دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - 8 Mar 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ / ۰۴:۳۰
کد مطلب: 27126
۰

نقش گروه ​خونی​ در فراموشی

نقش گروه ​خونی​ در فراموشی
 

یکی از این یافته های کاملا علمی نتایج پژوهشی است که نشان می دهد گروه خونی در سلامت مغز و کیفیت حافظه در دوران سالمندی موثر است. به گزارش مجله پریونشن، براساس نتایج پژوهش جدیدی که بتازگی در نشریه نورولوژی منتشر شده، افرادی که گروه خونی​شان AB است در دوران سالمندی بیش از افراد دارای سایر گروه های خونی در معرض خطر ابتلا به انواعی از اختلالات حافظه قرار خواهند داشت. البته منظور از اختلالات حافظه در این پژوهش بیماری های زوال مغز نیست؛ بلکه آن دسته از بیماری هایی است که مقدم بر زوال عقل دسته بندی می شوند.

گروهی از محققان آمریکایی برای یافتن تاثیر گروه خونی افراد بر جنبه های گوناگون سلامت آنها، داده های مربوط به وضع پزشکی متعلق به حدود 30 هزارنفر را که طی چند​سال جمع آوری شده بود به دقت بررسی کردند. آنچه این محققان در پایان کار در ارتباط با تاثیر گروه خون بر کیفیت و توانایی های شناختی افراد در دوران سالمندی یافته اند از این قرار است که در میان افراد فوق، افراد دارای گروه خونی AB در مقایسه با افراد دارای همه گروه های خونی دیگر 82 درصد بیشتر در معرض انواع اختلالات شناختی قرار داشتند که نشانه ای از بیماری های مغزی خطرناک تری، مانند زوال عقل هستند.

از توضیحات دکتر ماری کوشمن، همولوژیست (هم ساخت شناس) از دانشگاه ورمونت و سرپرست این گروه تحقیقاتی، چنین برمی آید که اعضای این گروه هنوز بدرستی نمی دانند نقش گروه خونی در بروز بیماری های حافظه واقعا تا چه اندازه است؛ زیرا هنوز بدرستی معلوم نیست چه سازوکاری در پس چنین ارتباطی نقش بازی می کند. در واقع به گفته آنها شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گروه های خونی متفاوت به واریاسیون های ژنتیکی خاصی ارتباط دارند.

در این میان شاید واریاسیونی که با پروتئین های انعقاد خون مرتبط است نقش مهم تری داشته باشد. به عبارت دیگر، این پروتئین های خون ممکن است بر خطر بروز برخی بیماری های عروقی مانند مشکلات جریان خون تاثیر بگذارند و میزان این خطر را در افراد مختلف دستخوش تغییر کنند. حال، از آنجا که مغز شما به مقدار بسیار زیادی خون​ و اکسیژنی که این خون حمل می کند، نیاز دارد تا درست کار کند، این پروتئین های انعقادی نقشی کلیدی در توضیح یافته های این گروه تحقیقاتی بازی خواهند کرد.

ممکن است بپرسید خوب حالا تکلیف افراد دارای گروه خونی AB چیست؟ با این همه احتمالا و شاید و اما و اگر این افراد بالاخره باید نگران دوران سالمندیشان باشند یا نه؟ اتفاقا این همه تردید و اما و اگر نکته مثبت داستان است، نه جنبه نگران کننده آن. اعضای گروه پژوهشی خیلی واضح به سوال فوق پاسخ منفی می دهند. از نظر آنها هنوز نباید بر اساس این یافته ها نگران آینده باشیم. آنها تاکید می کنند درست است که 82 درصد عدد بسیار بزرگ و نگران کننده ای است، اما یافته های این پژوهش نشان نمی دهد که این عدد دقیقا سهمی است که بتوان به گروه خونی AB نسبت داد. در واقع به گمان آنها احتمال بروز چنین بیماری هایی تحت تاثیر گروه خون خاصی بسیار پایین تر از این میزان است؛ مگر این که در آینده پژوهش های دیگری بتوانند اطلاع دقیق تری در اختیار ما بگذارند.

به همین دلیل دکتر کوشمن می گوید آنچه به عموم مردم مربوط می شود آن است که به جای نگرانی از چنین عواملی، بیشتر نگران سبک زندگی و سلامت عمومی خود باشند. زیاد ورزش کنند و جنب و جوش و تحرک روزانه خود را افزایش دهند از استعمال دخانیات جدا خودداری کنند و تا می توانند با دیگران معاشرت کنند. او همچنین توصیه می کند : همه افراد، بویژه وقتی پا به سن می گذارند، مراقب فشار خونشان باشند و همیشه مغزشان را فعال نگه دارند و تا می توانند مطالعه کنند، بازی های فکری انجام دهند و بکوشند فعالیت ها یا مهارت های جدیدی یاد بگیرند. اینها بهترین تدابیر دفاعی در برابر مشکلاتی است که در دوران سالمندی ممکن است برای حافظه پیش بیاید.

 

مرجع : سايت خبری جام جم آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ راه مواجهه با افراد خودشیفته!
روانشناسان قطع ارتباط دانش‌آموزان تجربه‌ای مثل سوگواری است
چگونه علم روز شیزوفرنی را پیش بینی می کند؟
هشدار یونیسف:  نگرانی از افزایش موارد کودک همسری در جهان کرونایی
رفتار درمانی شناختی در سالمندان (CBT) – بخش دوم
راهکارهای جلوگیری از افسردگی در تعطیلات
امان از خاطرات و حافظه!
اثرات منفی کنکور سراسری بر سلامت روان دانش آموزان و تکنیک های مقابله با آن
هنگام عصبانيت، مراقب كلام خود باشيم!
دلیل نرسیدن به اهداف خود را بدانید
شایع‌ترین گلایه زنان از شوهرشان
«استرس دست دوم» چیست و چگونه از آن در امان باشیم؟
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود