شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 Nov 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ / ۱۰:۰۴
کد مطلب: 24812
۲

افروز: واژه «پیر دختری» دیگر منسوخ شد

افروز: واژه «پیر دختری» دیگر منسوخ شد
 
دکتر غلامعلی افروز در نشست چالش های خانواده ایرانی که در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: باورهای فرهنگی، کلیشه‌ای و ناامنی روانی ریشه‌های اصلی کاهش ازدواج هستند، اگرچه مشکلات اقتصادی، فقر و بیکاری بر میزان ازدواج موثر هستند اما ریشه اصلی آن محسوب نمی‌شود.

وی افزود: جمعیت هر کشور منبع قدرت محسوب می‌شود به شرط آنکه سالم، صالح، خلاق و هوشمند باشد.

به گفته افروز، ازدواج گل واژه هستی است و فلسفه خلقت بر زوجیت استوار شده است. فرزندان رکن خانواده محسوب نمی‌شوند، بلکه هدیه خداوند به خانواده هستند و لازم است والدین فرزندان خود را عروس و داماد تربیت کنند.

وی با بیان اینکه با افزایش سن ازدواج نیاز به همسر بیشتر می‌شود، پیشنهاد داد: معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده  اقدامات موثری در جهت اجرای اصل 10 قانون اساسی انجام دهد.

ایران به جای وزارت جوانان نیازمند وزارت خانواده است

وی در ادامه با بیان اینکه ایران به وزارت خانواده نیاز دارد، اظهارکرد: تشکیل وزارت جوانان جوک است؛ چرا که جوان، کودک درون خانواده تعریف می‌شود و لازم است برداشت عاقلانه و مدبرانه‌ای از خانواده داشته باشیم.

این روانشناس صحبت های خود را اینگونه تکمیل کرد: در تمام کشورهای دنیا نیمی از نطفه‌ها دختر و نیمی دیگر پسر هستند؛ اما در ایران پسرها چهار- پنج درصد بیشتر از دختران هستند و دلیل آن این است که سقط جنین خواسته و ناخواسته در کشورمان بیشتر است. در این شرایط در برابر هر هزار دختر بین 20 تا 40 سال، 1024 پسر در این سن و سال داریم، اما بر اساس یک باور کلیشه‌ای تعداد دختران بیشتر از پسران است و آمارهای غلط، پیام‌های بد فرهنگی دارد.

واژه پیردختری دیگر منسوخ شده است

وی با اشاره به وجود برخی نظرات مبنی بر اینکه در ایران بین 4 تا شش میلیون پیردختر زندگی می کنند، گفت:  این گونه واژه‌ها منسوخ شده است. دختران 40 ساله امروز از دختران 20 ساله هفتاد سال قبل جوان‌تر هستند، چرا که درحال حاضر سن زیستی مهمتر از سن شناسنامه‌ای است و سن حقیقی هر فرد برایند سن شناسنامه‌ای، سن زیستی و روانی و عقلانی اوست.

رئیس سابق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با انتقاد از صدا و سیما گفت: در صدا و سیما برخی از افراد کم سواد به فرزندآوری پس از 35 -40 سالگی اشکال وارد می‌کنند، این در حالی است که بر اساس تحقیقات انجام شده نباید اینگونه فکر کنیم و با توجه به آنکه سن زیستی دختران 35 ساله جوان است نباید نگران فرزندآوری پس از 35 سالگی بود.

رابطه کاهش امار طلاق با بزرگتر بودن دختران از پسران

وی تصریح کرد:  لازم نیست که دختر از پسر برای ازدواج کوچکتر باشد، ادامه داد: 12 درصد از پسران تهرانی زودتر از دختران بالغ می‌شوند و اگر دختر دو تا سه سال از پسر بزرگتر باشد به همان نسبت طلاق کمتر می‌شود.

این روانشناس با اشاره به رشد منفی جمعیت تصریح کرد: رشد منفی جمعیت در برخی کشورها مانند سوئد، هلند و آلمان  دیده می‌شود که اصلی ترین ریشه آن کاهش ازدواج است نه آنکه زوجین فرزند دار نمی‌شوند. ریشه‌های کاهش ازدواج جهانی است، ازدواج باید بر فطرت، عقلانیت و معنویت استوار باشد، اما در حال حاضر با بی اشتهایی روحی برای این کار مواجه هستیم.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
چه نوع آدم‌هایی به طالع‌بینی اعتقاد دارند؟
نظریه شخصیت جورج کلی
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.