پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - 25 Feb 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۲۳:۱۰
کد مطلب: 24690
۳

راه هاي مقابله با گُر گرفتگي

راه هاي مقابله با گُر گرفتگي
گر گرفتگي، مشکل شايع در زناني است که به سن يائسگي نزديک مي شوند و علت آن هم ايجاد تغييرات هورموني در بدن است. افت شديد ميزان استروژن، گرگرفتگي را افزايش مي دهد.
بدن براي خنک نگه داشتن خود، حرارت را خارج مي کند و هنگامي که ميزان استروژن افت مي کند، مغز به ويژه هيپوتالاموس دچار سردرگمي مي شود. اين قسمت از مغز، وظيفه حفظ دماي بدن را به عهده دارد. بنابراين با افت ميزان استروژن، هيپوتالاموس پيغام دريافت مي کند که دماي بدن در حال افزايش است. در اين شرايط هيپوتالاموس تلاش مي کند دماي بدن را پايين بياورد و فرد دچار علايم مشابه تب مي شود. شدت گر گرفتگي به طور مستقيم با سرعت تغيير شرايط بدن مرتبط است.

به نقل از سايت «نيوزويک»، گر گرفتگي هر چند دقيقه، به مدت ۳۰ ثانيه فرد را در موقعيت نامطلوب قرار مي دهد.

علايم آن شامل قرمز شدن صورت و عرق کردن است. برخي خانم ها نيمه شب در خواب دچار گر گرفتگي مي شوند. تقريباً ۹۵ درصد زناني که در شروع يائسگي هستند، اين حالت را تجربه مي کنند.

گر گرفتگي يک بيماري نيست بلکه يک اختلال است؛ در واقع با از کنترل خارج شدن هورمون ها در بدن، اين اختلال موقت در بدن ايجاد مي شود. گرگرفتگي را مي توان با درمان «HRT» (درمان جايگزين هورموني) يا دارو برطرف کرد اما هزينه آن بالاست. علاوه بر آن، دستکاري هورمون ها بدون عوارض نيست و مي تواند مشکلات جديدي ايجاد کند. در اين مطلب چند راهکار درماني براي به حداقل رساندن و کاهش تکرر گر گرفتگي ارائه شده است.

کاهش وزن:

زناني که اضافه وزن دارند، با موارد شديدتر گر گرفتگي مواجه مي شوند. برخي نيز دچار تکرر ادرار مي شوند که علايم يائسگي را بدتر مي کند. بنابراين اولين کاري که بايد کرد اتخاذ برنامه غذايي سالم و کاهش وزن است. شايد تعجب کنيد اما با پايين آمدن وزن، ميزان تکرار گر گرفتگي نيز کاهش پيدا مي کند. نتايج بررسي ها نشان مي دهد، با هر ۵ کيلوگرم کاهش وزن، شدت گر گرفتگي تا ۳۳ درصد کاهش مي يابد.

 

مصرف نکردن قرص هاي لاغري:

اگرچه کاهش وزن، علايم گر گرفتگي را کاهش مي دهد اما اين امر با مصرف قرص هاي لاغري ميسر نمي شود. در واقع اين قرص ها ميزان هورمون هاي متعدد از جمله استروژن و پروژسترون را در بدن تغيير مي دهد در نتيجه علايم گر گرفتگي با شدت بيشتري بروز مي کند.

 

با استرس مقابله کنيد:

استرس در هر سني علت اصلي ايجاد اختلال است. استرس مزمن در ميزان استروژن و پروژسترون بدن اختلال هورموني به وجود مي آورد. زناني که نزديک به سن يائسگي هستند نبايد دچار استرس شوند. با تمرين کردن تنفس هاي عميق و مديتيشن، مي توان بهتر با استرس مقابله کرد. اين دو روش مانع از استرس ذهني مي شود و در نتيجه از اختلال هورموني، پيشگيري مي کند.

 

فيتواستروژن به برنامه غذايي افزوده شود:

فيتواستروژن يعني استروژن گياهي. مصرف متعادل مواد غذايي غني از فيتواستروژن مي تواند ميزان استروژن را به ميزان مناسب برگرداند. شيرين بيان و يونجه از منابع غني اين نوع استروژن گياهي است.

 

خواب شب خوبي داشته باشيد:

داشتن خواب خوب براي فعاليت هاي دروني بدن لازم است. خواب مناسب يکي از بهترين درمان هاي طبيعي براي رفع گرگرفتگي است. سعي کنيد روزي ۸ساعت خواب شب نه روز داشته باشيد.

يوگا:

اين ورزش براي سلامت کلي بدن و انعطاف پذيري آن مفيد است. يوگا، باعث کاهش وزن مي شود. يوگا همانند مديتيشن از درون و با ايجاد تعادل هورموني تأثيرگذار است.

انجام اين ورزش، تکرر گرگرفتگي را کاهش مي دهد.

 

غذاهاي دريايي را به برنامه غذايي خود اضافه کنيد:

اسيدچرب امگا۳، در مقابله با گرگرفتگي موثر است. مصرف غذاهاي غني از امگا۳ مي تواند در رفع علايم گر گرفتگي تأثير زيادي داشته باشد. مصرف ماهي تن و ساردين راه مناسب تأمين امگا۳ بدن است. کافي است هفته اي ۲ يا ۳ وعده ماهي مصرف کنيد.

 

از مصرف قهوه بپرهيزيد:

قهوه طبيعت گرم دارد. با مصرف آن دماي بدن بالا مي رود و علايم گر گرفتگي بدتر مي شود. بدن براي رفع افزايش ناگهاني دما، دچار گر گرفتگي مي شود.

در صورت امکان به کل مصرف قهوه را کنار بگذاريد يا ميزان مصرفي را کم کنيد.

 

ادويه گرمازاست:

ادويه به ويژه فلفل همانند قهوه روي دماي بدن تأثير مي گذارد.

 

خنک بمانيد:

دوش آب گرم، باعث بالا رفتن دماي بدن و گر گرفتگي مي شود. با قرار گرفتن زير دوش داغ، تمام بدن زير دماي بالا قرار مي گيرد و فرد دچار گر گرفتگي شديد مي شود. بنابراين بهتر است دوش آب ولرم بگيريد.

 

لباس از جنس کتان استفاده کنيد:

اين نوع پارچه ها به طور حيرت انگيزي بدن را خنک نگه مي دارد و دماي بدن را حفظ مي کند. در حالي که لباس هايي از جنس الياف صنعتي از جمله پلاستيک و... مانع تعريق مي شود و دماي بدن را افزايش مي دهد.

 

طب سنتي مفيد است:

طب سنتي راهي موثر در درمان گر گرفتگي است.

از طريق روش هاي طب سنتي، هورمون به خوبي تنظيم مي شود و اين امر شدت و تکرر گر گرفتگي را کاهش مي دهد.

 

از رفتن به سونا بپرهيزيد:

سونا گرم و پر از بخار است. بدن داغ مي شود و دچار گر گرفتگي مي شويد.

 

غذا را گرم مصرف نکنيد:

همه ما دوست داريم غذا گرم سرو شود اما خوردن غذاهاي سرد در پيشگيري از گر گرفتگي بسيار موثر است. پس بگذاريد غذا روي ميز خنک شود سپس بخوريد.

 

استعمال سيگار را کنار بگذاريد:

با ترک سيگار، گر گرفتگي طي چند روز به طور معجزه آسايي کاهش پيدا خواهد کرد.

 

دراز بکشيد:

در زمان بروز اين علايم، دچار اضطراب نشويد و دراز بکشيد يا اين که روي صندلي بنشينيد و سر خود را به عقب خم کنيد. با استراحت اين علايم از بين مي رود.

 
مرجع : روزنامه خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ارتباط افسردگی و عصبانیت
چرا برخی نوجوانان نسبت به والدین خود پرخاشگرند؟
کرونا «زیست مدرن» را به چالش کشید
۱۴ تکنیک مؤثر برای افزایش تمرکز در کودکان
افسردگی ناشی از اعتیاد به کار، در کمین کارمندان است
کودکتان را دکتر ببرید، اگر...
سرمایه اجتماعی و تاب آوری در جامعه
از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟
عوامل مزاحم و شرایط مطلوب برای خواب خوب
اگر افسرده و ناراحت هستید این ۶ راهکار را امتحان کنید!
مادری کردن برای همسر ممنوع!
مثلث کارپمن چیست؟ نحوه خروج از این مثلث شرم!
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!