يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ / ۱۶:۲۷
کد مطلب: 26985
۰

مدیریت فعال وسوسه، راهکاری موثر برای درمان معتادان

به گزارش ایسنا، دکتر علی فرهودیان در مقاله خود با عنوان «مدیریت و برخورد با وسوسه» که در سی و چهارمین سمپوزیوم «اعتیاد و آسیب های روانی» ارائه شد، افزود: فقط وسوسه، عامل مصرف مواد نیست، بلکه تلاش برای رفع آن، سبب مصرف می شود.

وی توضیح داد: چیزی که عامل لغزش است، فقط وسوسه نیست، در واقع، به جای مدیریت آن، تلاش برای نداشتن آن و تصمیم گرفتن برای نداشتن وسوسه است که عامل مصرف مواد می شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با اشاره به تلاش اغلب مصرف کنندگان برای درمان اعتیادشان و مبارزه با وسوسه خود، نظریه Gordon Marllat را محور سخنانش قرار داد .

وی گفت: مارلات، یک تغییر در زنجیره شناختی ایجاد کرد و مراحل آن را اینگونه بیان کرد، متوجه شد که اجتناب فعال از تجربه ناخوشایند است و وسوسه به عنوان یک فرآیند نرمال، وجود دارد. مدیریت غیرفعال تجربه ناخوشایند و قصد مواجهه فعال با تجربه ناخوشایند داشته باشیم. وی به نقل از مارلات، درباره نحوه مقابله با وسوسه، گفت: باید بدانیم که وسوسه، موج است و باید برای مدتی با روشهای مختلف به تعویق بیافتد تا مانند موج، رد شود. جاهایی بپذیریم که وجود دارد و به بیمار فرصت دهیم تا با تقویت ذهن، آن را مدیریت کند.

فرهودیان در ادامه با نمایش کلیپی از گفت وگو و جلسه مشاوره خود با یکی از بیماران اعتیاد، سه جزء این روش که یکی از روش‌ها برای درمان اعتیاد است به ترتیب قصد کردن برای تعقیب ارزش، نتیجه قصد کردن و برنامه ریزی برای قصد مجدد را بیان کرد. همایش علمی «اعتیاد و آسیب های روانی» با عنوان «وسوسه» به همت مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سالن شهید احمدی روشن این دانشگاه برگزار شد.

این سمپوزیوم، سی و چهارمین همایش از مجموعه همایش های علمی یک روزه «اعتیاد و آسیب های روانی» بود که با حضور جمع کثیری از روانشناسان، روانپزشکان، پزشکان، مشاوران، مددکاران و مسوولان مراکز درمان و بازتوانی معتادان برگزار شد.
هدف از برگزاری این همایش ها که در آخرین پنج شنبه هرماه پیرامون موضوعی خاص در حوزه اعتیاد، برگزار می شود، ارتقای سطح علمی متخصصان و دست اندرکاران برنامه اعتیاد و کاهش تقاضا می باشد که با اختصاص امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان آن همراه است. همایش بعدی اعتیاد و آسیب های روانی براساس برنامه پیش بینی شده، 24 مهرماه (آخرین پنجشنبه ماه مهر) برگزار می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند