سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ / ۲۰:۱۷
کد مطلب: 25924
۱

میانگین طول عمر مردان و زنان ایرانی!

 
 
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: با اقدامات هدفمند بهداشتی بر کنترل بیماری های غیرواگیر باید طول عمر افراد را در کشور به 80 سال رساند.

به گزارش ایرنا، ˈرضا ملک زادهˈ شامگاه چهارشنبه در نشست یک روزه بررسی و تایید طرح کوهورت (هم گروهی) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: هر چند در 45 سال گذشته 22 سال بر طول عمر افراد اضافه شده ولی این رقم کافی نیست.
 
وی میانگین طول عمر برای مردان ایرانی را 71.5 سال و زنان را 73 سال عنوان کرد.
 
ملک زاده دلیل این افزایش طول عمر را ارائه خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی و پیشگیری از بیماری های عفونی، کاهش مرگ کودکان بین یک تا پنج سال و همچنین کاهش مرگ مادران بیان کرد.
 
وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در تهران 35 درصد افراد مبتلا به سکته های قلبی زیر 50 سال و 10 درصد این افراد زیر 40 سال هستند که باید در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر فعالیت اساسی داشت.
 
معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بخواهد در کشور معتبر و نمونه باشد می تواند با حمایت وزارت بهداشت و به کارگیری سه درصد از بودجه های دانشگاه، مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر را تشکیل دهد.
 
وی گفت: با توجه به اینکه این کار در استان گلستان انجام شده می توان از تجربیات آن ها استفاده کرد ضمن اینکه تیمی از گلستان نیز به رفسنجان اعزام خواهیم کرد تا در این مرکز، مطالعات و تحقیقات بر روی بیماری های کبدی و گوارشی، بالینی و روانپزشکی صورت گیرد.
 
ملک زاده با اشاره به اینکه چنین تحقیقات در 50 دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام است گفت: این تحقیقات 50 سال طول می کشد و در کنار آن باید اعتماد مردم، روستاییان و شهرنشینان را جلب کرد تا به سلامتی خود اهمیت دهند.
 
وی با اشاره به اینکه بیماری سرطان معده در استان گلستان از سایر نقاط دنیا بیشتر بود افزود: با راه اندازی کلینیک درمان رایگان، جلب اعتماد مردم و رایزنی با ائمه جماعات و ائمه جمعه توانستیم اهداف این برنامه را دنبال کنیم و هم اکنون در مقایسه با کشورهای دیگر، تحقیقات خوب و رضایت بخش بوده است.
 
وی گفت: با توجه به اینکه 80 درصد از جمعیت کشور در روستاها به سر می برند مطالعات در زمینه های مختلف پزشکی در 342 روستا در حال انجام است.
 
فرماندار رفسنجان هم در این نشست گفت: 90 هزار هکتار باغ پسته در رفسنجان وجود دارد و هر سال 800 تن سمپاشی در این باغ ها انجام می شود.
 
ˈحمید ملانوریˈ تصریح کرد: از آنجا که زندگی بیشتر مردم در روستاها و در دل این باغ هااست بگونه ای انتشار سم و استنشاق این ماده در سبد کالای مردم قرار دارد.
 
وی افزود: آلایندگی معدن مس که بزرگترین معدن مس ایران و خاورمیانه می باشد نیز عوارضی را در پی داشته است.
 
وی بیان کرد: تحقیقات در زمینه آلایندگی ها و بیماری ها می تواند برای پیشگیری، کمک بزرگی به مردم شود و نیاز است که طرح ایجاد مرکز تحقیقات بیماری های غیر واگیر در رفسنجان به صورت ملی اجرا شود.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن