زیراندازهای گرما دهنده بیمار را گرم نکند، چون ممکن است باعث سوختگی بدن او شود.

- نفس کشیدن با صدای بلند و خرخر کردن؛ در این حال نفس کشیدن نامنظم و کم عمق می شود، تعداد تنفس در هر دقیقه کاهش می یابد و تنفس از حالت سریع به کند در نوسان است (به دلیل انباشته شدن ضایعات در بدن که ناشی از کاهش مصرف مایعات یا کاهش گردش خون در اندام هاست).

اگر بیمار را به پهلو بخوابانید و بالش زیر سر و پشت او بگذارید، نفس کشیدن برای او راحت تر می شود. اگر چه خرخر کردن و صدای بلند تنفس ممکن است مراقب را نگران کند، ولی این امر برای خود بیمار باعث پریشانی نمی شود. در بعضی اوقات استفاده از یک منبع خارجی اکسیژن، مانند کپسول اکسیژن، ممکن است مفید باشد.
اگر بیمار قادر به بلع است، خوردن بستنی به او کمک می کند.

- سر بیمار را به سمت یک منبع نور قرار دهید ( به دلیل کاهش قدرت بینایی او) و از نورهای غیر مستقیم اجتناب کنید.
- کاهش توانایی در تحمل درد ( به دلیل پیشرفت بیماری در فرد به وجود می آید).

متناسب با تجویز دکتر، داروهای ضد درد را به بیمار ارائه دهید. در صورتی که داروهای تجویز شده برای کاهش درد به نظر ناکافی می آیند با دکتر مشورت کنید. با کمک گرفتن از اعضای گروه درمانی می توانید برای کاهش درد از ماساژ و آرام سازی (ریلکسیشن) استفاده کنید.

- حرکات غیر ارادی (که به آن تشنج یا مایاکلنس (Myoclonus) می گویند)، تغییر در ضربان قلب و از دست رفتن رفلکس های بدن در پاها و دست ها، از علایم دیگر هستند که نشان می دهند مرگ نزدیک است.

 
5. علایم مرگ بیمار، کدامند؟
-فقدان تنفس یا ضربان قلب
- فقدان حرکت در چشم ها و بزرگ شدن مردمک چشم. پلک ها ممکن است قدری باز بمانند
- فک ها شل می شوند و دهان مقداری باز می ماند
- مثانه و روده ها تخلیه می شوند
- بیمار به لمس کردن و حرف زدن پاسخ نمی دهد. (1)
 
پی نوشت :
1- USA National Cancer Institute (2009) End - of - life Care: Questions and Answers. US. national Institute of Health www.cancer.gov

منبع مقاله :
خدابخشی، رامین، (1388)، سرطان و بحران های روانی: سرطان زنگ بیداری، تهران، نشرقطره، چاپ اول


 
مرجع : پايگاه اطلاع رسانی راسخون
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

حسینی
Romania
خدایا میشود بباری این بغض به تنهایی از گلوییم پایین نمیرود ...سپاس از مطالبتون دوستی دارم که لحظه های اخرشو داره میگذرونه از خداووند متعال شفاعتش را میخواهم
علی محمد حسینی
Afghanistan
الهی بکش اما یکبار نه صدبا
نصف شب بهار 1395 کابل افغانستان
نظری ندارم خواهر دوسال کوچکتر من روز های آخر عمرش رو میگذراند و من شاهد مرگ تدریجی اونم
فرشته
Iran, Islamic Republic of
پدر ۵۷ ساله من لحظات آخر عمرشو میگذرونه😞
و من شاهد زره زره آب شدنس هستم
فرشته
Iran, Islamic Republic of
سلام فرشته عزیز از درگاه ایزد منان برای پدر بزرگوارتان سلامتی مسئلت دارم
پدر مهربانتر از مهربانان من در عرض شش ماه با سرطان پانکراس فوت شدن
هنوزم مثل یه خوابه
Iran, Islamic Republic of
بابایه منم ۵۰ سالشه ولی بهش میخوره ۱۰۰سالش باشه منم دارم زره زره اب شدنشو میبینم فقط گریه میکنم چون کاری از دستمون بر نمیاد
خانم برگزیده
Iran, Islamic Republic of
مادربزرگ من 72 سالشه و هر لحظه علایم بهبودیش کاهش پیدا میکنه. سخت ترین درد توی دنیا یکی ازدست دادن سلامتیه ودیگری دیدن عذاب کشیدن عزیزانه... هرکس کامنت منو خوند لطفا برام دعا کنه. خدایا خودت کمک کن... همه بیمار هارو شفا بده.
جلال
Iran, Islamic Republic of
سلام دوستان خوبم مطمینم مرگ پایان همه چی نیست ...مرگ شروع جدیدی است که همگان اون رو تجربه خواهند کرد به کسانی که در بستر بیماری هستند ارامش بدین اونها این روزهای آخر بیشاز همه وقت به آرامش نیاز دارن براشون قرآن بخونین یا حافظ اونها رو دم آخررو به قبله کنید و کنارشون با صدای بلند گریه نکنین اونا نیاز دارن که این دنیا رو با آرامش ترک کنن
Iran, Islamic Republic of
خدا صبرت بده
Romania
پدرم 59 سالشه وتمام علایم بالاروداره.دعاکنیدزودترراحت بشه...یه روز پدرم قدبلند بود باهیکل چاق وچشمای آبی.حالا خمیده شده باچشمای زرد وکمتر از پنجاه کیلوشده.ازدوروز پیش دیگه حتی ناله هم نمیکنه وخیره میشه به یک جا.هوشیارنیست.راه نمیره...دعاکنید...
Iran, Islamic Republic of
نوميدي از لطف خداوند گناه كبيره است،
با تمام درد و رنجي كه هم بيمار عزيزمان و هم ما با پوست و گوشت و استخوانمان لمس ميكنيم، شايد بخواست خداوند قادر و دانا ، معجزه اي اتفاق بيفتد، شايد ورق برگردد،
اميدوار باشيم و از صميم قلب دعا كنيم.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
باسلام پدر منم پس بیاین به امید یه معجزه نامید نشیم التماس دعا
Iran, Islamic Republic of
مادرم.مادرم.مادرم.....‌‌دوستت‌دارم‌‌منتظرم‌باش‌مادر
امير قمي
Germany
پدر من سرطان خون پيشرفته و لحظه هاي آخر عمرش دقيقا همين علايم رو داشت و چشم هاش ميرفت،چند دقيقه قبلشم بي قراري داشت،روبروشو نگاه كرد و گفت خدايا تو را ميبينم بعد به من گفت منو ٢ طرف تخت بزار و فك كنم اشهدش رو ميخوند كه تو يه لحظه آب ريه از دماغ و دهنش خارج شد و با عمليات احيا فقط تونست چند ساعت دووم بياره،خيلي روزاي سختي بود،خدا رحمتش كنه
امين
Iran, Islamic Republic of
مطالب مفيدي بود از زحمات شما سپاسگزارم كه براي آگاهي همراهان بيمار اطلاعات مفيدي ارائه نموده ايد
حمید
Iran, Islamic Republic of
خداکنه مرگمون طوری باشه که سربار خانواده نشیم که مثل بعضی ازاین دوستان ارزوی مرگمون داشته باشند.امین
Hasti
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز منظور از اینک دوستان میگن . پدر یا مادر مریضمون راحت بشن این نیست ک آرزوی مرگشونو دارن. اشتباه نکنید

یکسال و نیم پدر من متاساز ریه داره. و کلا یک تیکه گوشت شده گوشه خونه. من میبینم چه عذابی میکشه. واز خدا تمنا میکنم ک از این سرگردونی بین دنیا و آخرت نجات پیدا کنه.
واگرنه هیچ انسانی آرزوی مرگ پدر و مادر یا عزیزانشو نمیکنه. شما این درد و نکشیدید. و انشالله ک هیچوقت هم بیماری عزیرانتونو نبینید🌺 قضاوت نکنیم.
آسیه
Romania
سلام برادرمن 32 سالشه و سرطان روده بزرگ گرفته.دکترا جوابش کردن و الان توی خونس.خیلی شرایط بدی داره ولی دلش نمیخواد بمیره و مدام تکرار بازگشت سلامتیشو میکنه علائم بالارو داره ولی باز ناامید نیستیم ان شاالله همه ی بیماران سلامتیشونو بدست بیارن من جمله برادر عزیزمن که تازه 9 ماهه داماد شده.براش دعا کنید بلکه خدا دلش به رحم بیادو سلامتیش برگرده.
آسیه
Romania
بیمار سرطانی باوجود دردهای زیادی که متحمل میشه خانواده هم کنارش درد میکشن ولی از آن مهمتر هزینه های درمانی است که خانواده متحمل میشود که بتواند راه نجاتی برای بیمارخود بیابد که متاسفانه نه بیمه های درمانی خاصی هست که بیماررا حمایت کند و نه بیمارستان هایی که مقداری هزینه را متقبل شوند لدا هم بیمار و هم خانواده در تنگنای درد و فقر مالی هستند.درخصوص حمایتهای روحی وجود روانشناس کمک خوبی به خانواده ی بیمار و بیمار میتواند بکند در صورتیکه بیمار توانایی استفاده از آن را داشته باشد و مثل تکه استخوانی گوشه منزل نباشد و خانواده نیز ذره ذره آب شدن فرزند خود را ببینند.لازم به ذکر است کاش دولت تدبیری درخصوص حمایتهای رایگان به اینگونه بیماران واقعا نیازمند داشته باشد و بتواند حدالاقل بار مالی ازروی دوش خانواده بیمار بردارد.
آسیه
Iran, Islamic Republic of
سلام برادرم فوت شد قلبمو با خودش بردو رفت .دکترا راست میگفتن 2 هفته بیشتر نمیمونه و ما میگفتیم اونا خدا نیستن.و امیدوار بودیم .داداش عزیزم با زجر رفت و با اون حال زارش محاسبه ی هزینه مالی درمانش رو میکرد و تمام خاطرات درد کشیدنش برامون موند کاش بود میگن گناهاش ریخته ولی مگه خدامهربون نیست چرا زوری برد وقتی داداشم میگفت نمیخواد بمیره.فقط میخو بگم اگر دعاهام واقعا مستجاب میشد محمد خوب میشد و درمان حیف که ...خداکنه بیمارای سرطانی دردی که ما کشیدیمو نکشن و خداکنه هیچ مسلمونی دچار این درد نشه که گناهاش بریزه.
Iran, Islamic Republic of
متاسفم.
درگیر پدرممم. اصن نمیدونم‌چی بگم‌
DONEA
Iran, Islamic Republic of
عالیه
DONEA
Iran, Islamic Republic of
سلام منم ی هفته است فهمیدیم داداشم سرطان خون داره داره شیمی درمانی میکنه فکر میکنی خوب میشه
امین
Iran, Islamic Republic of
از لحاظ روحی بشدت تقویتش کنید. این مهمترین و مهمترین کاریه که براش میتونید بکنید. به نظر من مشاور بگیرید براش که مرتب روحییشو تقویت کنه. چونکه سنش کمه، احتمال زیادی برای بهبودش هست. راهکار دوم ورزشه. هرطور میتونید راضیش کنید ورزش کنه، البته زیاد سنگین نه. ایشالا خوب میشه
Iran, Islamic Republic of
کاش دنبال طب سنتی هم برین.پدرمو دوهفته قبل از دست دادم..به خاطر شیمی اضافی دکتر حالش داغون شد و....
Iran, Islamic Republic of
میگن نکنید این کارو طب سنتی باعث میشه دیگه درمانی نداشته باشن
Turkey
ان شاعالاه خوب میشه توکل به خدا
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
سلاممن مادرم بیماری سرطان کبد داره یه جلسه دیگ از شیمی درمانیش مونده امیدوارم بعدش ک ام ار ای کنه خوب شده باشه به امید خدا
ولی حالش بده الانا درد داره و این علایم بالارو کامل نداره ولی من خیلی میترسم ک از دستش بدم مادرم دنیامه مادرم عشقمه مادرم زندگیمه لطفا براش دعا کنید انشالله خدا بهتون رحمتشو عنایت کنه مریضاتون با معجزه ی خدا خوب شن
من 18 سالمه به مادرم احتیاج دارم هنوز
با امام زمان و بقیه ائمه صحبت کردم که شفای مادرمو میخوام و احساس کردم امام زمان شفاش میده
ولی بازم دعا کنید لطفا مرسی
امیر
Iran, Islamic Republic of
انشالله شفا پیدا میکنه. برای ممادرت و همه مریضا دعا میکنم. تنها نیستی ما کنارتیم
Iran, Islamic Republic of
شفا فقط از الله بخاه نه غیراز الله این حرفهایت کفر است که مگی امام زمان شفا بده استغفرالله امام زمان که خدا نیست کسی که تمام مخلوقات را آفریده باید او را ستایش کرد و از او شفا خواست
انسان
Iran, Islamic Republic of
آقای مدیر محترم من هرچقدر خواستم تو نظرات این مطلبو بنویسم نشد و error داد

لطفا شما این مطلبو تو نظرات بخش های مختلف سایت یا در قسمتی که خودتون سلاح میدونید بنویسید چون خیلی مهمه و امید رو برای کسایی که خیلی عزیزاشون براشون مهمن و  سرطان دارن و تو مراحل وخیم سرطانند  یا قطع امید شده ازشون امید رو براون
انسان :
حتی اگه عزیزتون تو مرحله وخیمی از سرطان هست ودیگه ازش قطع امید شده این  شاید بتونه ذره ای امید تو وجودتون زنده کنه :راجب "سرما زیستی" سرچ و مطالعه کنید
Iran, Islamic Republic of
عشق منم سرطان خون پیشرفته داره توروخدا واسش دعا کنین خیلی درد میکشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
بعضی اتفاقات خیلی سخته هضمشون، اما دست من و شما نیستن. بهتره بگیم ایشالا هرچی که به صلاحشه پیش بیاد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
پدرم با من اخلاق تندی داشت اکثرا، البته میدونستم از سر دلسوزیشه، اما متاسفانه لجبازی میکردم. الان پدرم مریض شده و فکر کنم دیگه امیدی نیست به خوب شدنش. مثل .... پشیمونم از رفتاری که باید باهاش میداشتم ولی نداشتم. تورو خدا هوای پدر و مادرتون رو داشته باشید و همیشه سرتون جلوشون خم باشه قبل از اینکه دیر بشه. خدایا....
علی
Iran, Islamic Republic of
منم همینطور .
ولی الان دیگه چی فایده
چه زود دیر می شود
Turkey
خدا شفاش بده امید به خدا
ناصر
Iran, Islamic Republic of
پدر خدایه رویه زمینه می دونید الان روزایه اخره عمر پدرمه سرطانه معده بعدم کبد در گیر شد خیلی سخته
Iran, Islamic Republic of
من درک می کنم مادرم هم سرطان خون داره الان6ماه داره عذاب میکشه .خدانجات بده
Iran, Islamic Republic of
مادر من هم همین طور خدا نجات بده
سوراد
Iran, Islamic Republic of
سلام،،با تأخیر دارم کامنت میذارم،،تو فروردین ۱۳۹۷،،ولی یه بار مینویسم واسه همیشه،،،مطلب بالا تأثیرگزار و دقیق بود و کامنتهای زیرش ناراحت کننده و یأس آور،،،،ولی بدونین هر نوع سرطانی تو هر مرحله ای که باشه،بطور صد در صد قابل درمانه،،
با روش غذایی «خامگیاهخواری مطلق»،
انجمن های خامگیاهخواری توی اکثر استانها فعالند،آمار درمان سرطان با این روش انشاءلله صد در صده،،،
توی گوگل سرچ کنین،آدرس انجمن ها میاد بالا
و مریض تون رو توی هر مرحله ای که سرطانش هست،سریعأ با این روش غذایی درمان کنین،،
روش غذایی«خامگیاهخواری مطلق»
تو این روش مریضی که قرار بوده ده روز بعد فوت بشه،الان چهارساله که کاملا صحیح و سالمه
توکل بر خدا،انشاءلله
شماره تلفن من برای مشاوره
اگر بیمار عزیزی به مشاوره اولیه نیاز داشت،از طریق جیمیل من بهم پیام بده


Sord1360@gmail.com
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
سلام پدرمن سرطان روده بزرگ بدخیم داره 5ماه پیش عمل کرد وشیمی درمانی ولی خوب نشده الان هم متاستاز زده ب مغزش تشنج می‌کنه همش خوابه تو خدا ب من رحم کنه پدرم خوب بشه خیلی ناراحتم
سعيد
Iran, Islamic Republic of
سلام
ممنون از اطلاعات مفيد بيان شده . من پدرم سرطان معده پيشرفته داشت و بعد از يك سال درد فوت شد. اخرين روز عكرش از دكترش خواستيم دستور بستري بيمارستان جهت تخليه اب شكمشو بده كه نامرد با سنگ دلي تمام گفت من اين كارو نميكنم و فايده اي نداره و خواهرم تو مطبش گريه افتاد . چند دقيقه بعدم خبر دادند پدرم فوت شد . من توي زندگي بد كسي و نخواستم ولي اينبار از امام رضا خواستم دكتره تو چنين شرايطي قرار گيرد. البته دكتراى خوبم هستند ولي خيلياشون سنگ دلند و فقط پولو ميشناسند خدا ازشون نگذره و تا شرايط بيماراي سرطاني رو نفهميدند از دنيا نروند
Iran, Islamic Republic of
منم همین دعا رو واسه دکتر پدرم میخوام.اون به خاطر پول یه جلسه اضافی برا پدرم نوشت و پدرمو دوهفته قبل از دست دادم..دارم دق میکنم از نبودش
زهرا
Iran, Islamic Republic of
واسه مامان منم دعا کنین حالش خوب نیست دکترا جوابش کردن.....
Iran, Islamic Republic of
درزمانی که این بیماری شرو ع به از بین بوردن عزیز یک خوانواده میکند درست است همه ناراحت و زندگی برای اعضا دشوار ولی هیچ وقط اعضا ی خوانواده وجود خداوند را از یاد نبرند وامیدوار باشن چون باید تا اخرین لحضه با بیماری جنگید
Iran, Islamic Republic of
باسلام همسری دارم که روزهای اخرعمرش میباشدوجلوچشم من و۲تا بچه کوچکم داره اب میشه وعذاب میکشه لعنت به این سرطان ......
Iran, Islamic Republic of
خدا همه بیماران رو شفا بده و کسی رو منتظر مرگ عزیزش نکنه
Iran, Islamic Republic of
سلام مادر من هم سرطان داره دکترها جوابش کردن تاحالا در زندگی مشکلات زیادی داشتم ولی سخت ترین درد اینه که عزیزت مریض باشه ونتونی هیچ کاری براش بکنی خواهش میکنم هر که این مطلب میخونه براش دعا کنه من تا آخرین لحظه امیدم واز دست نمیدم
اسیه
Iran, Islamic Republic of
مادرم متاستاز مغز هستش شش سال هست بیماره تمامی علایم بالاروداره فقط ازخدا گله دارم اونم اینکه ماکه راضی شدیم به رفتن مادرمون بس چرانمی بره چرااذیتش می کنه به خداوندی خودش تاب تحمل دیدن رنجاشو نداریم مطالب بالا خیلی خوب هست ازنویسندش ممنونم فقط هرکی باخدا رابطش صمیمی هست حرفای منو بهش بگه لطفا
Iran, Islamic Republic of
همسرم از سال 94 سرطان پستان گرفته بعد از شیمی، جراحی وپرتو درمانی یک سال خوب بود بعداز مغز عود کرد که جراحی پرتو درمانی جواب نداد الان یک ساله تو بستر افتاده فقط شیمی درمانی میشه لطفا برای همه ی مریضای سرطانی دعا کنید خدا هیچ کسی را گرفتار نکنه برا شفای همه ی مریضا صلوات بفرست
Iran, Islamic Republic of
برادرم 28سالش بود سرطان ریه گرفت پرتودرمانی 10جلسه بعدش شیمی درمانی جلسه دوم قلبش کند کار کرد تااینکه تموم کرد خیلی لاغر شد همش درد داشت به دوماه نکشید فوت کرده
فریبا
Denmark
پدر من ۶۳ سالش بود سرطان پانکراس داشت چه شبها که تا صبح گریه کردم چقدر مظلوم و مهربون بود خدا چقدر دلتنگشم لحظه های آخرش کنارش نشستم تو چشمهای عسلی و نازش که باز بود ذول زدم دستهای لاغر و ضعیفشو تو دستم گرفتم ...
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.