شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ - 30 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ / ۱۷:۰۸
کد مطلب: 25363
۰

آفت‌کش‌ها خطر ابتلا به لوسمی حاد را در کودکان افزایش می‌دهند

به گزارش ایسنا ، دانشمندان اثرات بیش از 100 نوع آفت‌کش رایج در مزارع ایالت کالیفرنیا را روی بروز خطر ابتلا به لوسمی بررسی و میزان مواجهه کودکان را با این مواد به سه گروه خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی کردند.

این تحقیق نشان داد که میزان بروز خطر ابتلا به لوسمی در کودکانی که درجه مواجهه آنها با آفت‌کش‌ها متوسط بود، بیش از بقیه بود. این آفت‌کش‌ها، موادی هستند که در گروه‌های ارگانوفسفات‌ها، فنول‌های کلرینه شده و تریازین‌ها طبقه بندی می‌شوند.

همچنین موادی که به عنوان حشره‌کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز چنین اثری داشتند. به گفته محققان، کالیفرنیا یکی از معدود ایالت‌های آمریکاست که در آن ارائه گزارش استفاده از آفت‌کش‌ها مانند زمان و مکان استفاده از آنها و نوع و مقدار آنها الزامی است و کشاورزان باید در مواقع معینی گزارش کاملی از به کار بردن آفت‌کش‌ها در مزرعه‌شان به مقامات مسؤول ارائه کنند.

محققان برای انجام این پژوهش، سابقه مواجهه کودکان با آفت‌کش‌ها را از بدو تولد تا زمان تشخیص بیماری لوسمی به دست آوردند. این کودکان متعلق به خانواده‌هایی بودند که در محدوده 2.5 کیلومتری مزرعه‌های مورد مطالعه زندگی می‌کردند.
با انجام مصاحبه با خانواده‌ها، محققان توانستند دریابند کودکان در چه دوره‌هایی از زندگی خود تحت تاثیر این مواد قرار گرفته بودند. تعداد 213 کودک مبتلا به این بیماری و 286 کودک سالم در این مطالعه شرکت داشتند.
نتایج این تحقیق در مجله پژوهش‌های محیطی به چاپ رسیده ‌است. انتهای پیام
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "