يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 Apr 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۰۶
کد مطلب: 27571
۲

تجلیل از 50 سال تلاش علمی دکتر دولتی استاد برجسته درماتولوژی

تجلیل از 50 سال تلاش علمی دکتر دولتی استاد برجسته درماتولوژی
سه وزیر سابق بهداشت شب گذشته در مراسم تولد یحیی دولتی از ۵۰ سال خدمات پزشکی وی در عرصه مقابله با جذام و بیماری‌های پوستی تقدیر کردند.

 

مراسم نکوداشت 50 سال تلاش آموزشی، پژوهشی و اجتماعی دکتر یحیی دولتی استاد برجسته علوم پزشکی تهران، با حضور شخصیت های علمی و مسئولان وزارت بهداشت ، شب گذشته در هتل المپیک تهران برگزار شد

دکتر پرویز طوسی رئیس ستاد نکوداشت دکتر یحیی دولتی با بیان اینکه کار اصلی این برنامه بر دوش دکتر نصیری کاشانی و دکتر فیروز و سایر همکاران مرکز تحقیقات پوست و جذام بوده گفت: اساتیدی مانند دکتر محمد علی ملکی، دکتر ناصر شرقی، دکتر محققی، دکتر حسن محقق یزدی و... که دوره های مربوطه را در فرانسه و ایران طی کرده بودند این رشته را در بیمارستان رازی تهران بنیان نهاده اند.

وی با اشاره به اینکه در مرحله بعد نسل بعدی اساتید به تدریج در سایر استانهای کشور بخش های پوست را تاسیس نمودند افزود : دکتر یحیی دولتی که دوره تخصصی را در آمریکا گذرانده بود به ایران آمده و به آموزش در این عرصه پرداخت.

طوسی ادامه داد: جلسه امروز به مناسبت تولد هشتادمین سالگرد و 50 سال تلاش آموزشی، پژوهشی و اجتماعی استاد دکتر یحیی دولتی شکل گرفته که این استاد گرانقدر در رشته درماتولوژی خدمات شایسته ای انجام داده اند که پایه گذاری مرکز تحقیقات پوست و جذام از جمله این خدمات است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یازده بخش پوست در سراسر کشور به تربیت متخصصن پوست می پردازند تصریح کرد : در حدود 800 متخصص پوست مشغول خدمت رسانی به مردم

کشورمان هستند.

دکتر ایرج فاضل رئیس مجمع انجمن های علمی علوم پزشکی در مراسم نکوداشت دکتر یحیی دولتی با بیان اینکه باید به انجمن درماتولوژی برای برگزاری این مراسم و تجلیل از شخصی که همه عمر خود را در راه خدمت علمی به کشور صرف نموده است تبریک بگویم، افزود: در گذشته بزرگداشت ها مربوط به افرادی بود که بین ما نبوده و حضور نداشتند.

وی با اشاره به ا ینکه خوشبختانه در حال حاضر برگزاری نکوداشت برای افراد حاضر فرهنگ سازی شده و شاهد برگزاری نکوداشت برای پیشکسوتان هستیم گفت : دکتر دولتی از جمله اساتید شناخته شده این عرصه است.

رئیس مجمع انجمن های علمی علوم پزشکی در ادامه دکتر یحیی دولتی را انسانی بی همتا دانست و تصریح کرد : این طبیب دانشمند و مسلط به عرصه فعالیت خود ، معلمی کم نظیر ، پژوهشگر و انسانی استثنایی و همیشه آماده کمک به دیگران است .

وی، دکتر یحیی دولتی را افتخار جامعه پزشکی دانست و یادآور شد: امیدواریم سالهای سال از دست پروردگان دکتر دولتی در کشور بهره مند شویم .

فاضل در پایان خاطرنشان کرد : همسر گرامی دکتر دولتی که فردی هنرمند است نیز همیشه همراه ایشان بوده که برای این بزرگواران آرزوی سلامت و سعادت می کنیم.

دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران نیز در مراسم نکوداشت دکتر یحیی دولتی با بیان اینکه دکتر دولتی یک انسان واقعی است گفت : وی از سالها قبل از انقلاب عضو انجمن اسلامی بوده و از همان دوران آثار تعهد آموزه های دینی در ایشان دیده می شد .

وی با اشاره به اینکه اعتقاد مذهبی دکتر دولتی باعث

شده بود تا ایشان علاوه بر علم پزشکی ، پیگیر علم ادیان نیز باشند اظهار کرد : این محقق و پژوهشگر ، استاد ارزشمند و دانشمند این عرصه بوده و شاگردان بسیاری را در این عرصه تربیت نموده اند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران ادامه داد : دکتر دولتی مقالات بسیاری در مجلات ارزشمند دنیا ارائه نموده و از نظر علمی قدمهای موثری برای کشورمان برداشته اند .

وی با بیان اینکه خوشرو بودن دکتر دولتی حتی در مواردی که خسته هستند از دیگر خصوصیات برجسته این استاد است تصریح کرد : برخوداری از انرژی بسیار با وجود سن بالا نسان از توکل وی دارد که انسان را نسبت به هر آینده ای امیدوار می کند .

مرندی در پایان با اشاره به اینکه دکتر یحیی دولتی استادی متواضع و بسیار دلسوز است خاطرنشان کرد :  این استاد برجسته از اساتید پیشکسوت خود غفلت نکرده و در این عرصه نیز تلاشهایی را داشته اند.

دکتر بیژن دولتی متخصص پوست در مراسم نکوداشت دکتر یحیی دولتی با بیان اینکه احساسات را نمیتوان با زبان بیان کرد گفت : احساسات من نسبت به پدرم و خانواده ام گفتنی نیست .

وی با اشاره به اینکه هر ساله در آکادمی پوست شرکت میکنیم که دراین آکادمی حدود 80 پدر و فرزند حضور دارند افزود : حضور من در کنار پدرم در آکادمی از جمله افتخارات من است .

فرزند دکتر دولتی، با انرژی بودن استاد دولتی را از جمله خصوصیات بارز ایشان عنوان و اظهار کرد : در بسیاری از موارد انرژی ایشان بیشتر از جوانان بوده و حتی در مواردی من را شرمنده می کند.

وی یادآور شد: روحیعه نظم دکتر دولتی از دیگر خصوصیات مهم 

است که این ویژگی خاص در من و اعضای دیگر خانواده نیز وجود دارد که نشات از رفتار دکتر بوده و در موفقیت من و خواهر و برادرانم نقش بسیاری داشته است .

دولتی در پایان خاطرنشان کرد: من به دکتر یحیی دولتی نه به عنوان یک پدر، بلکه به عنوان یک شخصیت موفق افتخار می کنم.

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه در دوره ای مسئولیت وزارت بهداشت برعهده من بود دکتر دولتی درخواست تاسیس مرکز تحقیقات پوست و جذام را داشت گفت : برای من جالب بود که فردی بعد از فعالیت 30 ساله در ارتش به دنبال شروع کاری جدید است .

وی با اشاره به اینکه معمولا همیشه شاهد هستیم که فردی قبل از رسیدن به دوره بازنشستگی ، درخواست بازنشستگی دارد  افزود : دکتر دولتی نه تنها به دنبال بازنشستگی نبود بلکه در مسیر شروع کار جدیدی بود .

معاون وزیر بهداشت ادامه داد :  تربیت نیروی انسانی متبحر که راه دکتر دولتی را ادامه می دهند از دیگر کارهای این استاد برجسته درماتولوژی است که امیدواریم نام کشورمان را در سطح جهان بشناسانند .

وی با بیان اینکه انرژی دکتر دولتی از عشق نشات میگیرد که موجب افتخار و سربلندی جامعه پزشکی است خاطرنشان کرد : باید از دکتر دولتی بیاموزیم که چگونه یک انسان میتواند موجب پیشرفت کشور باشد.

دکتر جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم نکوداشت دکتر یحیی دولتی با بیان اینکه باعث افتخار است که به عنوان مسئول دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه ای حضور یافته ام که از استادی مانند دکتر دولتی تقدیر می شود، گفت:

این استاد بزرگ بعد از طی دوره داروسازی، پزشکی خوانده اند، در حالی که بسیاری از افراد فکر میکنند تاخیر یک ساله ، زندگی را تغییر می دهد.

وی با اشاره به اینکه دکتر دولتی در 60 سالگی اقدام به راه اندازی مرکز تحقیقات پوست جذام می کنند افزود : حضور این استاد ارجمند در عرصه های فعالیت متفاوت الگوی همه ماست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد : موانع فردی ، اجتماعی ، اقتصادی و ... وجود دارد ولی دکتر یحیی دولتی استاد برجسته کشورمان فعالیت خود را متوقف نکرده و با وجود موانع بسیار کار خود را به انجام می رسانند.

وی با بیان اینکه فعالیت دکتر دولتی برای همه ما درس بزرگی است که نهایت استفاده را از عمر خود ببریم اظهار کرد : خوشبختانه گروه پزشکی ما حرفهای بسیاری برای گفتن در دنیا دارد و دانش آموختگان عرصه پزشکی نیز در سطح کشور و  منطقه بی نظیر هستند.

مقالات دکتر دولتی رونمایی شد

در مراسم نکوداشت 50 سال تلاش آموزشی، پژوهشی و اجتماعی دکتر یحیی دولتی استاد برجسته علوم پزشکی تهران، علاوه بر رونمایی از مجموعه مقالات دکتر دولتی، تمبر یادبودی به مناسبت نکوداشت وی تهیه شده بود که با امضای اساتید خانواده دکتر دولتی، آغاز آن از امروز شروع خواهد شد.

هر ساله جایزه دکتر یحیی دولتی به یک دستیار برجسته رشته درماتولوژی اهدا می شود که امسال به دکتر نساء آقازاده که دارای 19 مقاله خارجی، دو مقاله و پوستر در کنگره ها، یک اختراع به ثبت رسیده دارد، اهدا شد.

منبع خبر :
خبرگزاری های مهر و فارس

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بکش، اما تحقیر نکن / خرده‌پرخاشگری چیست؟
"شیوه فرزندپروری"؛ پیش‌بینی‌کننده آمادگی به اعتیاد نوجوانان
فرمول جادویی تقویت سیستم ایمنی: ورزش، تغذیه و خواب
پایان دادن به نگرانی‌ها و به دست آوردن کنترل زندگی
روزه‌داری باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی می شود
پیامدهای رابطه با زن یا مرد متأهل
شوهرم به زن دیگری فکر می کند!
۱۴ عادت منفی برای زبان بدن که باید همین امروز کنار بگذارید
نگاهی به عملکرد جلسات مشاوره پیش از طلاق
دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان
افسردگی پنهان؛ کرونا با روان ما چه کرد؟!
مراحل تحول روانی از دیدگاه پیاژه
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.