پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2 Feb 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۶:۰۳
کد مطلب: 25198
۰

هشدار وزارت بهداشت نسبت به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان اين افراد

هشدار وزارت بهداشت نسبت به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان اين افراد
دکتر شهرام رفیعی فر در گفت‌وگو با ایسنا، نقایص ژنتیکی، ابتلا به سرطان‌هایی نظیر مری، حنجره، ریه، دهان، مثانه و ...، بیماری‌های ریوی، مرگ زودرس، سقط جنین، تولد زودرس جنین و ... را از عوارض استعمال دخانیات و از جمله سیگار خواند و گفت: سیگار قابل پیشگیری‌ترین عامل مرگ و بیماری در دنیاست. استعمال دخانیات یک رفتار صد درصد ارادی است که جز مرگ و بیماری ارمغان دیگری ندارد.

وی به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد اشاره کرد و در توضیح آن گفت: دخانیات در مرگ ناگهانی نوزادن بسیار موثر است؛ به ویژه اگر مادر یا پدر نوزاد، سیگاری باشند. در این بیماری، والدین به یکباره متوجه مرگ نوزاد خود می‌شوند و این درحالیست که هیچ علتی برای آن پیدا نمی‌کنند.

رفیعی‌فر به مضرات دود سیگار و همچنین ماندگاری سموم ناشی از استعمال دخانیات بر روی سطوح، اشاره کرد و ادامه داد: حتی اگر والدین در داخل منزل سیگار نکشند، وقتی فرزندان‌شان را در آغوش می‌گیرند، باقیمانده نیکوتین که قابلیت ماندن در سطوح مختلف را دارد، وارد بدن نوازد شده و اثرات مخرب خود را بر جای می‌گذارد.

وی در این باره افزود: نتایج یک تحقیق نشان داد که نیکوتین در خون به ماده‌ای به نام کوتنین تبدیل می‌شود. کوتنین در «مو» و در «ادرار» نوزادن قابل جستجو و پیگیری است. بررسی‌ها نشان داد که اگر والدین در داخل منزل سیگار نکشند و در بیرون از منزل به استعمال دخانیات مبادرت کنند، در خون فرزند آنها نسبت به فرزندانی که والدین سیگاری ندارند، حدود 7 برابر کوتنین یافت شده است. بنابراین نباید اجازه داد فرزندان در معرض دخانیات قرار گیرند.

وی ضمن هشدار نسبت به عوارض مصرف دخانیات در زنان به نقش محوری آنها در خانواده و همچنین ترک دخانیات در مردان اشاره کرد و گفت: زنان باید این نهضت را شروع کنند. باید قلیان‌ها را بکشنند، سیگار را از شوهرانشان دور کنند و زندگی عاری از دخانیات را برای خود، همسایگان و جامعه به ارمغان آورند.

رفیعی‌فر درباره مضرات استعمال دخانیات و از جمله سیگار در زندگی آپارتمان‌نشینی گفت: استعمال دخانیات در آپارتمان‌ها تنها سلامت اعضای خانواده فرد سیگاری را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه این خطر متوجه تمام ساکنان آن آپارتمان است؛ چرا که جریان هوای درون ساختمان تمام ساکنان آن ساختمان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
اضطراب وجودی و روانشناسی وجود نگر
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن