پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ - 23 Sep 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۳۱
کد مطلب: 27565
۰

ایران در زمره فقیرترین کشورها در توسعه روانشناسی

ایران در زمره فقیرترین کشورها در توسعه روانشناسی
رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران گفت: در ایران به علم روانشناسی توجه کافی نشده است و جزو فقیرترین کشورها در توسعه این علم بشمار می‌رویم.

به گزارش ایسنا، مجید صفارنیا در نشست خبری روانشناسی اجتماعی در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی ضمن اشاره به اهمیت روانشناسی اجتماعی و نقش آن در پیشرفت کشور اظهار کرد: رشد روانشناسی در کشور بسیار پایین بوده و در بین 280 نماینده مجلس فقط یک نفر روانشناس است؛ همچنین متاسفانه شاهد فقدان روانشناس در وزارت آموزش و پرورش نیزهستیم.

وی با اشاره به پیشرفت علم روانشناسی در کشورهای دیگر تصریح کرد: همزمان با ساخت نرم‌افزارهای وایبر، لاین و پیشرفت فناوری، در کشورهای غربی، شاخه جدیدی از روانشناسی تحت عنوان «روانشناسی مجازی» مطرح شده است.

صفارنیا افزود: به دنبال بحران‌های نفتی عراق نیز شاخه دیگری از روانشناسی با نام «روانشناسی
محیط» در غرب ایجاد شد.

رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران با اشاره به اهمیت زیاد علم روانشناسی اجتماعی خاطرنشان کرد: عدم وجود این رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری معضل بزرگی در سیستم آموزشی به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه «پویایی و زنده بودن از ویژگی‌های اصلی تمام علوم است» ادامه داد: در زنده بودن روانشناسی هیچ شکی نیست اما در کشور ما این علم از تحرک و پویایی لازم برخوردار نیست.

رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران در خصوص ارزیابی و مطالعات انجام شده در سال 2010 خاطرنشان کرد: از 10 هزار کتاب انتشار یافته در یک دهه، پرعنوان‌ترین کتاب‌ها، کتب روانشناسی اجتماعی بوده‌اند.

صفارنیا اضافه کرد: در ایران از بین 1339 کتاب، 75 تا 80 عنوان کتاب در حوزه روانشناسی بوده است؛ همچنین 10 درصد پایان نامه‌ها و 9.2 درصد از مقالات علمی در راستای علم روانشناسی تدوین شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در مورد مسائل جنسی چگونه با فرزند خود صحبت کنیم؟ نکته‌ها و پیشنهادهایی برای والدین
۱۵ روش تقویت روحیه و انرژی مثبت در زندگی
زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "