سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ / ۱۹:۰۹
کد مطلب: 27185
۰

کاهش سن بلوغ از پیامدهای شیوع چاقی در کودکان کشور

به گزارش ایسنا، دکتر علی ربانی در آستانه برگزاری بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان که از 24 تا 28 مهرماه در مرکز طبی کودکان برگزار می‌شود، افزود: تغییر فرهنگ غذایی از غذاهای سنتی به سمت غذاهای آماده بویژه فست فودها و بی‌تحرکی از عمده دلایل چاقی میان کودکان است که این امر سلامت آنها را مورد تهدید قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه چاقی به دو دسته چاقی خفیف و شدید تقسیم می‌شود، تصریح کرد: چاقی خیلی شدید سبب بلوغ دیررس و چاقی خفیف باعث پایین آمدن سن بلوغ می‌شود که هر دو پیامدهای منفی زیادی را در کودکان به دنبال دارد.

به گفته دکتر ربانی، اکنون در شهرهای بزرگ بویژه در تهران با معضل چاقی خفیف و بلوغ زودرس مواجه هستیم که در صورت بی‌توجهی به این پدیده و ادامه سبک فعلی زندگی با چاقی شدید کودکان روبرو خواهیم شد. وی افزود: طی یک پژوهش انجام شده در کشور، دختران در سنین بلوغ 14 درصد چاق‌تر می‌شوند، این درحالیست که بر اساس استانداردهای پزشکی در دوران بلوغ فرد نباید دچار افزایش وزن شود.

ربانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، روز اول بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان به چاقی در کودکان اختصاص یافته که در آن علاوه بر متخصصان داخل کشور، میهمانانی از کشورهای امریکا، کانادا، آلمان، سوئیس، فرانسه، هلند، اسپانیا، آفریقای جنوبی و قطر نیز حضور دارند. وی گفت: همچنین با توجه به شیوع بیماری‌های متابولیک در کشور به دلیل ازدواج‌های خویشاوندی از قبیل فنیل کتونوری و بیماری‌های ذخیره‌ای، یکی از محورهای همایش امسال به این موضوع اختصاص یافته است که در آن روش‌های درمانی این بیماری به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

رییس بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان با ابراز خرسندی از افزوده شدن واکسن هموفیلوس به طرح کشوری واکسیناسیون یادآور شد: از آنجا که این طرح از سوی وزارت بهداشت با هدف پوشش کامل‌تر واکسیناسیون کشوری و کاهش بیماری‌ها صورت گرفته در این همایش، طرح جامع واکسیناسیون کشوری نیز به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

گفتنی است، بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان و دوازدهمین همایش ملی پرستاری کودکان، طی روزهای 24 تا 28 مهرماه امسال در مرکز طبی کودکان برگزار می‌شود که در آن دستاوردهای جدیدی در زمینه‌های اطفال، غدد، ایمونولوژی، گوارش و قلب ارایه خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!