سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۳ / ۱۱:۲۸
کد مطلب: 25746
۰

ايران داراي بيشترين تعداد مبتلا به كمبود فاكتور 13 انعقادی در دنيا

 

به گزارش مهر، دکتر مینو احمدی نژاد معاون خدمات آزمايشگاههاي مرجع و تشخيص طبي سازمان انتقال خون ایران، گفت:‌ خوشبختانه با توان علمي موجود در بخشهاي مختلف آزمايشگاههاي تخصصي سازمان انتقال خون خصوصاً آزمایشگاه مرجع انعقاد با وجود چالش هاي فراوان در مراحل انجام کار، راه اندازی روشهاي جديد اندازه گیری كمي فعاليت فاكتور 13 و میزان مهار کننده  آن براي اولين بار در ايران انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه استان سيستان و بلوچستان بالاترین میزان شیوع اين بيماري در کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: با همکاری متخصصان هماتولوژيست دانشگاه علوم پزشكي زاهدان در طرحی تحقيقاتي، وضعيت فاكتور 13 در 50 بيمار مبتلا به اختلال انعقادی در این استان بررسی شد.

احمدی نژاد با اشاره به این که شناخته شده ترين بيماري های خونريزي دهنده در دنيا، هموفيلي های A و B ناشي از كمبود فاكتورهاي 8 و 9 انعقادی هستند، افزود :‌ كمبود ساير فاكتورهاي پيش انعقادي از جمله فاكتورهاي 1،2،5،7،10،11 و 13 بسیار نادر بوده و این بیماری ها به عنوان بيماري هاي نادر خونريزي دهنده شناخته می شوند که عمدتاً زمینه ارثی داشته و برای انتقال آن باید مادر و پدر هر دو دارای ژن معیوب باشند. به همین دلیل اين بيماريها در جوامعي كه ازدواجهاي فاميلي رايج است، شيوع بالاتري دارند.

عضو هیئت علمی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به این نکته که كمبود فاكتور 13 يكي از نادرترين بیماری های انعقادی است و متأسفانه بالاترين تعداد شناخته شده آن در كل دنيا در ايران زندگي مي كنند، گفت: روشهاي متداول تشخيص اين بيماري در دنيا و ايران آزمایش کیفی غربالگری فاكتور 13 (روش حلاليت لخته در اوره) است كه در بهترين شرايط، کاهش سطح فاکتور 13 تا مقادیر کمتر از 5 درصد را نشان می دهد. همچنین در روش دیگری كه در بسياري از آزمايشگاههاي ايران انجام مي شود آزمایش به مقادیر پايين تر از 1 درصد  حساس است.

وی با تاکید بر اهميت وجود آزمایشهاي جدیدتر و اندازه گیری سطح این فاکتور به خاطر جمعيت بالاي اين بيماران در كشور، گفت:‌ با استفاده از روش های جدید، امکان ارزیابی سطح كمي فعالیت و آنتی ژن فاكتور 13 به شكل دقيق با روش های نوین امکان پذیر خواهد شد و این امر کمک موثری در تشخیص بیماری خواهد بود.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد:‌ در حال حاضر اقدامات لازم جهت تعریف تعرفه و تدابیر لازم برای ارائه خدمت به مراجعان این مرکز از سوی معاونت فنی وفنآوری های نوین سازمان انتقال خون در حال انجام است و بدیهی است حمایت سازمانهای بیمه گر در این زمینه نقش چشمگیری در دستیابی به این مهم ایفا خواهد کرد.

خونريزي در نقاط مختلف بدن، بهبود دیر هنگام زخمها خصوصاً در بدو تولد، بهبود دير هنگام زخم بند ناف و نهايتاً سقط هاي مكرر در خانمهاي باردار از علایم شایع نوع شدید این بیماری است که به دنبال کاهش سطح فاکتور 13 به کمتر از 15درصد میزان طبیعی بروز می کند.

يكي از مهمترين عوارض اين بيماري، خونريزي مغزي است كه در صورت عدم درمان و پيشگيري به موقع، مهمترین عامل مرگ و مير در اين بيماران خواهد شد.

کلید واژه های مطلب:
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.