يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - 26 Jun 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۶:۴۵
کد مطلب: 25073
۱
۱
یک روانپزشک:

سینما به اسکیزوفرنیا بدهکار است/مبتلایان خطرناک نیستند

 به گزارش میگنا، ارسیا تقوا در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به موضوع اسکیزوفرنیا و رسانه اظهار داشت: مهمترین مانع در درمان اسکیزوفرنیا «انگ» است. متأسفانه تصویر اسکیزوفرنیا در رسانه‌ها کلیشه‌ای و توأم با اطلاعات نادرستی درباره نشانه‌ها، تشخیص و درمان است به عنوان مثال، یکی از شایع‌ترین دیدگاه‌ها، ارائه تصویر خشن از بیماران است.

وی افزود: مثلا این تصاویر نشان می‌دهد که یک سوم مبتلایان آدم می‌کشند مطالعه‌ای در انگلستان انجام شده است که نشان می‌دهد میزان قتل انجام شده توسط بیماران روانی سه درصد است در حالی که اکثر روزنامه‌های انگلیسی به آن اهمیت نمی‌دهند و سعی می‌کنند تصویر دیگری را نشان دهند.

تقوا ادامه داد: تصویر بیماری روانی به گونه‌ای است که هر چه بیماری شدیدتر می‌شود احتمال خطر نیز بیشتر نشان داده می شود!

این روانپزشک با بیان بی‌خطر بودن مبتلایان گفت: بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا به جز در موارد کمی که ناشی از سوءمصرف مواد مخدر و شرح حال قبلی از خشونت است، خشن نیستند. آنها بیشتر قربانی خشونت‌اند تا عامل آن، و آسیب به خود در اسکیزوفرنیا بیشتر از دیگران است. همچنین مطالعه‌ای در آلمان نشان می‌دهد که هر چه مردم بیشتر در معرض برنامه‌های تلویزیونی و پای تلویزیون باشند بیشتر از بیماران اسکیزوفرنیا فاصله می‌گیرند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش افزود: تصویر بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا با نمایش علائم مثبتی  مانند توهم و هذیان است در حالی که در عالم واقعیت اسکیزوفرنیا بیشتر با علایم منفی مانند فقدان اراده و بی‌ارادگی همراه است. همچنین از علائم مثبت بیشتر به توهم بینایی اشاره می‌شود در حالی که توهم شنوایی بیشتر از توهم بینایی است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: از اشکالات دیگر ارائه تصویر خارق‌العاده از بیماران اسکیزوفرنیا است. رسانه ها در علت شناسی اسکیزوفرنیا به یکی از مواردی که اشاره می کردند والدین ناکارآمد بود و متاسفانه این نظر غیر علمی توسط رسانه ها تا مدت ها منتشر می شد. از طرفی اینکه با عشق می‌توان اسکیزوفرنیا را درمان کرد نادرست است چرا که مهمترین روش درمان دارویی است و درمان‌های مبتنی بر تخلیه روانی و هیپنوتیزم در اسکیزوفرنیا چندان جایگاهی ندارد. درمان با کسی که به فرد مبتلا عشق می‌ورزد در مراقبت مؤثر است اما شفا نمی‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش با انتقاد از نقش رسانه در ارائه تصویری نادرست از این اختلال اظهار داشت: مطالعه‌ای در هند انجام شده که نشان می‌دهد در ساخت یکسری فیلم‌ها درباره اختلال اسکیزوفرنیا روانپزشکان به عنوان مشاور مشارکت داشتند اما در این فیلم‌ها نیز برچسب‌گذاری و انگ در مورد مبتلایان به چشم می‌خورد.

در مطالعه دیگری نشان می‌دهد که عوامل ساخت فیلم معروف "دیوانه از قفس پرید" برای نمایش تصویری عجیب و غریب  از بیماران حاضر در بخش مربوط به مبتلایان به اسکیزوفرنیا از بیماران حاضر در بخش به عنوان هنروران استفاده نکرده‌اند زیرا معتقد بودند که آنها به اندازه کافی عجیب و غریب نیستند و این نشان می‌دهد که تصور افراد از مبتلایان به اسکیزوفرنی افرادی است با ظاهر و رفتار متفاوت و حتی ترسناک.

وی افزود: همچنین مطالعه ای در هندوستان نشان می دهد که تصور رسانه ها از ECT یا الکتروشوک غیر واقعی ، خطرناک و وسیله ای برای تنبیه است نه وسیله ای برای درمان.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سینما نمی‌خواهد مهمترین روش درمان اسکیزوفرنیا را که دارودرمانی است به رسمیت بشناسد. وقتی یک هواپیما سقوط می‌کند افراد تلاش می‌کنند تا سقوط هواپیما را یک استثناء قلمداد کنند اما اگر قتلی توسط بیماری روانی انجام شود کسی سعی نمی‌کند آن را استثناء جلوه دهد. و سخن آخر اینکه به نظر می‌رسد سینما به اسکیزوفرنیا بدهکار است.

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

samaneh
Romania
با تشکر از اطلاع رسانی خوبتان
نجات از تله پشت گوش‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
ارتباط خود زنی و پردازش درد
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.