سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - 26 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ / ۰۷:۴۷
کد مطلب: 27441
۱

تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی

این‌طور نیست که تمام افرادی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، ارتباط خود را با دنیای بیرون از دست داده باشند؛ چراکه برخی از آن‌ها می‌توانند از محیط اطراف خود آگاهی کسب کنند. البته تشخیص این آگاهی برای پزشکان یا خانواده بیمار کار سختی است، چراکه این نوع بیماران نمی‌توانند حرف بزنند یا به محرک‌ها پاسخ فیزیکی بدهند.

اما به گزارش نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه کمبریج توانسته‌اند روشی جدید برای تعیین سطح هوشیاری این نوع بیماران ابداع کنند. این پژوهشگران با اندازه‌گیری فعالیت مغزی 32 بیمار با استفاده از دستگاه الکتروانسفالوگراف (EEG) و تحلیل شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز توانسته‌اند ردپای عصبی هوشیاری را کشف کنند. نتایج این تحلیل را می‌توانید به‌صورت گرافیکی در تصویر زیر ملاحظه کنید. (برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

این پژوهشگران متوجه شده‌اند که در برخی از بیمارانی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز شبیه به افراد سالم است. این دسته از بیماران در آزمایش‌های تخصصی‌تر هم نشانه‌هایی از آگاهی بروز دادند. در یکی از این آزمایش‌های تخصصی، بیماران را درون دستگاه ام.آر.آی قرار دادند و درحالی‌که از مغز آن‌ها عکس‌برداری می‌کردند، به آن‌ها گفته‌شد که «تصور کن داری تنیس بازی می‌کنی» و مغز آنها نیز پاسخ داد.

به نظر می‌رسد اندازه‌گیری و تحلیل شبکه سیگنال‌های مغزی با استفاده از ای.ای.جی می‌تواند پایه‌گذار روشی آسان و نسبتاً ارزان‌قیمت برای تعیین سطح هوشیاری باشد.

 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!