دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ / ۱۹:۰۹
کد مطلب: 27185
۰

کاهش سن بلوغ از پیامدهای شیوع چاقی در کودکان کشور

به گزارش ایسنا، دکتر علی ربانی در آستانه برگزاری بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان که از 24 تا 28 مهرماه در مرکز طبی کودکان برگزار می‌شود، افزود: تغییر فرهنگ غذایی از غذاهای سنتی به سمت غذاهای آماده بویژه فست فودها و بی‌تحرکی از عمده دلایل چاقی میان کودکان است که این امر سلامت آنها را مورد تهدید قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه چاقی به دو دسته چاقی خفیف و شدید تقسیم می‌شود، تصریح کرد: چاقی خیلی شدید سبب بلوغ دیررس و چاقی خفیف باعث پایین آمدن سن بلوغ می‌شود که هر دو پیامدهای منفی زیادی را در کودکان به دنبال دارد.

به گفته دکتر ربانی، اکنون در شهرهای بزرگ بویژه در تهران با معضل چاقی خفیف و بلوغ زودرس مواجه هستیم که در صورت بی‌توجهی به این پدیده و ادامه سبک فعلی زندگی با چاقی شدید کودکان روبرو خواهیم شد. وی افزود: طی یک پژوهش انجام شده در کشور، دختران در سنین بلوغ 14 درصد چاق‌تر می‌شوند، این درحالیست که بر اساس استانداردهای پزشکی در دوران بلوغ فرد نباید دچار افزایش وزن شود.

ربانی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، روز اول بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان به چاقی در کودکان اختصاص یافته که در آن علاوه بر متخصصان داخل کشور، میهمانانی از کشورهای امریکا، کانادا، آلمان، سوئیس، فرانسه، هلند، اسپانیا، آفریقای جنوبی و قطر نیز حضور دارند. وی گفت: همچنین با توجه به شیوع بیماری‌های متابولیک در کشور به دلیل ازدواج‌های خویشاوندی از قبیل فنیل کتونوری و بیماری‌های ذخیره‌ای، یکی از محورهای همایش امسال به این موضوع اختصاص یافته است که در آن روش‌های درمانی این بیماری به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

رییس بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان با ابراز خرسندی از افزوده شدن واکسن هموفیلوس به طرح کشوری واکسیناسیون یادآور شد: از آنجا که این طرح از سوی وزارت بهداشت با هدف پوشش کامل‌تر واکسیناسیون کشوری و کاهش بیماری‌ها صورت گرفته در این همایش، طرح جامع واکسیناسیون کشوری نیز به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

گفتنی است، بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان و دوازدهمین همایش ملی پرستاری کودکان، طی روزهای 24 تا 28 مهرماه امسال در مرکز طبی کودکان برگزار می‌شود که در آن دستاوردهای جدیدی در زمینه‌های اطفال، غدد، ایمونولوژی، گوارش و قلب ارایه خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.