چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ / ۲۰:۱۳
کد مطلب: 27087
۰

100 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: تخمین زده می شود بطور غیر رسمی یکصد هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز باشند که اعتیاد به مواد مخدر بویژه مواد صنعتی و روانگردان مهمترین عامل ابتلای آنان به این بیماری است.

به گزارش ایرنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر، «مینو محرز» افزود: آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد حدود 30 هزار بیمار مبتلا به ایدز شناسایی شده اند.
وی با هشدار به اینکه اعتیاد به مصرف مواد مخدر بویژه تزریقی باعث افزایش 10 برابری تماس جنسی در میان معتادان شده است، ادامه داد: این موضوع منجر به بروز بیماری ایدز می شود که بسیاری از معتادان از ابتلا به این بیماری بی خبرند.

این استاد دانشگاه گفت: مصرف مواد مخدر و روانگردان منجر به افزایش انرژی نمی شود بلکه برای بدن کشنده است و رفتارهای پرخطر جنسی و نامطمئن را به همراه دارد، ضروریست مسوولان و دست اندرکاران اجرایی کشور به این هشدارها توجه ویژه داشته باشند، جوانان در معرض خطر آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد هستند.

محرز با بیان اینکه آموزش مهارت های زندگی بویژه «نه گفتن» باید از دوران مدرسه آغاز شود، تصریح کرد: بسیاری از جوانانی که در کشور به مصرف مواد مخدر روی آورده اند، از دوران مدرسه آموزش مهارت های زندگی را نداشتند، باید به کودکان، در مقابل شبکه های مافیایی مواد مخدر که هوشمندانه عمل می کنند، نه گفتن را یاد دهیم تا آنان در نوجوانی و جوانی آگاهانه عمل کنند تا معتاد نشوند.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: رسانه ها نقش مهمی در این آگاهی دارند و باید وزارت آموزش و پرورش را همراهی کنند. محرز، روند افزایش اعتیاد به مواد مخدر را در کشور سریع و بحرانی دانست و تاکید کرد: وظیفه ما و همه دستگاه ها این است که همکاری جدی را در رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با ستاد داشته باشند، زیرا اعتیاد، بی بند و باری و افزایش بیماری های عفونی و هپاتیت را بدنبال دارد.

به گفته وی، این بیماری ها درمان خاصی ندارد و ضروریست برنامه های کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد قوی تر شود، باید همه نگاه ها و برنامه ها را معطوف این کار کنیم.

محرز، تشکیل کمیته یا اتاق فکر ویژه در تمام سازمان ها برای اجتماعی کردن رویکرد مبارزه با مواد مخدر را مهم دانست و افزود: باید نهادهایی در زمینه مسایل اجتماعی فعالیت می کنند، بخشی از بودجه خود را صرف مداخله در پدیده مبارزه با مواد مخدر کنند. این استاد دانشگاه تصریح کرد: نهادها باید با تشکیل اتاق فکرهای ویژه در چارچوب ماموریت ها و مقدورات خود، راهکارهای مبارزه با مواد مخدر را شناسایی کرده و به سهم خود برای تحقق آنها گام بردارند.
محرز گفت: هدف مهم و اصلی در این راه باید حمایت از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در جهت مقابله با اعتیاد به مواد مخدر باشد و اگر عزم ملی در بحث پیشگیری، درمان و مبارزه وجود داشته باشد، بطور قطع شاهد کاهش آسیب اجتماعی های خواهیم بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين