جمعه ۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - 31 Mar 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۷
کد مطلب: 24537
۰

تاثیر محبت بر اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان

معصومه اسماعیلیف روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،گفت: اعتماد به نفس، در طول دوران کودکی شکل می‌گیرد و به دلیل قدرت و نفوذی که در طول زندگی انسان دارد، ایجاد و حفظ آن در کودکان یکی از مهمترین وظایف والدین است.

وی ادامه داد: کودکان تک فرزند نسبت به کودکان هم سن و سال خود که دارای خواهر یا برادر هستند، از اعتماد به نفس پایین‌تری برخوردارند.
وی تاکید کرد: کودکانی که اعتماد به نفس پایین‌تری دارند، معمولا گوشه‌گیر و منزوی و به نوعی خجالتی هستند و در میهمانی و جمع‌های گروهی کمتر شرکت می‌کنند.
وی اظهار داشت: یکی از کارهای موثر برای فرزندان دارای اعتماد به نفس پایین، تنظیم فهرستی از توانایی‌های آنها در انجام کارهای مختلف و تشویق کارهای مثبت کودکان، مخصوصا در حضور دیگران و ترغیب به فعالیتهای مثبت و موثر بیشتر است.

وی افزود: تربیت کودک با روشی آزاد منشانه، تحت نظارت و کنترل غیر مستقیم والدین منافع زیادی برای رشد و تقویت اعتماد به نفس او دارد که این منافع از طریق شرکت دادن کودک یا نوجوان در گفتگو درباره مسائل روزمره زندگی، تمرین قضاوت و داوری در مورد خود و امور مختلف و دادن فرصت انتخاب های محدود و نترل شده و به او ایجاد می شود.

اسماعیلی پاسخ داد: تشویق کودکان یا نوجوانان به انجام کارها، سبب رشد استقلال، مسئولیت پذیری، خودباوری و اعتماد به نفس در آنها خواهد شد.
این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: نوجوانان یا کودکان دارای اعتماد به نفس زیاد، شخصیتی مقاوم و از درون مثبت دارند؛ این نوع شخصیت به آنها کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن بر مشکلات و موانع زندگی غلبه کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گیاهان هنگام تنش جیغ می‌زنند!
«اهمال‌کاری تحصیلی» و عوامل موثر بر بروز آن
این علائم نشان‌دهنده اختلال تغذیه است
چگونه از زندگی پس از بازنشستگی لذت ببریم؟
خودکشی می‌تواند در میان نوجوانان واگیر شود
از سندرم قلب تعطیلات چه می‌دانید؟
پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!