چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۳ / ۱۶:۵۱
کد مطلب: 26663
۰

دغدغه‌هاي دخترانه

دغدغه‌هاي دخترانه
 

دنيا بدون دختران، دنياي بي رحمي مي شد، دنيايي بدون رنگ مهر و اميد...
دختر اگر نبود، شکوه بوسه پيامبر بر دستان فاطمه(س) در عالم نقش نمي بست...
دختر اگر نبود، دنيا، سياه بود و خداوند، دختر را آفريد...

چند سالي است که همزمان با روز ولادت حضرت معصومه(س)، خواهر باوفاي امام رضا(ع) تقويم کشورمان روز «دختران» را هم نشان مي دهد. اين روز فرصتي است تا همه ما از والدين گرفته تا مسئولان و مديران جامعه عميق تر به مسائل دختران نگاه کنيم، دغدغه هايشان را بشنويم، نيازهايشان را بشناسيم، آسيب هايشان را بررسي کنيم و برنامه ريزي هاي موثرتري برايشان انجام دهيم. به همين بهانه به سراغ دختران جوان رفته ايم و از دغدغه هايشان پرسيده ايم.

دغدغه انتخاب رشته دانشگاهي

چهره اي شاد و بشاش دارد، کوله پشتي را روي دوشش انداخته است، با لبي پرخنده به سوالات من پاسخ مي دهد. فائزه، ۱۷ساله است، از دغدغه هايش که مي پرسم، با لحني مطمئن مي گويد: مهم ترين دغدغه ام اين است که در چه رشته دانشگاهي ادامه تحصيل دهم و در چه دانشگاهي درس بخوانم، اين موضوع از همه چيز برايم مهم تر است. مي گويم: در زمينه هاي ديگر هم دغدغه اي داري؟ کمي مکث مي کند و ادامه مي دهد: دوستانم برايم بسيار مهم هستند، آن ها را خيلي دوست دارم و خيلي نسبت به آن ها حساس هستم. دوست دارم کمکشان کنم و نگرانم مبادا لطمه اي بخورند. فائزه بلافاصله دغدغه بعدي اش را مطرح و تأکيد مي کند: خانواده ام. نمي دانم چرا اين قدر نگران آن ها هستم. نگران مادر، خواهر و برادر کوچکم. دوست دارم هميشه موفق باشند و از زندگي لذت ببرند و من وظيفه خودم مي دانم هر کاري از دستم بر مي آيد برايشان انجام بدهم و تلاش مي کنم اگر کمکي به آن ها نمي کنم، دست کم کاري نکنم که باعث ناراحتي شان بشود.

 

دغدغه پايان تحصيل و نگراني از چاق شدن

سارا، ۲۱ساله و چند ماهي است که شاغل شده است، صحبت از دغدغه هايش که مي شود، مي گويد: سال اول دانشگاهم را پشت سر گذاشته ام و دغدغه فکري ام اين است که زودتر درسم را تمام کنم.او در پاسخ به اين سوال که بعد از درس و دانشگاه چه مسائلي فکرت را مشغول مي کند، تصريح مي کند: مشکلاتي که داريم البته در کنار آن ها نگراني از چاق شدن و زيبايي چهره هم هست.

 

نگرانم که مبادا موقعيت ازدواجي برايم پيش نيايد

نرگس، دخترجوان ديگري است که با او صحبت مي کنم. ۳۱سال دارد و شاغل است. او درباره دغدغه هايش مي گويد: خب مسلم است که نگران آينده ام باشم، من ازدواج نکرده ام و واقعا اين برايم موضوع مهمي است، گاهي نگرانم اگر هيچ وقت موقعيت ازدواج برايم پيش نيايد، چه کار بايد بکنم، مخصوصا حالا که کمي برايم مشکلات کاري هم پيش آمده است و شايد کارم را از دست بدهم.

 

ازدواج آن قدرها هم که مي گويند مهم نيست

سميرا، ۲۸سال دارد، بسيار آرام به سوالم جواب مي دهد: اگر به نگراني اهميت بدهي، هميشه هست. دغدغه اصلي من اين است که بالاخره براي خودم کَسي بشوم. درسم را ادامه بدهم و به چيزهايي که مي خواهم، برسم. مي پرسم: ازدواج؟ آينده؟ سري تکان مي دهد و مي گويد: اي بابا! ازدواج آن قدرها که مي گويند، مهم نيست.

 

ازدواج نکرده ام، فکر مي کنم دارد دير مي شود

به سراغ نسيم مي روم که در حال کتاب خواندن است. ۲۵ساله است و مدرک تحصيلي اش کارشناسي است. پاسخ او به سوالاتم اين است که از وقتي درسم تمام شده است بيشتر به مادرم کمک مي کنم و کمي هم کار هنري براي خودم انجام مي دهم. دغدغه ام ازدواج است، فکر مي کنم دارد دير مي شود، مادرم هم نگران است ولي موقعيت اش برايم پيش نمي آيد. مي پرسم: خب اگر شرايط ازدواج پيش نيايد، چه؟ لبخند تلخي مي زند و مي گويد: خدا بزرگ است. اگر جور نشود، مي ترسم ولي از آن عبور مي کنم.

 

۳۴ساله ام و هنوز ازدواج نکرده ام

در اين بين صحبت هاي فاطمه توجهم را جلب مي کند که در برابر سوالاتم مي گويد: براي چه اين سوالات را مي پرسيد؟ مي گويم: روز دختران است و مي خواهم کمي با دغدغه دختران آشنا بشوم. مي خندد و مي گويد: برويد سراغ دختران جوان، من ديگر جوان نيستم و ادامه مي دهد که ۳۴سال دارد ولي ازدواج نکرده است. با يک پاسخ کلي راه ادامه سوالاتم را مي بندد.

 

نگراني هاي مالي تنها دغدغه من است

من فقط يک دغدغه دارم، آن هم اين که مشکل مالي نداشته باشم، همين! نگاهش مي کنم و مي خندم، او هم مي خندد و برايم دست تکان مي دهد و به سرعت دور مي شود.

دارم به دختران جامعه ام فکر مي کنم و پاسخ هاي پراکنده اي که از آن ها شنيده ام و دست به قلم مي برم.يادمان نرود، دختران، مادران نسل آينده هستند، بي توجهي به آن ها منشاء مسائل و مشکلات بسياري خواهد شد. به نظر مي رسد امروز بيش از هر زمان ديگري دختران جوان ما به خودباوري و عزتمندي نياز دارند. اميد که بيش از گذشته اين فرصت براي آن ها فراهم شود.

 

 
مرجع : روزنامه خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .