دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۰۱:۱۶
کد مطلب: 24777
۰

نحوه ثبت‌نام دانش‌آموزان استثنایی در سال تحصیلی جدید

در بخشنامه ثبت نام نوآموزان و دانش آموزان استثنایی در سال تحصیلی ۹۴ـ۹۳ آمده است: به منظور نظارت و رفع مشکلات احتمالی در زمینه ثبت نام دانش آموزان استثنایی در سطح استان، ستاد ثبت نام با برنامه ریزی دقیق بر حسن اجرای ثبت نام و جای دهی دانش آموزان استثنایی نظارت کامل خواهد داشت.

در این دستورالعمل بر مشخص شدن و ساماندهی وضعیت مدارس استثنایی از نظر پذیرش جنسیت، نوع مرکز و دوره تحصیلی و یک نوبته بودن مدارس قبل از شروع ثبت نام تأکید شده است.

نوآموزان و دانش آموزان استثنایی که برای اولین بار جهت ثبت نام به مدارس خاص مراجعه می کنند، ارائه مدارک عمومی مورد نیاز شامل پرونده سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، اصل شناسنامه ،کارت ملی و کاربرگ های تشخیصی ضروری است.

در خصوص کاربرگ های تشخیصی نیز قید شده است که ارائه کاربرگ های تکمیل شده سنجش هوش، شنوایی، بینایی، جسمی-حرکتی، چندمعلولیتی و طیف اوتیسم برای دانش آموزان گروه های مختلف استثنایی با توجه به نوع معلولیت، الزامی است.

بر اساس مفاد این بخشنامه، ضمن تأکید بر ثبت نام دانش آموزان از طریق سامانه الکترونیکی آمده است: ثبت نام در دوره اول متوسطه یا متوسطه پیش حرفه ای با ارائه کارنامه پایان دوره ابتدایی و معرفی نامه مبنی بر عدم توانایی ادامه تحصیل دانش آموز در آموزش و پرورش عادی یا دوره اول متوسطه مدارس استثنایی انجام می شود و ثبت نام در دوره دوم متوسطه یا متوسطه حرفه ای بر اساس ضوابط و آیین نامه آموزشی دوره سه ساله متوسطه روزانه آموزش و پرورش عادی انجام خواهد شد.

در این بخشنامه بر جای دهی نوآموزان و دانش آموزان استثنایی (به جز دانش آموزان گروه هایی با کم توانی ذهنی) با رعایت مفاد شیوه نامه آموزش تلفیقی ـ فراگیر در مدارس عادی تأکید شده و در ادامه آمده است : دانش آموزان با هوشبهر عادی گروه های آسیب دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی ـ حرکتی، اختلال رفتاری ـ هیجانی (خفیف تا متوسط) و دیرآموز می توانند در تمامی دوره های تحصیلی ثبت نام نموده و از خدمات مربوطه برخوردار شوند.

فقط نوآموزان و دانش آموزان طیف اوتیسم در مدارس استثنایی ثبت نام می شوند که از نظر آموزشی در گروه آموزش پذیر و بالاتر هستند ضمن اینکه خدمات آموزشی و توانبخشی برای نوآموزان زیر 6 سال طیف اوتیسم به صورت انفرادی ارائه می شود.

در مدارس دولتی، دریافت هرگونه وجه نقد، به جز حق بیمه و بهای کتاب های درسی در هنگام ثبت نام ممنوع است.

در خصوص مواردی که در این شیوه نامه ذکر نشده باشد، مفاد شیوه نامه ثبت نام آموزش و پرورش عادی، آیین نامه مدارس و دیگر شیوه نامه های گروه های مختلف استثنایی ملاک خواهد بود.

در این شیوه نامه ساختار آموزشی گروه های مختلف استثنایی، تعداد حداقل و حداکثر نو آموز و دانش آموز در کلاس و شرایط سنی ورود در دوره های تحصیلی ذکر شده است. (فارس)

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن