دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۷
کد مطلب: 24537
۰

تاثیر محبت بر اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان

معصومه اسماعیلیف روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،گفت: اعتماد به نفس، در طول دوران کودکی شکل می‌گیرد و به دلیل قدرت و نفوذی که در طول زندگی انسان دارد، ایجاد و حفظ آن در کودکان یکی از مهمترین وظایف والدین است.

وی ادامه داد: کودکان تک فرزند نسبت به کودکان هم سن و سال خود که دارای خواهر یا برادر هستند، از اعتماد به نفس پایین‌تری برخوردارند.
وی تاکید کرد: کودکانی که اعتماد به نفس پایین‌تری دارند، معمولا گوشه‌گیر و منزوی و به نوعی خجالتی هستند و در میهمانی و جمع‌های گروهی کمتر شرکت می‌کنند.
وی اظهار داشت: یکی از کارهای موثر برای فرزندان دارای اعتماد به نفس پایین، تنظیم فهرستی از توانایی‌های آنها در انجام کارهای مختلف و تشویق کارهای مثبت کودکان، مخصوصا در حضور دیگران و ترغیب به فعالیتهای مثبت و موثر بیشتر است.

وی افزود: تربیت کودک با روشی آزاد منشانه، تحت نظارت و کنترل غیر مستقیم والدین منافع زیادی برای رشد و تقویت اعتماد به نفس او دارد که این منافع از طریق شرکت دادن کودک یا نوجوان در گفتگو درباره مسائل روزمره زندگی، تمرین قضاوت و داوری در مورد خود و امور مختلف و دادن فرصت انتخاب های محدود و نترل شده و به او ایجاد می شود.

اسماعیلی پاسخ داد: تشویق کودکان یا نوجوانان به انجام کارها، سبب رشد استقلال، مسئولیت پذیری، خودباوری و اعتماد به نفس در آنها خواهد شد.
این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: نوجوانان یا کودکان دارای اعتماد به نفس زیاد، شخصیتی مقاوم و از درون مثبت دارند؛ این نوع شخصیت به آنها کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن بر مشکلات و موانع زندگی غلبه کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.