يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - 3 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ / ۲۰:۵۶
کد مطلب: 26842
۰

جزئیات 6 تغییر عمده در آیین نامه معافیت پزشکی

به گزارش سایت الف، ابلاغ آیین نامه جدید معافیت پزشکی مشمولان سربازی تغییراتی را در قانون معافیت پزشکی باعث شده که شرح جزئیات آن را از جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جویا شدیم. در این گفت‌وگو سردار کمالی تفاوت آیین نامه ابلاغی جدید را تشریح کرد.


امکان درخواست معافیت پزشکی در حین تحصیل

سردار موسی کمالی با اشاره به ابلاغ آیین نامه جدید معافیت پزشکی مشمولان سربازی با تاکید بر اینکه در آیین نامه جدید، بخشی از نواقص موجود در آیین نامه گذشته برطرف شده است اظهار داشت: در آیین نامه جدید معافیت پزشکی تصریح شده که فرد در حین تحصیل نیز می‌تواند در خصوص بیماری و نقص عضوهایی که منجر به معافیت پزشکی وی می‌شود به شرط آنکه طول مدت تحصیل در آن بیماری و یا نقص عضو تاثیر گذار نباشد اقدام کند و این در حالی است که پیش از این چنین امکانی برای متقاضیان استفاده از معافیت پزشکی وجود نداشت.

تعرق شدید کف دست و پا، دیگر به معافیت از خدمت منجر نمی‌شود

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه با اشاره به تغییرات آیین نامه جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، گفت:‌ در آیین نامه قبلی برخی بیماری‌ها همچون عرق کردن شدید کف دست و پا به معاف شدن دائمی فرد منجر می‌شد که در آیین نامه جدید، معافیت برای این موارد به معافیت از رزم تقلیل یافته است.

معافیت از رزم برای چاقی و لاغری مفرط

وی در ادامه افزود: همچنین در آیین نامه جدید، معافیت چاقی و لاغری بیش از اندازه نیز از لیست بیماری‌های منجر به معافیت، حذف شده است.

حذف معافیت برای دارندگان 14 دندان و کمتر

کمالی با بیان اینکه در آیین نامه پیشین، افرادی که تعداد دندان‌هایشان کمتر از 14 عدد بود، از خدمت معاف می‌شدند، گفت:‌ در آیین نامه جدید این قانون برداشته شده است.

تاثیر مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه در آیین نامه جدید، مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیر گذار است، خاطرنشان کرد: بنا بر آیین نامه جدید معافیت پزشکی، تقاضای معافیت پزشکی با توجه به میزان تحصیلات آنها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

مشمولانی که سن پدر و جدشان از 70 سال بیشتر است از مراجعه به کمیسیون بدوی مستثنی شدند/ این تصمیم هیچ تاثیری در تعداد معافیت کفالت های صادر شده نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به خبر افزایش سن معافیت کفالت به 70 سال، گفت:‌ بر اساس بند 1 ماده 44 قانون، یگانه فرزند ذکورِ پدری که نیازمند مراقبت است از خدمت معاف می‌شود؛ همچنین طبق بند 6 این قانون نیز، این معافیت برای جد نیازمند مراقبت نیز امکان پذیر است. این در حالی است که طبق قانون، کسانی که تقاضای این معافیت را دارند، باید تقاضایشان را در کمیسیون بدوی متشکل از نماینده نیروی انتظامی، سپاه، قوه قضائیه، شورای اسلامی شهر و فرمانداری عنوان کنند و در صورت تایید این کمیسیون، مبنی بر نیازمند مراقبت بودن پدر یا جد خود، از تسهیلات معافیت کفالت استفاده کنند.

مشمولانی که سن پدر و جدشان از 70 سال بیشتر است از مراجعه به کمیسیون بدوی مستثنی شدند/ این تصمیم هیچ تاثیری در تعداد معافیت کفالت های صادر شده نخواهد داشت.

کمالی ادامه داد: ستاد کل نیروهای مسلح، با توجه به این موضوع، ضوابط بیماران نیازمند مراقبت را نیز ابلاغ کرد و انواع بیمارهای مبتلا به بیماری های قلبی، عروقی، سرطان و ... را که نیازمند مراقبت هستند اعلام نمود، اما برای کاستن از تعداد مراجعان به این کمیسیون بدوی، تصمیم گرفت تا آن دسته از مشمولانی که پدرشان سنی معادل 70 سال و بالاتر دارند را از مراجعه به این کمیسیون مستثنی کند.

جانشین منابع انسانی نیروهای مسلح در پایان با تاکید بر اینکه این تصمیم هیچ تاثیری در تعداد معافیت کفالت های صادر شده نخواهد داشت, خاطرنشان کرد: همچنین سایر متقاضیان دریافت معافیت کفالت، می‌توانند برای تشخیص نیازمندی پدر و جدشان به کمکِ ‌آنها، به کمیسیون بدوی مراجعه کنند و در خواست خود را به این کمیسیون ارائه دهند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد